ECB nepakeitė palūkanų normų, pasirengęs padidinti obligacijų pirkimo apimtį

2020 m. balandžio 30 d. 15:55
Europos Centrinis Bankas (ECB) ketvirtadienį įvykusiame balandžio mėnesio posėdyje nepakeitė pagrindinių palūkanų normų.
Daugiau nuotraukų (1)
Kaip ir prognozavo dauguma ekspertų, pagrindinių refinansavimo operacijų palūkanų norma ir toliau sudarys rekordinius 0 proc., o palūkanų norma, naudojantis ribinio skolinimosi galimybe, – 0,25 procento.
Palūkanų norma, naudojantis indėlių galimybe, tebesudarys minus 0,5 procento.
ECB po posėdžio paskelbtame pranešime pažymėjo, jog normos dabartiniuose ar žemesniuose lygiuose liks tol, kol infliacija euro zonoje priartės prie euro zonos centrinio banko taikomo tikslinio lygio.
ECB taip pat paskelbė pradedantis įgyvendinti naują ilgalaikio euro zonos bankų kreditavimo programą, sumažino tikslinių ilgesnės trukmės refinansavimo operacijų (TITRO III) palūkanų normą ir pareiškė esantis pasirengęs padidinti Skubios turto pirkimo dėl pandemijos programos (angl. Pandemic Emergency Purchase Programme, arba PEPP), apie kurią buvo paskelbta kovo mėnesį, apimtį, kuri šiuo metu sudaro 750 mlrd. eurų.
Euro zonos ekonomika 2020-aisiais gali susitraukti 5-12 proc.
Euro zonos ekonomika šiemet dėl koronaviruso krizės gali susitraukti nuo 5 iki 12 proc., ketvirtadienį paskelbė Europos centrinio banko (ECB) vadovė Christine Lagarde.
Susitraukimo mastas priklausys nuo viruso protrūkio apribojimo priemonių galiojimo laiko ir politikos atsako į pandemiją, teigė ji.
„Mums gresia susidurti su ekonominiu susitraukimu, kurio mastas ir greitis naujausioje istorijoje neturi precedento“, – Frankfurte kalbėjo Ch. Lagarde.
„Kadangi pamažu švelninamos karantino priemonės, šiuose scenarijuose numatomas ekonominio aktyvumo atsigavimas, tačiau jo greitis ir mastas išlieka neaiškus“, – pridūrė banko vadovė.
Tokio įspėjimo sulaukta po to, kai Eurostato duomenys ketvirtadienį parodė, kad užsidariusios euro zonos ekonomika pirmą ketvirtį susitraukė 3,8 proc.
Pabrėždama, kokią didelę žalą pandemija padarė pasaulio ekonomikai, Vokietija paskelbė, kad šalies bedarbių skaičius balandį išaugo iki 2,6 mln., kai praėjusį mėnesį šis skaičius siekė 2,3 mln., o Prancūzija patvirtino, jog nusmuko į recesiją.
Ch. Lagarde teigė, kad antro ketvirčio duomenys, tikėtina, bus dar prastesni.
„Smarkus ekonominio aktyvumo sumažėjimas balandį rodo, kad antrą ketvirtį padariniai bus dar gilesni“, – sakė ji.
ECB pastarosiomis savaitėmis pristatė įvairių skatinimo priemonių, kuriomis bus siekiama atgaivinti euro zonos ekonomiką ir išlaikyti kredito srautus finansų sistemoje.
Į priemones įskaitoma 750 mln. eurų dydžio skubi pandemijos obligacijų pirkimo schema, su kuria ECB šiemet nusipirks 1,1 trln. eurų vertės turto.
ECB ketvirtadienį paskelbė esąs „pasirengęs“, jei to prireiktų, padidinti obligacijų supirkimo mastą.
Bankas taip pat nepakeitė istorinėse žemumose esančių palūkanų normų ir pristatė naujas paskatas bankams, kad šie ir toliau skolintų namų ūkiams ir įmonėms.
Ch. Lagarde teigė, kad pasaulis susiduria su „pasauline sveikatos krize“, o „svarbiausias prioritetas yra gelbėti gyvybes“.
„Turime nepamiršti, kad kiekviena mirtis yra tragedija, – sakė ji. – Norime pareikšti savo užuojautą visiems tiems, kurie kenčia nuo šių mirčių.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.