Britai skelbia apie „stipriausią smūgį Rusijos žvalgybai“: dėl karo Ukrainoje Maskva neteko šimtų agentų

2022 m. lapkričio 18 d. 18:53
Lrytas.lt
Jungtinės Karalystės kontržvalgybos MI5 vadovas Kenas McCallumas sakė, kad per Rusijos ir Ukrainos karą Rusijos žvalgybos tinklui užsienyje buvo suduotas didžiausias smūgis šiuolaikinėje istorijoje. Kartu K.McCallumas pažymėjo, kad Jungtinė Karalystė turėtų būti pasirengusi Kremliaus agresijai dar daugelį metų.
Daugiau nuotraukų (7)
Metinėje ataskaitoje apie grėsmes, su kuriomis susiduria Jungtinė Karalystė, britų kontržvalgybos vadovas teigė, kad visame pasaulyje buvo išvaryti daugiau kaip 600 Rusijos ambasadų darbuotojų, iš kurių, pasak jo, daugiau kaip 400 tikriausiai buvo šnipai. „Tai sudavė didžiausią strateginį smūgį Rusijos žvalgybai per visą numatomą Europos istoriją“, – sakė K.McCallumas.
Vien iš Jungtinės Karalystės buvo išsiųsti 23 Rusijos šnipai, dirbę po diplomatine priedanga, teigė MI5 vadovas. Be to, daugiau kaip šimtui rusų, kuriais Maskva ketino pakeisti į tėvynę išvykusius diplomatus, buvo atsisakyta išduoti diplomatines vizas nacionalinio saugumo sumetimais.
„Negalime būti ramūs, – pridūrė britų kontržvalgybos vadovas, – turime būti pasirengę atvirai ar slaptai Rusijos agresijai prieš Jungtinę Karalystę ateinančiais metais“.
Pasak britų kontržvalgybos vadovo, Rusija ir toliau kels Jungtinei Karalystei tiek slaptą grėsmę šnipų ir kibernetinių atakų pavidalu, tiek akivaizdžią – sąmoningai didindama energijos kainas ir kryptingai dezinformuodama gyventojus.
„Jie ir toliau suduos smūgius“, – perspėjo jis.
Irano ir Kinijos keliamos grėsmės
Tarp šalių, keliančių grėsmę Jungtinės Karalystės saugumui, K.McCallumas, kaip ir ankstesniais metais, paminėjo Iraną ir Kiniją. Pareigūnas teigė, kad šiais metais MI5 nustatė mažiausiai 10 galimų Irano bandymų pagrobti ar nužudyti Jungtinės Karalystės piliečius ar JK gyventojus. Nuo praėjusių metų ataskaitos taip pat buvo užkirstas kelias dar 8 teroristiniams išpuoliams, kurie jau buvo paskutinėje rengimo stadijoje.
Dar praėjusią savaitę Jungtinės Karalystės policija įspėjo keletą šalyje gyvenančių ir dirbančių Irano žurnalistų apie galimą grėsmę jų gyvybei. K.McCallumas šiuo klausimu pareiškė, kad MI5 glaudžiai bendradarbiauja su kolegomis šalyje ir užsienyje, kad užkirstų kelią „visiškai nepriimtinajai veiklai“. Kartu jis priminė, kad Iranas yra pasirengęs tokiems neapgalvotiems veiksmams visoje Europoje.
Kitas didelis ir amžinas iššūkis, pasak MI5 vadovo, išlieka Kinija, kuri nesiliauja persekioti režimo priešininkus, o kartais juos bauginti. Kaip pavyzdį jis pateikė neseniai įvykusį incidentą, kai Kinijos konsulate Mančesteryje buvo užpultas prodemokratinio judėjimo narys.
„Matome vis daugiau tokio pobūdžio represijų požymių“, – sakė MI5 vadovas ir pridūrė, kad tai ne tik pranešimai apie vadinamąsias policijos įstaigas, kurias Pekinas steigia užsienyje. Šios įstaigos, oficialiai skirtos padėti Kinijos piliečiams spręsti administracinius klausimus, kai kuriais duomenimis, daro spaudimą tiems, kurie nesutinka su režimu, ir įvairiomis dingstimis, įskaitant šantažą, verčia juos grįžti į tėvynę.
„Mes netoleruosime Jungtinės Karalystės piliečių ar tų, kurie pasirinko Jungtinę Karalystę savo namais, bauginimo ir persekiojimo“, – šiuo klausimu sakė K.McCallumas.
Dar sausio mėnesį MI5 paskelbė neįprastą įspėjimą dėl Kinijos bandymų daryti įtaką Jungtinės Karalystės politikai. Pasak kontržvalgybos vadovo, Kinijos žvalgybos agentūros neatsisako bandymų daryti įtaką šalies viešajam gyvenimui, įskaitant potencialių agentų, kurie dar tik pradeda savo visuomeninę ar politinę karjerą, pavyzdžiui, vietos tarybų narių ar kandidatų į parlamentą, verbavimą.
Išpuoliai ir ginklai, padaryti trimačiais spausdintuvais
Terorizmas tebėra rimta grėsmė, nors, pasak K.McCallumo, ši problema nebėra tokia opi kaip prieš kelerius metus.
Nuo 2017 m. MI5 kartu su policija užkirto kelią 37 teroristiniams išpuoliams, kurie buvo paskutinėje įgyvendinimo stadijoje ir kuriuos rengė tiek islamistai, tiek kraštutinių dešiniųjų ekstremistai, sakė departamento vadovas. Pastarieji aktyviai įsigyja įtakos agentų visame pasaulyje ir skleidžia sąmokslo teorijas.
MI5 taip pat stebi, kaip kai kurios tarptautinės teroristų grupuotės bando reorganizuotis, sakė K.McCallumas. Žvalgybos agentūros taip pat ieško būdų, kaip išspręsti itin sudėtingą pavienių teroristų, kuriuos labai sunku identifikuoti ir užkirsti kelią jų planų įgyvendinimui, problemą.
Jis taip pat paminėjo, kad jo biuras pastebi, jog daugėja bandymų įsigyti šaunamųjų ginklų, įskaitant sukurtus 3-D spausdintuvais.
Parengta pagal BBC inf.
MI5^InstantUkraina
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.