Žvalgybos duomenys apie M. Khamenei: netikėta tėvo pozicija ir asmeninės problemos

2026 m. kovo 15 d. 16:29
Lrytas.lt
Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) žvalgybos duomenys rodo, kad velionis Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei buvo skeptiškas dėl savo sūnaus Mojtaba Khamenei galimybių perimti valdžią, skelbia „CBS News“.
Daugiau nuotraukų (12)
„CBS News“ šaltiniai teigia, kad A. Khamenei savo sūnų laikė nelabai protingu ir netinkamu lyderio vaidmeniui.
Žvalgybos duomenimis, A. Khamenei taip pat žinojo apie sūnaus asmeninio gyvenimo problemas.
Pranešama, kad su šia žvalgybine informacija buvo supažindintas ir pats JAV prezidentas Donaldas Trumpas.

Ką JAV reiškia naujasis Irano vadovas: ekspertas pastebi griežtą žinutę D. Trumpui

Galimai remdamasis šia žvalgybine informacija, jis penktadienį interviu „Fox News“ sakė, kad M. Khamenei „nėra tas žmogus, kurio norėjo net pats jo tėvas“.
D. Trumpas taip pat savo patikėtiniams perdavė, kad Iranas „šiuo metu iš esmės neturi aiškaus lyderio“, o šeštadienį išreiškė abejones, ar M. Khamenei apskritai yra gyvas.
„Aš nežinau, ar jis apskritai gyvas. Kol kas niekam nepavyko jo parodyti <...> Girdėjau, kad jo nėra tarp gyvųjų. Jei jis gyvas, turėtų padaryti kai ką labai protingo savo šalies atžvilgiu – pasiduoti“, – teigė D. Trumpas.
Jis taip pat pridūrė, kad Irane „yra žmonių, kurie gyvi ir galėtų tapti puikiais ateities lyderiais“.
„CBS News“ teigimu, D. Trumpo administracija mano, kad pagrindinę valdžią šalyje turi Irano Islamo revoliucinė gvardija.
Tiesa, sekmadienį Irano užsienio reikalų ministras Abbas Araghchi paneigė šį pareiškimą, teigdamas, kad jis yra „geros sveikatos“ ir „visiškai kontroliuoja situaciją“.
M. Khamenei nuo paskyrimo aukščiausiuoju lyderiu praėjusį sekmadienį viešumoje nepasirodė. Pirmasis M. Khamenei viešasis kreipimasis ketvirtadienį buvo parodytas valstybinėje žiniasklaidoje, tačiau jį perskaitė televizijos vedėjas.
„Visai nenuostabu“
Buvęs britų žvalgybos MI6 vadovas Johnas Scarlettas „Sky News“ eteryje pastebėjo, kad M. Khamenei slapstymasis ir nepasirodymas viešumoje nestebina.
Anot jo, M. Khamenei buvo sužeistas per ataką prieš dvi savaites ir gedėjo dėl savo šeimos narių, kurie žuvo per Izraelio oro smūgį.
„Pagal tai, ką girdžiu, jis buvo sužeistas, bet tai nebuvo gyvybei pavojinga – jis pasveiks ir vėl pasirodys“, – teigė Scarlettas.
„Taip pat turime prisiminti tradiciją, kad gedėjimo laikotarpis (Irane – red. past.) trunka 40 dienų.
Jei būtumėte netekęs tėvo, motinos ir žmonos – bent jau – per tą ataką ir pats būtumėte sužeistas, nebūtų stebėtina, kad laikytumėtės 40 dienų gedėjimo laikotarpio, gyvenant režime, kuris labai griežtai laikosi tokių taisyklių“, – pridūrė jis.
40 dienų taisyklė yra tradicija įvairiose religijose ir kultūrose, įskaitant islamą. „Sky News“ pastebi, kad jei M. Khamenei laikytųsi šios tradicijos, jis viešai nepasirodytų iki balandžio 9 d.
„Jis turi priežastį, arba bent jau pasiteisinimą, kodėl nepasirodė, – teigė J. Scarlettas. – Tai nereiškia, kad jis neveikia užkulisiuose, nepriima sprendimų ar nedalyvauja politikoje.“
Lrytas primena, kad A. Khamenei buvo nužudytas vasario 28 d. per Izraelio oro smūgį Teherane, o praėjusį sekmadienį Irano ekspertų taryba paskyrė jo vyriausiąjį sūnų M. Khamenei naujuoju šalies aukščiausiuoju lyderiu.
IranasJAVajatola Ali Khamenei
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2026 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.