Kreipėsi į Seimą: siūlo neįvesti draudimo, kuris gali brangiai atsieiti valstybei

2026 m. balandžio 13 d. 12:29
Tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių prekybos įmonių asociacija kreipėsi į Lietuvos Respublikos Seimo narius dėl Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymas Nr. I-1143 2 ir 13 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XVP-533, kurio pateikimas Seime numatytas balandžio 14 d.
Daugiau nuotraukų (8)
Įstatymo projektu siūloma uždrausti rinkai tiekti vienkartines elektronines cigaretes. Asociacija ragina Seimo narius nepritarti šiam siūlymui, argumentuodama, kad toks sprendimas turėtų reikšmingą neigiamą poveikį valstybės biudžetui, galėtų prieštarauti galiojančioms mokesčių teisės nuostatoms, skatintų nelegalią prekybą bei didintų rizikas vartotojų sveikatai.
Elektroninės cigaretės yra akcizinė prekė. 2024 m. Seimui patvirtinus Valstybės gynybos fondo paketą, vienu iš esminių finansavimo šaltinių tapo ženkliai padidintas akcizas elektroninių cigarečių skysčiui. Numatyta, kad tarifas bus didinamas po 150 proc. kasmet.
Finansų ministerija yra nurodžiusi, kad šie sprendimai leis Gynybos fondui užtikrinti papildomas dešimtis milijonų eurų kasmet.
Asociacijos teigimu, tuo pat metu siūlomas vienkartinių elektroninių cigarečių draudimas tiesiogiai prieštarauja šiam fiskaliniam tikslui, nes būtent šis segmentas sudaro didžiausią dalį surenkamo akcizo už elektroninių cigarečių skystį.
Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, lyginant su 2024 m., akcizų surinkimas iš elektroninių cigarečių skysčio išaugo 275,4 proc., o papildomai surinkta daugiau nei 7,1 mln. eurų.
Asociacija taip pat atkreipia dėmesį, kad siūlomas draudimas gali prieštarauti kitiems galiojantiems to paties įstatymo straipsniams. Įstatymo projekto nuostatos, pasak asociacijos, nėra suderintos su šiuo metu galiojančiomis normomis, o tai buvo pažymėta ir Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvadoje.
Taip pat pažymima, kad pagal Mokesčių administravimo įstatymas nuostatas, tokio pobūdžio sprendimams turi būti pateiktas aiškus poveikio biudžetui vertinimas, kuris kartu su projektu nėra pateiktas.
Asociacijos teigimu, tarptautinė praktika rodo, kad absoliutūs draudimai nepašalina paklausos, bet ją perkelia į šešėlinę rinką.
Nelegali prekyba reikštų akcizo nesurinkimą į valstybės biudžetą, augančią kontrabandą, sunkesnę produktų kontrolę, lengvesnį prieinamumą nepilnamečiams,didesnes rizikas vartotojų sveikatai dėl nekontroliuojamos produkcijos.
Asociacija pabrėžia, kad legalioje rinkoje esančios vienkartinės elektroninės cigaretės yra uždaros sistemos ir negali būti pildomos pašalinėmis medžiagomis.
Atsižvelgdama į išdėstytus argumentus, Asociacija ragina Seimo narius nepritarti įstatymo projektui tol, kol nebus pateiktas išsamus Vyriausybės ir Finansų ministerijos poveikio valstybės biudžetui vertinimas bei oficiali Vyriausybės išvada.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2026 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.