Nors naujasis atrankos į pasaulio ir Europos čempionatus modelis buvo patvirtintas dar 2012 metais, Eurolyga 2017-siais tiesiog ignoravo FIBA prašymus atsižvelgti į rinktinių varžybų tvarkaraščius ir savąjį sudarė taip, kad didžioji dalis geriausių žaidėjų negali padėti nacionalinėms komandoms.
– Po netikėtos Patricko Baumanno mirties FIBA generalinio sekretoriaus pareigas perėmė 38-erių graikas Andreasas Zagklis. Ar pajudės iš mirties taško pokalbiai tarp Eurolygos ir FIBA?, – rusų žurnalistai paklausė A.Kirilenkos.
– Galbūt, bet šansų yra nedaug. Juk A.Zagklis ilgą laiką dirbo P.Baumanno komandoje ir puikiai žino visus nesutarimus su Eurolyga.
Mane šiuose nesutarimuose dirgina vienas dalykas. Yra FIBA, kuri atsakinga už viso pasaulio krepšinio vystymąsi. Į FIBA sudėtį įeina 200 šalių, kurios palaiko naujos atrankos į svarbiausius turnyrus sistemos įdiegimą.
Viskas nutarta dar 2012 metais. Ir yra viena organizacija – Eurolyga, kuri stojasi piestu prieš naują sistemą, jos tvarkaraščius. Tačiau Eurolyga net nepabandė praktikoje suderinti tvarkaraščių.
FIBA bando kalbėtis, siūlo įvairius variantus, tačiau Eurolyga iškart atmeta visus pasiūlymus, bet, pastebėkite, pati nieko nesiūlo. Tai siaubinga jos pozicija.
– Kokį jūs pats turėtumėte pasiūlymą, sprendžiant nesutarimus tarp Eurolygos ir FIBA?
– Jūs tik negalvokite, kad aš esu naujosios sistemos šalininkas, tačiau jai reikia duoti šansą. Jei atranka į 2019 metų pasaulio čempionatą būtų praėjusi su visais Eurolygos žaidėjais, tai jai pasibaigus visos suinteresuotos pusės atsisėstų prie derybų stalo ir tas pats Eurolygos vadovas Jordi Bertomeu papunkčiui išsakytų savo nuomonę, kodėl tokia atrankos sistema netinka geriausiems Europos krepšinio klubams.
Ir jei tie argumentai būtų tikrai svarūs bei rimti, tai neabejoju, kad FIBA sugrįžtų prie senojo modelio, per kurį buvo dalinami kelialapiai į tarptautinius turnyrus. Dabar yra taip, jog net nepabandžiusi Eurolyga žudo iniciatyvą – kerta ne medį, o sodinuką.
– Kaip teigia J.Bertomeu, jis negali leisti, kad Eurolygos klubų savininkai ir žaidėjai taptų antrarūšiais. Jis tikina, kodėl į juos žiūrima kur kas atsainiau, nei į NBA klubų krepšininkus ar vadovus?
– Kodėl taip J.Bertomeu galvoja? Kuo pasireiškia tas antrarūšis požiūris? Galiu nuo savęs pasakyti, tad taip tikrai nėra. Įsitikinęs, kad ir FIBA organizacijoje niekas taip negalvoja, kalbėdami apie Eurolygą.
Norėčiau paaiškinti ir situaciją su NBA. FIBA turi sutartį su ja ir net vienas iš svarbiausių NBA vadovų yra FIBA direktorių taryboje. Tad NBA taip pat yra įtrauktas į visus pasaulinius krepšinio procesus ir lyga taip pat sprendžia visus FIBA klausimus.
Eurolyga atsisakė dalyvauti FIBA veikloje ir tai reikia aiškiai pasakyti.