Tyrimą atliko Kinijos ligų kontrolės ir prevencijos centro mokslininkai. Pasak jų, vyrų mirštamumas nuo šio viruso sudaro 2,8 proc., o moterų 1,7 proc.
Kritinėje būklėje atsiduria 4,7 proc. visų užsikrėtusių pacientų. Šiuo metu koronavirusu užsikrėtę daugiau negu 74 tūkst. žmonių, o mirčių skaičius perkopė 2 tūkst. – penkios iš jų buvo už Kinijos ribų.
Vieno tyrimą atlikusio mokslininko teigimu, negalima vienareikšmiškai sakyti, kad virusas kelia didesnę mirties riziką vyrams, o ne moterims.
Procentinis rodiklis gali būti susijęs tik su konkrečia imtimi žmonių – netyčia galėjo nutikti, kad mirtis pasiglemžė daugiau vyrų, nes koronavirusu užsikrėtė daugiau silpną sveikatą turinčių vyrų nei moterų.
Likę gyvi – lyg su randu
Nors užsikrėtimų skaičius didėja, yra ir 14 tūkst. žmonių, kurie pasveiko ir išėjo iš karantino zonų. Jie pasakoja, kad grįžę namo jaučiasi lyg grįžę iš mirusiųjų.
Plakta kiaušinienė su pomidorais – tai pirmas patiekalas, kurį grįžusi iš Uhano ligoninės suvalgė 28-erių Yangyang.
„Pirmą kartą gyvenime pamaniau, kad kiaušiniai labai skanūs, – socialiniuose tinkluose rašė jauna moteris. – Visiems draugams, kurie tebekovoja su virusu ligoninėje: negaliu sulaukti, kol jus pamatysiu!“
Yangyang yra viena iš tų, kuriems pavyko įveikti viruso grėsmę. Ir tai teikia vilties, mat ir Kinijos sveikatos apsaugos specialistai teigia, kad dauguma ištveria ligą, o kai kuriems ji pasireiškia lengva forma.
Net keturiems iš penkių užsikrėtusiųjų COVID-19 pasireiškia simptomai, panašūs į nesmarkų peršalimą.
Tiesa, atsigavimo nuo viruso sparta Hubėjaus provincijoje, kur ir prasidėjo protrūkis, daug mažesnė nei kitur.
Kitose provincijose pasveikusių žmonių procentas siekia 40, o Hubėjuje – kol kas pasveiko mažiau negu 15 proc. užsikrėtusiųjų.
Svarbu pastebėti anksti
Hubėjaus situacija susijusi su lėta reakcija – koronavirusu užsikrėtę žmonės buvo izoliuoti kiek per vėlai. Suspėjo ir įsisirgti, ir užkrėsti aplinkinius.
34-erių Peng yra viena iš tokių žmonių. Ji pajuto simptomus sausio 27-ąją, tačiau į ligoninę ją priėmė tik po savaitės, kai moteriai jau buvo sunku kvėpuoti.
Kai Peng atvežė į palatą, ji prisimena galvojusi, kad iš čia nebeišeis gyva.
Tačiau po intensyvios terapijos jos būklė stabilizavosi. Neseniai ji buvo išleista namo, kai du testai parodė, kad viruso jos organizme nebėra.
Tačiau Peng dabar pati sau paskyrė karantiną: „Kai pamačiau seseles su apsauginiais kostiumais, maniau, kad visa tai siurrealu. Aš pati kvėpavau su deguonies kauke, palatoje buvo kurtinanti tyla – tik pypsėjo įranga.“
Moteris teigia, kad kai tik pasibaigs protrūkis, ji grįš į ligoninę visiems padėkoti.
„Tie žmonės man suteikė antrą gyvenimą“, – graudinosi kinė.
Atsidėkoti nori ir Yangyang: „Girdėjau, kad pasveikusių žmonių kraujo plazma gali būti labai naudinga gydant kitus pacientus. Tapsiu donore vos tik baigsis mano 14 dienų karantinas – tai mažiausia, ką galiu padaryti.“
Kenčia ir sveikieji
Tie kinai, kurie viruso nepasigavo ir yra darbingi, susiduria su kitomis problemomis: vis daugiau privačių Kinijos bendrovių darbuotojams mažina algą ar apskritai jos nebemoka.
Kinijos verslininkai teigia patyrę nuostolių, kurie neleidžia sumokėti darbuotojams.
Kai kurios įmonės ragina darbuotojus likti namuose, pasiimti nemokamas atostogas.
Taip pasielgė Kinijos Džuhajaus mieste esanti įmonė „Lionsgate Entertainment World“. Darbuotojai buvo paraginti išnaudoti likusias atostogų dienas, o tada eiti dar ir neapmokamų.
Sunkiai gyvenantiems ir neturintiems santaupų toks sprendimas gali būti pražūtingas, nes neaišku, kiek neapmokamos atostogos truks ir kada vėl bus gaunamos pajamos.
Ir kitose šalyse tvyrant nerimui dėl koronaviruso Rusija paskelbė, kad nuo vasario 20 d. draus Kinijos piliečiams atvykti į jos teritoriją. Draudimas laikinas. Jis galios kinams, atvykstantiems į Rusiją darbo, asmeniniais, mokymosi ir turistiniais tikslais.
Parengta pagal CNN, BBC ir „Al-Jazeera“ inf.