Kas sieja milijardierių Warreną Buffettą ir kontraceptikus

2015 m. rugpjūčio 3 d. 17:39
lrytas.lt
Skamba kiek keistokai, tačiau vienas įtakingiausių pasaulio investuotojų Warrenas Buffettas ir jo šeima tapo kontracepcijos pramonės angelais sargais. Maža to, tam tikra prasme jie padėjo įvykdyti revoliuciją šioje srityje. Šią temą gvildena straipsnis naujausiame verslo žurnale „Bloomberg Businessweek“, jai skirtas ir žurnalo viršelis.
Daugiau nuotraukų (3)
Prieš dešimtmetį, kaip rodo JAV ligų kontrolės ir profilaktikos centro (Centers for Disease Control and Prevention) statistika, Jungtinių Valstijų moterys praktiškai nenaudojo gimdos spiralių dėl prastos jų reputacijos – jas naudojo tik 1,5 proc. amerikiečių moterų. Tačiau 2013 metais gimdos spiralės pagal kontacepcijos priemonių populiarumą jau užėmė ketvirtąją vietą.
25-34 metų moterys šiandieną jas naudoja dažniau, negu mažiau efektyvius „sargius“. Nemažą vaidmenį čia suvaidino Warreno Buffetto fondas: „Susan Thompson Buffett Foundation“ (buvęs Buffett Foundation“). Anoniminio donoro vardu fondas pervesdavo nemažai lėšų projektams, susijusiems su kontracepcija.
Fondo atstovai šalinasi žurnalistų, 1964 metais įsteigtas „Buffett Foundation“ žiniasklaidos vadinamas „įslaptintu“, tačiau apie jo veiklą galima sužinoti iš informacijos mokesčių deklaracijose ir mokslo žurnaluose pasirodančiuose straipsniuose.
Kaip rašo „Bloomberg Businessweek“, 2013 metais (tai paskutiniai metai, kur galima rasti duomenų apie mokesčius) fondas skyrė labdarai beveik pusę milijardo dolerių. Lėšos dažniausiai atitekdavo organizacijoms, dirbančioms reprodukcinės medicinos srityje, mokslininkams, klinikoms, kontraceptikų kūrėjams.
Tyliai, per daug nesireklamuodama, W.Buffetto šeima parėmė tikrą proveržį gimstamumo kontrolės srityje ir tapo įtakingiausia tyrimų, susijusių su gimdos spiralėmis, šalininke.
2001-2002 ataskaitiniais metais Warreno Buffetto fondas labdarai paaukojo 33,4 milijono dolerių, o vėliau keletą metų kasmet paaukotų pinigų suma didėjo geometrine progresija. Praėjus dviems metams po žmonos mirties, 2006-aisiais, W.Buffettas viešai pažadėjo atiduoti labdarai 85 procentus savo dalies bendrovėje „Berkshire Hathaway Inc.“, kuri tuo metu buvo vertinama 37 milijardais dolerių.
Dalį bendrovės akcijų, kurių bendra vertė buvo 1,7 mlrd. dolerių, jis perdavė fondui „Buffett Foundation“, tad fondas pradėjo skirti vis daugiau ir daugiau lėšų: 2005 metais visame pasaulyje vykdomiems projektams atiteko 60 mln. dolerių, 2007-aisiais – 79 mln., o 2008-aisiais buvusi „Buffett Foundation“ tėvyninių programų direktorė Judith De Sarno sakė, kad po metų ši suma padidės dar 50 mln. dolerių.
Didėjant fondo išlaidoms keitėsi ir tikslai, kuriems jis aukojo: jeigu anksčiau fondas skyrė dėmesio projektams, susijusiems su abortais, tai 2000-aisiais jis persiorientavo į užbėgimą abortams už akių su šiuolaikinės kontacepcijos pagalba, ypač – tobulinant gimdos spirales.
„Buffett Foundation“ rėmė gimdos spiralių naudojimo pasekmių tyrimus, padėjo organizacijoms, informuojančioms gyventojus apie kontracepcijos būdus, rėmė bendrovę, kuri sukūrė 50 dolerių kainuojančią gimdos spiralę (mažmeninė jos kaina buvo didesnė, tiek ji kainavo valstybinėms ligoninėms) – tai 16 kartų pigiau už analogą, kuris plačiai naudojamas JAV klinikose.
2015 metų vasarį JAV maisto ir vaistų kontrolės tarnyba (Food and Drug Administration – FDA) leido naudoti spirales, sukurtas gavus paramą iš Buffettų šeimos, tad pigus ir patikimas kontracepcijos būdas turės didelę reikšmę moterims iš mažaturčių šeimų (tyrimai parodė, kad šios spiralės efektyvumas – 99,45 procento).
„Buffettui tai ekonomikos klausimas, – pareiškė 2008 metais interviu Judith De Sarno. – Jis mano, kad jei moterys neturi galimybės kontroliuoti savo vaisingumo, o tai juk yra jų teisė, tai pusė JAV gyventojų protinių sugebėjimų tarsi prarandama. Ir ne tik JAV. Pasaulyje“.
Parengė Leonas Grybauskas

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.