Tyrimas: ar galite atpažinti šuns nuotaiką pagal snukio išraišką?

Puikiai žinome, kokia šuns snukio išraiška būna tuomet, kai keturkojis pričiumpamas pavogęs dešrelę, bandelę ar kitą gardumyną nuo stalo. Tačiau kaltės jausmas, atsispindintis šuns snukyje – ne vienintelė emocija, kurią galima atpažinti pažvelgus į keturkojį. Mokslininkai teigia, kad žmogus gali apibūdinti šuns nuotaiką net ir pagal vos pastebimus šuns snukio judesius. „Pažvelgęs į šuns snukį, žmogus gali neįtikėtinai tiksliai pasakyti, kaip jaučiasi šuo: yra linksmas, liūdnas, piktas, išsigandęs, kaltas ar nustebęs“, - tyrimo išvadas komentuoja tyrimo autorė ir gyvūnų psichologė Tina Bloom.

Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

May 13, 2013, 11:39 AM, atnaujinta Mar 6, 2018, 8:57 PM

Tyrime dalyvavusiems savanoriams buvo parodytos nuotraukos, kuriose užfiksuotas šuo, apimtas skirtingų emocijų. Dalyviai, žiūrėdami į šuns atvaizdą, turėjo identifikuoti emocinę šuns būseną.

Atspėti šuns emociją pagal snukio išraišką galite fotogalerijoje. Atsakymą, kokią emociją perteikia šuo, rasite parašytą atvirkštine raidžių tvarka.

„Mums nekyla jokių abejonių, kad žmogus, pažiūrėjęs į kito žmogaus veidą, gali tiksliai apibūdinti jo nuotaiką“, - sakė T. Bloom.

Psichologės teigimu, per tyrimą siekta išsiaiškinti, kaip tiksliai žmogus gali suprasti šunį vien iš jo žvilgsnio ir snukio išraiškos.

Nors žmonės mano, kad yra atitolę ar net izoliuoti nuo gamtos, tyrimo išvado leidžia manyti, kad bent jau emocinės sąsajos yra išlikusios.

Žurnale „Behavioural Processes“ publikuotame tyrime panaudotos policijos šuns, vardu Mali, nuotraukos, kuriose keturkojis užfiksuotas skirtingų emocinių būsenų.

Penkerių metų belgų aviganis, prašomas mokslininkų, „suvaidino“ laimingą snukio išraišką, žiūrėdamas tiesiai į fotoobjektyvą. Vėliau tyrėjai supeikė Mali, ir šis, nuleidęs akis žemyn tapo liūdnas ir susigėdęs.

Nustebusią snukio išraišką sukelti pavyko panaudojus dėžutę su iššokančia figūrėle. Kai šuo pamatė iššokusią figūrą, jo snukis tarp ausų susiraukšlėjo.

Kad sukeltų šuniui pasibjaurėjimą ir jo ausys priglustų prie galvos, mokslininkai sušėrė aviganiui vaistų, o mosikuodami nagų karpymo žirklėmis privertė išsigąsti - ausys pakilo, o akys išsiplėtė taip, kad matėsi baltymai.

Pagrasinęs nuskriausti, mokslininkas sukėlė Malio pyktį, o jo kailis pasišiaušė. Nuotraukose užfiksuotos emocijas atspindinčios snukio išraiškos buvo parodytos 50 tyrimo dalyvių. Grupė savanorių buvo suskirstyta į dvi dalis, pagal jų patirtį bendraujant su šunimis.

Lengviausiai identifikuojamą - laimės emociją pagal snukio išraišką atpažino 88 proc. dalyvių.

Maždaug 45 proc. apklaustųjų atpažino išgąstį šuns snukio išraiškoje, o 37 proc. pažiūrėję į liūdną šuns išraišką nuotraukoje, įvardijo, kad šuo nusiminęs.

Sunkiausiai atpažįstamos šuns išraiškos žmogui – nustebimas ir pasibjaurėjimas. Tyrimo organizatoriai Tina Blood ir Harris Friedmanas iš Valdeno universiteto, esančio Mineapolyje, pastebėjo, kad negatyvias šuns emocijas lengviau atpažįsta žmonės, turintys patirties su šunimis.

Gyvūnų psichologė artimiausiu metu planuoja atlikti tyrimą, kurio metu paaiškės, ar žmogus gali suprasti ir kitų žinduolių emocijas pagal jų snukio išraiškas.

Žurnalo „Dogs Today“ redaktorės Beverley Cuddy teigimu, tyrimas patvirtino tai, kad šuo ir žmogus gali bendrauti ir be žodžių.

Parengė Šarūnas Meškys

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.