PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas šeštadienį pripažino beždžionių raupų protrūkį tarptautinio masto ekstremaliąja visuomenės sveikatos situacija. Žurnalistams jis sakė, kad geriausias būdas apsisaugoti nuo infekcijos – „sumažinti kontaktų riziką“.
„Vyrams, turintiems lytinių santykių su vyrais, šiuo metu tai reiškia, kad reikia sumažinti lytinių partnerių skaičių, persvarstyti lytinių santykių su naujais partneriais galimybę ir pasikeisti kontaktiniais duomenimis su visais naujais partneriais, kad prireikus būtų galima juos stebėti“, – sakė jis.
Nuo gegužės pradžios apie beždžionių raupų atvejus vis dažniau pranešama iš šalių, nepriklausančių Vakarų ir Centrinės Afrikos regionui, kur ši virusinė liga ilgą laiką buvo endeminė.
Trečiadienį Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas sakė, kad beždžionių raupų atvejų nustatyta 78 valstybėse. Iš viso užregistruota daugiau kaip 18 tūkst. šios virusinės ligos atvejų – iš jų 70 proc. Europoje ir 25 proc. Šiaurės ir Pietų Amerikoje.
Pasak jo, nuo gegužės mėnesio užregistruoti penki mirties atvejai, o apie 10 proc. užsikrėtusiųjų dėl patiriamo skausmo atsiduria ligoninėje.
95 proc. atvejų beždžionių raupais užsikrečiama lytiniu keliu, rodo žurnale „New England Journal of Medicine“ paskelbto iki šiol didžiausio masto tyrimo, kuriame dalyvavo 528 žmonės iš 16 šalių, duomenys.
Tyrimas parodė, kad 98 proc. užsikrėtusiųjų yra homoseksualūs ar biseksualūs vyrai, turėję nesaugių lytinių santykių su atsitiktiniais partneriais
Tačiau ekspertai teigia, kad pūslelinį bėrimą sukelianti liga dažniausiai perduodama artimo fizinio kontakto metu, o beždžionių raupai iki šiol nebuvo laikomi lytiškai plintančia infekcija (LPI).
Ekspertai taip pat įspėja nemanyti, kad liga gali užsikrėsti tik viena bendruomenė. Jie pabrėžia, kad liga plinta per įprastą sąlytį su oda, taip pat lašeliniu būdu arba liečiant užkrėstą patalynę ar rankšluosčius.
„Beždžionių raupais gali užsikrėsti bet kuris su jais susidūręs asmuo“, – sakė PSO vadovas. Jis paragino šalis imtis veiksmų, kad būtų sumažinta rizika kitoms pažeidžiamoms grupėms užsikrėsti, įskaitant vaikus, nėščias moteris ir asmenis, kurių imunitetas nusilpęs.
PSO ne kartą įspėjo, kad ši liga negali būti stigmatizuojama, nes tai gali atbaidyti užsikrėtusiuosius nuo gydymosi.
„Stigma ir diskriminacija gali būti tokia pat pavojinga kaip ir bet koks virusas ir gali paskatinti (užsikrėtimo atvejų) protrūkį“, – sakė Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.