„Privertėme juos pasirašyti šį dokumentą“, – kalbėdamas per televiziją pareiškė I. Aliyevas, turėdamas galvoje Armėnijos premjero Nikolo Pašiniano vyriausybės pasirašytą paliaubų susitarimą.
I. Aliyevas pridūrė, kad karinio konflikto fazė Kalnų Karabache jau užbaigta.
„Karinė fazė baigiasi, ir mes pereiname prie politinio sureguliavimo. Šis variantas mums maksimaliai parankus. Faktiškai tai yra Armėnijos karinė kapituliacija“, – pabrėžė Azerbaidžano lyderis.
Kiek anksčiau N. Pašinianas per „Facebook“ paskelbtoje žinutėje pripažino pasirašęs „skausmingą“ susitarimą su Baku ir Rusija užbaigti karą dėl ginčijamo regiono, nuo praeito amžiaus 10-o dešimtmečio atsiskyrusį nuo Azerbaidžano ir kontroliuojamą armėnų separatistų.
„Pasirašiau pareiškimą su Rusijos ir Azerbaidžano prezidentais dėl karo Karabache nutraukimo“, – nurodė jis. N. Pašinianas pridūrė, kad šis žingsnis yra „neapsakomai skausmingas man asmeniškai ir mūsų žmonėms“.
„Atėjo laikas nutraukti kraujo praliejimą“
Karas Kalnų Karabache dar nėra visiškai pasibaigęs, tačiau atėjo metas nutraukti kraujo praliejimą, sakoma Armėnijos gynybos ministerijos ir ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo bendrame pareiškime.
„Mūsų kariuomenė padarė viską, kas įmanoma ir neįmanoma, faktiškai kovodama su visapusiškai kariniu, politiniu ir diplomatiniu požiūriu Turkijos palaikomo dešimtį milijonų [gyventojų turinčio] Azerbaidžano ginkluotosiomis pajėgomis, keliais tūkstančiais teroristų samdinių. Tačiau atėjo laikas nutraukti kraujo praliejimą. Armėnijos, Rusijos ir Azerbaidžano politinė vadovybė pasiekė susitarimą. Karas dar nėra visiškai pasibaigęs, o karinės operacijos Arcache vis dar tęsiasi“, – sakoma antradienį paskelbtame pranešime.
Gynybos ministerija ir ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas pabrėžė, kad yra įpareigoti vykdyti šalies karinės ir politinės vadovybės sprendimus, kurie buvo priimti remiantis išsamia situacijos analize ir įvertinimu, ir paragino piliečius vengti veiksmų, kurie galėtų pakenkti valstybingumo pagrindams.
Armėnijos premjeras Nikolas Pašinianas per „Facebook“ paskelbtoje žinutėje pirmadienį pripažino pasirašęs „skausmingą“ susitarimą su Baku ir Rusija užbaigti karą dėl ginčijamo regiono, nuo praeito amžiaus 10-o dešimtmečio atsiskyrusį nuo Azerbaidžano ir kontroliuojamą armėnų separatistų.
„Pasirašiau pareiškimą su Rusijos ir Azerbaidžano prezidentais dėl karo Karabache nutraukimo“, – nurodė jis. N. Pašinianas pridūrė, kad šis žingsnis yra „neapsakomai skausmingas man asmeniškai ir mūsų žmonėms“.
Paliaubos turėtų užbaigti jau šešias savaites besitęsiančius įnirtingus susirėmimus, nusinešusius šimtus žmonių, tarp jų taikių gyventojų, gyvybių.
Paskelbus žinią apie paliaubas, įtūžę protestuotojai Jerevane įsiveržė į vyriausybės pastatą ir jį nusiaubė, įskaitant N. Pašiniano kabinetą.
Mirtini susirėimai tęsiasi 6 savaites
Paliaubos turėtų užbaigti jau šešias savaites besitęsiančius įnirtingus susirėmimus, nusinešusius šimtus žmonių, tarp jų taikių gyventojų, gyvybių.
„Priėmiau šį sprendimą atlikęs nuodugnią karinės padėties analizę“, – sakė N. Pašinianas, Azerbaidžano pajėgoms pasiekus reikšmingų laimėjimų kovojant su Kalnų Karabacho armėnų pajėgomis.
Pasak Armėnijos premjero, pasiektas susitarimas yra „geriausias įmanomas dabartinės padėties sprendinys“.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nurodė, kad paliaubos įsigalioja antradienio vidurnaktį Maskvos (pirmadienį 23 val. Lietuvos) laiku ir kad Maskva pasiųs į Kalnų Karabachą „taikdarių“ kontingentą. Vėliau Rusijos gynybos ministerija informavo, kad šį kontingentą sudarys beveik 2 tūkst. karių.
I. Aliyevas teigė, kad Baku per „karinę konflikto fazę“ pasiekė visų numatytų tikslų.
„Stabdome [karinius veiksmus]. Jau daviau atitinkamą įsakymą, nes gerbiame pasirašytus dokumentus. Tačiau priešininkas taip pat privalo sustoti, nes mes eisime iki galo, – kalbėjo jis. – Pasiekėme viską, ko norėjome. Aš jiems faktiškai iškėliau ultimatumą. Nenorėjau lieti kraujo, todėl kalbėjau apie pasiruošimą sustabdyti kovos veiksmus ir pereiti prie politinio sureguliavimo.“
I. Aliyevas pažymėjo, kad šis „istorinės reikšmės“ susitarimas suteikia Armėnijai trumpą laiką išvesti savo pajėgas iš Kalnų Karabacho ir kad Rusija bei Baku sąjungininkė Turkija dalyvaus įgyvendinant paliaubas.
Pranešimas apie paliaubų susitarimą buvo paskelbtas I. Aliyevui ankstesnę dieną pranešus, kad Azerbaidžano pajėgos užėmė svarbų Kalnų Karabacho miestą Šušą.
Armėnijos pareigūnai pirmadienį teigė, kad kautynės dėl šio miesto tęsiasi, bet vienas aukšto rango separatistų pareigūnas pareiškė, jog padėtis „visiškai mūsų nevaldoma“ ir kad azerbaidžaniečių pajėgos kelia grėsmę regiono pagrindiniam miestui Stepanakertui.
V. Putinas savo ruožtu pareiškė, kad Baku ir Jerevano susitarimas sukurs „pagrindą Kalnų Karabacho problemos ilgalaikiam sureguliavimui“.
Paskelbus žinią apie paliaubas, įtūžę protestuotojai Jerevane įsiveržė į vyriausybės pastatą ir jį nusiaubė, įskaitant N. Pašiniano kabinetą.
Pasak vieno naujienų agentūros „Interfax“ korespondento, į pastatą įsiveržę kelios dešimtys žmonių daužė baldus, įrangą, laužė duris ir daužė langus.
Dar keli šimtai protestuotojų pasiliko gatvėje.
Policija riaušininkų veiksmų niekaip nestabdė.
Vėliau dalis demonstrantų nužygiavo prie vyriausybinių rezidencijų rajono, kur gyvena N. Pašinianas ir jo šeima.
Apsaugininkai protestuotojams pareiškė, kad premjero namuose nėra; tarp policijos ir demonstrantų įvyko susirėmimų.
Rusija siunčia savo „taikdarius“
Kalnų Karabache tęsiantis įnirtingoms kautynėms tarp Azerbaidžano pajėgų ir Armėnijos remiamų separatistų, Rusija siunčia į šį regioną beveik 2 tūkst. „taikdarių“, antradienį pranešė Gynybos ministerija.
Ši žinia buvo paskelbta kelioms valandoms po pranešimo, kad vienas Rusijos karinis sraigtasparnis buvo numuštas Armėnijos pietinėje dalyje netoli sienos su Azerbaidžanu ir kad per šį incidentą žuvo du įgulos nariai, o dar vienas buvo sužeistas. Baku pripažino, kad orlaivį Mi-24 numušė azerbaidžaniečių pajėgos ir atsiprašė dėl šio incidento.
„Ugnies ir karinių veiksmų nutraukimo kontrolei Kalnų Karabacho konflikto zonoje dislokuojamas Rusijos Federacijos taikdarių kontingentas – 1 960 kariškių, 90 šarvuotųjų transporterių, 380 automobilinės ir specialiosios technikos“, – sakoma Gynybos ministerijos pranešime.
Rusijos kontingento pagrindą sudarys Centrinės karinės apygardos 15-osios atskirosios motošaulių brigados padaliniai, pridūrė ministerija.
„Rusijos taikdarių kontingentas iš Uljanovsko aerodromo išskris karinės transporto aviacijos lėktuvais Il-76“, – pažymėjo ministerija.
Pranešime sakoma, kad šios pajėgos bus sutelktos stebėjimo postuose, įrengtuose Kalnų Karabache palei konflikto šalių pajėgų sąlyčio liniją, o jų štabas bus įkurtas regiono pagrindiniame mieste Stepanakerte.
Turkija pasveikino Azerbaidžaną „su svarbia pergale fronte ir prie derybų stalo
Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlütas Cavusoglu antradienį pasveikino Azerbaidžaną susitarimo nutraukti ugnį Kalnų Karabache pasirašymo proga ir pavadino tai „svarbia pergale fronte ir prie derybų stalo“.
„Azerbaidžanas pasiekė svarbią pergalę fronte ir prie derybų stalo. Aš iš visos širdies sveikinu jį su šiuo laimėjimu. Mes liksime viena tauta, viena širdimi su mūsų broliais azerbaidžaniečiais“, – parašė jis tviteryje.
Oficialus Turkijos prezidento atstovas Ibrahimas Kalinas taip pat pasveikino Baku. Jis tviteryje parašė, kad „Karabachas pagaliau išvaduotas“ ir „Turkija liks kartu su Azerbaidžanu“.
Savo ruožtu Turkijos energetikos ministras Fatihas Dönmezas savo „Twitter“ paskyroje pareiškė, kad „tauta yra palaiminta“, o „Karabachas laisvas“.
Armėnijos prezidentas tik iš žiniasklaidos sužinojo, kad pasirašytas pareiškimas dėl Karabacho karo nutraukimo
Armėnijos prezidentas Armenas Sarkisianas antradienį pareiškė pradedąs politines konsultacijas, kurių tikslas – aptarti padėtį, susiklosčiusią po to, kai Armėnijos premjeras ir Rusijos bei Azerbaidžano prezidentai pasirašė susitarimą dėl Kalnų Karabacho konflikto sureguliavimo.
„Atsižvelgdamas į didelės tautos dalies susirūpinimą dėl susidariusios situacijos, siekdamas kuo greičiau suderinti sprendimus, išplaukiančius iš mūsų nacionalinių interesų gynimo darbotvarkės, aš tučtuojau inicijuosiu politines konsultacijas“, – sakė Armėnijos prezidentas.
Anot A. Sarkisiano, konsultacijoms jis skiria dešimt dienų. „Tikiuosi, kad per dešimt dienų mums pavyks užtikrinti tokią vienybę, kurią pasiekus aš galėsiu manyti, jog išnaudojau visas savo galimybes tarnauti tėvynei“, – pridūrė Armėnijos prezidentas.
Kartu valstybės vadovas pažymėjo, jog apie dokumento dėl konflikto sureguliavimo pasirašymą jis sužinojo tik iš žiniasklaidos. „Aš iš žiniasklaidos pranešimų sužinojau, kad su Rusijos ir Azerbaidžano prezidentais pasirašytas pareiškimas dėl Karabacho karo nutraukimo. Taip pat iš žiniasklaidos sužinojau apie karo nutraukimo sąlygas“, – teigė A. Sarkisianas. „Su manimi kaip Armėnijos Respublikos prezidentu dėl šio dokumento jokių konsultacijų ar svarstymų, deja, nebuvo, aš nedalyvavau jokiose derybose“, – pridūrė jis.
Prezidentas pabrėžė, kad Kalnų Karabacho likimo klausimas turi būti sprendžiamas atsižvelgiant į nacionalinius armėnų tautos interesus ir tik pasiekus nacionalinį konsensusą.