Maltiečiai padeda neįgaliam jaunimui siekti naujų iššūkių

Maltos ordinas kasmet vis kitoje šalyje rengia tarptautinę vasaros stovyklą neįgaliam jaunimui. Šiemet liepos 22–29 d. stovykla vyks Zalcburge, Austrijoje. Iš Lietuvos į „Malta Camp 2017“ vyksta keturi neįgalieji ir penki pagalbininkai.

Stovykla pirmą kartą organizuota 1984 m. Austrijoje, dabar ji po 33 metų grįžta į šią šalį ir laukia svečių iš daugiau kaip 25 šalių.<br>Maltos ordino archyvo nuotr.
Stovykla pirmą kartą organizuota 1984 m. Austrijoje, dabar ji po 33 metų grįžta į šią šalį ir laukia svečių iš daugiau kaip 25 šalių.<br>Maltos ordino archyvo nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Irena Dirgėlienė

Jul 12, 2017, 12:03 PM, atnaujinta Apr 9, 2018, 4:14 PM

Keliaus niekada nebuvusieji tokiose stovyklose

Tokia stovykla pirmą kartą organizuota 1984 m. Austrijoje, dabar ji po 33 metų grįžta į šią šalį ir laukia svečių iš daugiau kaip 25 šalių. Stovykloje dalyvaus 500 neįgalių jaunų žmonių, lydimų maltiečių savanorių. Visai mūsų šalies delegacijai jau ne pirmus metus vadovauja maltietė savanorė Karolina Karpova.

„Jaunuoliams su negalia kelionė į stovyklą gali tapti unikalia galimybe įveikti savo neįgalumo barjerus, vidines baimes, ištrūkti iš slogios vienatvės ir suvaržymų. Šiemet norinčiųjų vykti į stovyklą atsiliepė iš visos Lietuvos. Siekiame, kad šiame projekte dalyvautų tie neįgalūs jaunuoliai, kurie niekada nėra panašiose stovyklose buvę, kad jie galėtų patirti tokių dalykų, kurių įprastinėmis sąlygomis dėl judėjimo negalios pasiekti būtų neįmanoma“, – pasakoja savanorė.

Į užsienį – pirmą kartą

Viena iš į Austriją vykstančios delegacijos narių – Indrė Kručkauskaitė iš Ukmergės. Jos negalios diagnozė – spazminis cerebrinis paralyžius. Su šia liga ji gyvena nuo gimimo. Gimti mergina gerokai paskubėjo – į pasaulį atėjo 2 mėnesiais anksčiau. Nors gydytojų prognozės nebuvo optimistinės, dėl noro gyventi Indė skaičiuoja jau 27-uosius savo gyvenimo metus. Nors ir neįgaliojo vežimėlyje, nors ir ne savo kojomis, mergina drąsiai žengia per gyvenimą ir siekia būti savarankiška, aktyvi. Apie Maltos ordino organizuojamą stovyklą Indrė sužinojo visiškai atsitiktinai – naršydama socialiniame tinkle „Facebook“ ji aptiko anketą ir, užpildžiusi ją, gavo kvietimą vykti. „Žinojau, kad maltiečiai rengia įvairias akcijas. Aš ir mano artimieji visada atsiliepdavome į kvietimus auka prisidėti prie senelių maitinimo ar piligriminių kelionių, dabar maltiečiai atsiliepė į mano prašymą...“ Išvyka į stovyklą Austrijoje – Indrės pirmoji kelionė į užsienį. Ji tikisi sutikti stiprių ir įkvepiančių bičiulių, su kuriais galės bendrauti ir stovyklai pasibaigus.

Merginą labai palaiko šeima. „Mano šeima – mano jėga. Nuostabiausi žmonės. Šiuo metu gyvenu su seneliu ir mama. Senelis jau garbaus amžiaus (88 metai), tačiau vis dar guvus, vis dar sodininkaujantis. Mamai taip pat skiriu tik gražiausius žodžius. Ji vienintelė ir nepakartojama, visada mane palaiko“, – džiaugiasi mergina.

Tikisi susirasti bendraminčių

Dar vienas Maltos ordino stovyklos dalyvis – Lukas, kilęs iš mažo kaimelio Pasvalio rajone. Šiuo metu jis gyvena Kaune, Vytauto Didžiojo universitete studijuoja Rytų Azijos kalbas ir kultūras. Vaikinas neįgalus nuo gimimo, priežastis – itin retas TAR sindromas (trombocitopenija ir stipinkaulio aplazija). „Esu komunikabilus, net plepys, labai noriu pažinti naujas šalis, žmones, iš stovyklos tikiuosi naujų potyrių, kurių dar neturėjau. Gal sutiksiu draugų, besidominčių senąja Azijos kultūra, muzika“, – neslepia Lukas.

Negalia netrukdo padėti kitiems

Į Maltos ordino tarptautinę neįgalaus jaunimo stovyklą vyksta ir Sandra, kilusi iš Pakruojo, šiuo metu gyvenanti Vilniuje. Būdama 19 metų ji pateko į avariją, buvo pažeisti kaklo slanksteliai – nuo to laiko jau septynerius metus mergina juda neįgaliojo vežimėliu. Po avarijos mergina nepalūžo, pati būdama neįgali, ji padeda kitiems. Sandra dirba socialine darbuotoja su vaikais ir suaugusiaisiais, turinčiais sunkią ir labai sunkią intelekto negalią, autizmo ir intelekto sutrikimų.

Sandrai nėra tekę būti panašiose stovyklose. Ji tikisi parsivežti inovatyvių idėjų, kurias galėtų pritaikyti savo darbe, tikisi įgauti daugiau pasitikėjimo, išmokti to, ką moka kiti, pagaliau juk jaunai merginai taip norisi nors trumpų atostogų naujų draugų būryje. „Austrijoje būti neteko, tikiu, kad ten labai gražu, tačiau Lietuvos į nieką nekeisčiau“, – tvirtai sako mergina.

Tikisi patobulinti anglų kalbos žinias

Ketvirtasis Lietuvos komandos narys – Andrejus. Jis nuo gimimo gyvena su cerebriniu paralyžiumi. Jis maltiečius jau pažįsta – kartu keliavo į piligriminę kelionę, tad dabar, pakalbintas vykti į stovyklą Austrijoje, nedvejodamas sutiko. „Ryšiai su maltiečiais jau patikrinti ir užgrūdinti sunkioje kelionėje“, – šypsosi vaikinas. Stovyklose svetur jis taip pat dar nėra buvęs, o šioje išvykoje tikisi pagerinti anglų kalbos žinias, kad galėtų laisviau bendrauti, tikisi ir įgauti daugiau drąsos, išbandyti save.

Vertina gyvenimą gimtinėje

Į Austriją neįgaliuosius specialiais mikroautobusais veš ir visos stovyklos metu lydės padėjėjai – Lietuvos maltiečiai savanoriai. Visa komanda apsistos Zalcburge – viename nuostabiausių miestų pasaulyje, neretai jausmingai dėl savo architektūros vadinamame „Šiaurės Roma“. Stovyklautojams numatyta ekskursija po miestą, pažintis su Hohensalzburgo tvirtove, įspūdinga katedra, vieta, kur gimė V. A. Mocartas, Mirabelės rūmais ir kitais objektais.

Visi stovyklos dalyviai tvirtina, kad aplankyti kitas šalis, pasisvečiuoti ar net pasimokyti būtų puiku, bet gyventi nori savo gimtinėje. Tik Lietuvoje jie tikisi lankstesnio požiūrio į žmones su negalia, didesnio prieinamumo visomis prasmėmis, o patys sau linki siekti palankesnių gyvenimo sąlygų ir naujų iššūkių.

Neįgaliųjų stovykla besirūpinantys ir aukas jai renkantys maltiečiai kviečia prisidėti kiekvieną: https://maltieciai.lt/aukoti/

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.