Blogiausias scenarijus buvo įgyvendintas per dvi pirmąsias Kanarų salose vykstančio pasaulio čempionato dienas. Šeštadienį Latvijos krepšininkės po atkaklios kovos nusileido Kinijos rinktinei 61:64, o sekmadienį ne mažiau dramatiškame mūšyje pripažino Senegalo komandos pranašumą 69:70.
Antradienį rungtynėms su JAV krepšininkėmis latvės ruošėsi žinodamos, jog nieko nebepakeistų net triuškinama pergalė. Latvijos rinktinė, dar prieš trečiajį turą gavusi nepageidaujamą bilietą ankstyvai kelionei namo, nebegalėjo pakilti iš paskutinės vietos D grupėje.
Latvijos krepšinio vadovai rinktinei pasaulio čempionate nekėlė jokios konkrečios užduoties. „Nesame iškėlę jokios užduoties, bet tikimės, kad komanda kovos iš visos širdies, – palydėdamas krepšininkes sakė Latvijos krepšinio sąjungos prezidentas Valdis Voinas. – Neabejojame, kad žaidėjos padarys viską, ką gali, todėl tikiu sėkme. Laukiame gero žaidimo ir gerų rezultatų“.
Geru rezultatu sirgaliai būtų laikę vietą tarp aštuonių stipriausiųjų. Kitaip tariant, Latvijoje buvo tikimasi, kad rinktinė pateks bent į ketvirtfinalį.
Optimizmą kurstė tai, kad treneris Martinis Zibartas į pasaulio čempionatą nusivežė visas geriausias šalies krepšininkes, o palyginti su praėjusių metų Europos pirmenybėmis, kuriose Latvijos komanda užėmė šeštąją vietą, pasikeitė tik dvi nedaug rungtyniavusios žaidėjos.
Kelios veteranės rinktinėje kartu suvalgė ne vieną pūdą druskos. Gunta Baško, Elina Dikeulaka (Babkina), Aija Brumermanė ir Aija Putnina atstovavo Latvijai dar per 2008 metų Pekino olimpines žaidynes. Ir nors prieš porą metų karjerą baigus Anetei Jekobsonei-Žogotai rinktinėje neliko europinio lygio žvaigždžių, tai Latvijos krepšinio specialistų negąsdino.
„Manau, kad varžoves pranokstame taktika, turime geresnę žaidimo sistemą, kuri užtikrino pergales praėjusiuose turnyruose. Be to, puikiai išnagrinėjame varžovių žaidimą ir žinome jų silpnas vietas“, – tvirtino buvęs Latvijos rinktinės treneris Ainaras Zvirgzdinis, vadovavęs krepšininkėms per Pekino olimpines žaidynes.
Pasaulio čempionatas parodė, jog A.Zvirgzdinis pervertino komandos privalumus. Jau per pirmąsias rungtynes kinės paprastu, bet gudriu ėjimu nuginklavo Latvijos rinktinės trenerį M.Zibartą.
„Turėjome daug Kinijos rinktinės rungtynių vaizdo įrašų. Bet pasirengimo turnyruose jų žaidėjų numeriai buvo kiti. Teko pasukti galvą, kol išsiaiškinomi kuri yra kuri“, – po pirmojo pralaimėjimo rankomis skėsčiojo varžovių pergudrautas M.Zibartas.
Senegalo rinktinė, kurios lyderės daug metų žaidžia stipriuose Ispanijos ir Prancūzijos klubuose, pasinaudoti tokiu pačiu triuku negalėjo, bet Latvijos komandai Afrikos vicečempionių galvosūkiai irgi buvo per sudėtingi.
Šios rungtynės pateko į moterų krepšinio istoriją, nes pirmą kartą per aštuoniolika pasaulio pirmenybių Afrikos žemyno komanda nugalėjo europietes. Afrikietės XXI amžiuje iki šių metų čempionato apskritai nebuvo laimėjusios nė vienerių rungtynių prieš kitų žemynų komandas.
Galbūt Latvijos rinktinei trūko įgūdžių žaisti prieš kitų žemynų krepšininkes, galbūt jos nuvertino varžoves iš Azijos bei Afrikos (beje, 2008 metų olimpinių žaidynių atrankos turnyre latvės sutriuškino senegalietes 94:34) ir dar prieš kelionę į Kanarų salas patikėjo, jog nesunkiai pateks į atkrintamąsias varžybas.
Kad latvės į varžoves žvelgia iš aukšto, ypač matėsi per pirmąsias rungtynes su kinėmis, o reikalams pašlijus atsivėrė kita Latvijos komandos yda – vienybės stoka. Jei kinės ir senegalietės po klaidos ar netaiklaus metimo padrąsindavo viena kitą, tai latvių lyderės panašiuose epizoduose neretai perverdavo jaunesnes komandos drauges priekaištingu žvilgsniu arba kilstelėdavo balsą.
M.Zibartas viešai krepšininkėms nepriekaištavo ir per spaudos konferencijas gyrė už kovingumą. Tačiau treneriui išsprūdo ir viena dviprasmė citata, kurios jis tikriausiai nebūtų pasakęs, jei komandoje viskas būtų gerai: „Reikia suprasti milžinišką kiekvieno metimo svarbą. Ir ginantis, ir puolant visada reikia žaisti taip, tarsi dar vienos galimybės nebebūtų. Einant į aikštę būtina suvokti, kad kiekvienas epizodas gali būti lemiamas“.