Jauniesiems ūkininkams jau atseikėta 20 mln. eurų

2015 m. kovo 4 d. 13:23
lrytas.lt
Parama netrukus vėl pasieks kaimą, pirmiausia – jaunus ūkininkus. Jau yra patvirtintas Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos srities „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“ įgyvendinimo taisyklių projektas. Paraiškos priimamos nuo balandžio 1 iki 30 d. Šiai priemonei 2015 m. bus skirta 20 mln. eurų, visam septynerių metų laikotarpiui – 64,7 mln. eurų.
Daugiau nuotraukų (1)
„Šiuo laikotarpiu pasinaudoti parama tapo daug paprasčiau ir aiškiau. Jauniems žmonėms siūlome kaime kurtis nuo nulio, jie gali grįžti iš užsienio ir pradėti veiklą. Asmuo gali ateiti be patirties, tačiau jam būtina sukurti tokį verslo planą, kuriame įrodytų, kad per numatytą laiką jis pasieks tam tikrų rezultatų.
Asmuo gali net žemės neturėti ar turėti nuomojamos, tačiau jei turi nuosavos bent 5 ha, tai gauna 10 prioritetinių balų. Jauniesiems ūkininkams nereikia ir specialaus išsilavinimo, tačiau jei jį turi, jis yra vertinamas (tarkim, aukštasis žemės ūkio išsilavinimas) 10 prioritetinių balų. Noriu pabrėžti, kad jauniesiems ūkininkams mes išsiderėjome didžiausią paramą tarp Baltijos šalių ir Lenkijos.
Jei jaunasis ūkininkas kurs gyvulininkystės ūkį, jis gaus 60 tūkst. eurų, jei augalininkystės – 50 tūkst. eurų, tuo tarpu Latvijoje ir Estijoje parama siekia tik 40 tūkst., Lenkijoje – 25 tūkst. eurų“, pabrėžia žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.
Remiama žemės ūkio produktų gamyba, prekinių žemės ūkio produktų apdorojimas, perdirbimas ir tiekimas rinkai. Pagal šią priemonę remiami specializuoti ir mišrieji ūkiai.
Paraišką paramai gali teikti ūkininkas, jaunesnis kaip 40 metų amžiaus, turintis reikiamų profesinių įgūdžių bei kompetencijos, t. y. atitinkantis bent vieną iš šių reikalavimų: turi profesinį žemės ūkio srities išsilavinimą; turi aukštąjį žemės ūkio srities išsilavinimą; yra baigęs  jaunųjų ūkininkų kompetencijos ugdymo programą.
Tačiau jei pareiškėjas neatitinka nė vieno nurodyto reikalavimo, jam nuo sprendimo skirti paramą datos suteikiamas ne ilgesnis kaip 36 mėn. laikotarpis, per kurį jis turi įgyti šių įgūdžių ir kompetencijos, bet paramos paraiškos pateikimo metu jis turi būti baigęs minimalią ūkininkavimo pradmenų programą.
Parama skiriama ūkiui, kurio ekonominio dydžio potencialas, išreikštas standartine produkcija, yra didesnis kaip 8 000 Eur per metus, tačiau ne didesnis kaip 70 000 Eur. Paramos suma vienam paramos gavėjui – 60 000 Eur, jei kuriamas gyvulininkystės ūkis, arba 50 000 Eur, jei kuriami kitokios specializacijos ūkiai.
Tinkamų finansuoti išlaidų kategorijos
Tai gali būti nauja žemės ūkio technika, įranga, technologiniai įrenginiai, kompiuterinė įranga, įskaitant programinę, N ir O kategorijų transporto priemonės; ūkinių gyvūnų įsigijimo išlaidos; projekte numatytai veiklai vykdyti skirtų naujų pastatų ir (arba) statinių statyba, rekonstrukcija ar kapitalinis remontas; infrastruktūra ūkininko valdoje, jei ji susijusi su remiama veikla ir skirta tik ūkininko ūkio reikmėms; naujos statybinės medžiagos; daugiamečių augalų įsigijimas ir jų sodinimo paslaugos; bendrosios išlaidos; projekto viešinimo išlaidos.
Projektų atrankos kriterijai
Jei kuriamas gyvulininkystės, daržininkystės, uogininkystės, sodininkystės arba mišrusis ūkis, kuriame viena iš veiklų yra gyvulininkystė ir pajamos iš gyvulininkystės veiklos, įgyvendinus verslo planą, turi sudaryti ne mažiau kaip 50 proc. visų veiklos pajamų, suteikiama 20 balų.
Jei ūkis kuriamas iš nepadalytų valdų, suteikiama 15 balų. Jei pareiškėjas turi ne mažiau kaip 5 ha nuosavybės teise valdomų žemės ūkio naudmenų, suteikiama 10 balų. Jei pareiškėjas turi žemės ūkio srities aukštąjį arba profesinį išsilavinimą, suteikiama 10 balų. Jei pareiškėjas yra jaunesnio amžiaus: iki 30 metų – suteikiama 20 balų; nuo 30 iki 40 metų -suteikiama 15 balų. Jei pareiškėjo ūkio grynasis pelningumas, įgyvendinus verslo planą, bus didesnis kaip 4 proc., suteikiama 10 balų.
Jei projektas įgyvendinamas vietovėse, kuriose esama gamtinių ar kitų specifinių kliūčių, suteikiama 15 balų.
Privalomasis mažiausias projektų atrankos balų skaičius – 35 balai. Jeigu projektų atrankos vertinimo metu nustatoma, kad projektas nesurinko privalomojo mažiausio 35 balų skaičiaus, paramos paraiška atmetama.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.