Vakarų Australijos universiteto tyrėjai, naudodamiesi ankstesnių tyrimų duomenimis apie 45–75 metų amžiaus vyrus, palygino bazinį testosterono lygį su jų sveikatos rodikliais.
Jie nustatė, kad didesnė rizika anksti mirti dėl bet kokios priežasties yra tarp vyrų, kurių bazinis testosterono lygis yra žemas – mažesnis nei 213 nanogramų decilitre (ng/dl). Normalus testosterono lygis, priklausomai nuo amžiaus, gali svyruoti nuo 260 iki 900 ng/dl.
Taip pat nustatyta, kad vyrai, kurių testosterono kiekis buvo mažesnis nei 153 ng/dl, turėjo didesnę riziką mirti nuo širdies ir kraujagyslių ligų.
Tyrimo rezultatai šią savaitę paskelbti žurnale „Annals of Internal Medicine“.
Kokie simptomai rodo sumažėjusį testosterono lygį
Tyrimui atlikti pasitelktas stebėjimo metodas, t. y. mokslininkai nustatė tam tikrą dėsningumą, tačiau tiesiogiai neįrodė, kad mažas testosterono kiekis lemia didesnį mirtingumą.
Daugiausia dėmesio skirta endogeniniam testosteronui, t. y. natūraliai organizme esančiam testosteronui, o ne hormonų terapijai. Pasak tyrėjų, svarbu suprasti, kaip testosteronas gali padėti arba pakenkti ilgaamžiškumui.
Testosterono kiekis paprastai mažėja su amžiumi, taip pat gali sumažėti dėl sveikatos sutrikimų ar vaistų vartojimo.
Mažas testosterono kiekis gali sukelti tokius simptomus kaip nuovargis, „smegenų rūkas“, nuotaikos ir lytinio potraukio sutrikimai.
Gyvenimo būdo veiksniai, tokie kaip visavertė mityba, pakankamas fizinis aktyvumas ir streso valdymas, yra susiję su sveiku testosterono lygiu ir taip pat gali padėti išvengti širdies ir kitų lėtinių ligų.
Gydymas, pavyzdžiui, pakaitinė hormonų terapija, gali padėti padidinti testosterono kiekį iki normalaus. Tačiau gydytojai įspėja, kad norint išvengti bet kokio netikėto šalutinio hormonų lygio keitimo poveikio, svarbiausia yra medicininė priežiūra.
Parengta pagal „Business Insider“ inf.