Patarė, kaip apsaugoti savo augintinius nuo COVID-19

Praėjus daugiau nei pusmečiui nuo pasaulinės COVID-19 pandemijos pradžios, veido kaukės ir dezinfekcinis skystis tapo mūsų kasdienės rutinos dalimi. Rūpinantis savo ir artimųjų saugumu, svarbu nepamiršti ir keturkojų šeimos narių, kurie taip pat gali būti paveikti šios ligos. Pateikiame rekomendacijas, kurių laikydamiesi gyvūnų šeimininkai galės būti ramūs dėl savo augintinių sveikatos pandemijos metu.

 Patarė, kaip apsaugoti savo augintinius nuo COVID-19.<br> Pranešimo spaudai nuotr.
 Patarė, kaip apsaugoti savo augintinius nuo COVID-19.<br> Pranešimo spaudai nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Dec 12, 2020, 9:23 AM

Ar gyvūnai gali užsikrėsti COVID-19?

Naminiai gyvūnai retais atvejais gali užsikrėsti virusu, sukeliančiu COVID-19. Duomenys rodo, kad gyvūnai dažniausiai užsikrečia po artimo kontakto su sergančiais šeimininkais. Svarbu prisiminti, jog virusas, patekęs į gyvūno organizmą, nebūtinai sukelia ligą. Daugumai COVID-19 susirgusių naminių gyvūnų pasireiškė tik silpni ligos simptomai ir jie visiškai pasveiko.

Baimintis užsikrėsti COVID-19 nuo savo augintinio nereikia – nėra užfiksuotas nei vienas žmogaus užsikrėtimo koronavirusu per naminį gyvūną atvejis. Rizika, kad gyvūnai COVID-19 perduos žmogui, mokslininkų vertinama kaip labai žema. Nors tam tikros bakterijos ir grybeliai gali būti pernešami gyvūno kailyje ar odos paviršiuje, nėra duomenų, kad COVID-19 sukeliantis virusas tokiu keliu gali užkrėsti žmogų.

Kaip apsaugoti savo augintinius nuo užsikrėtimo COVID-19?

Saugodami savo augintinius nuo COVID-19, taikykite tą pačią logiką, kuria patys vadovaujatės vengdami viruso. Socialinės distancijos taisyklės turi galioti visai šeimai, o ne tik jos dvikojams nariams.

Kadangi egzistuoja rizika, jog COVID-19 užsikrėtę žmonės gali perduoti virusą gyvūnams, tiek sveikatos, tiek gyvūnų apsaugos organizacijos šeimininkams rekomenduoja riboti augintinių bendravimą su asmenimis, kurie nėra šeimos nariai. Išimtis, žinoma, yra veterinarinė priežiūra.

Atsargiems kačių šeimininkams patariama laikyti kates namuose, nes kontroliuoti, kur eina ir su kuo bendrauja į lauką išleistos katės, yra sunku. Šunis reikėtų vedžioti su pavadėliu, laikantis ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo nuo kitų žmonių. Derėtų vengti ir didesnių žmonių grupių.

Kaukių gyvūnams uždėti negalima – jos gali sukelti stiprų stresą ir kvėpavimo sunkumų. Veterinarai perspėja, jog mopsai, buldogai ir kitų dažniau kvėpavimo problemų turinčių veislių šunys dėvėdami kaukę gali patirti šilumos smūgį ar netgi nualpti.

Nors nėra įrodymų, jog koronavirusu galima užsikrėsti per gyvūnų odą ar kailį, patariama pandemijos metu dažniau maudyti savo augintinį. Taip pat rekomenduojama gerai nuplauti ir nuskalauti šuns pėdutes grįžus iš pasivaikščiojimo lauke. Jokiu būdu nenaudokite dezinfekcinių priemonių, alkoholio, vandenilio peroksido, paviršių valymo servetėlių ar industrinių valiklių maudyti savo gyvūnui ar valyti jo pėdoms. Tokios priemonės gali labai pakenkti augintinio odai, gyvūnas gali apsinuodyti lyžtelėjęs jų likučių. Maudykite savo augintinį specialiais šampūnais ar muilu.

Gyvūnui susirgus karantino metu, susisiekite su savo veterinaru telefonu. Jei nuotolinės konsultacijos nepakanka ir gyvūną reikia vežti į gydyklą, vizito metu laikykitės visų fizinio atstumo taisyklių, neleiskite glostyti savo gyvūno ir venkite kontakto su kitais gydyklos pacientais.

Kaip apsaugoti augintinius, jei COVID-19 užsikrėtėte pats?

Nors gyvūnų užsikrėtimo koronavirusu atvejai labai reti, jei susirgote ar įtariate, jog sergate koronavirusu, rekomenduojama riboti kontaktą su savo augintiniais ir kitais gyvūnais. Apie COVID-19 vis dar žinoma pakankamai mažai, todėl verta būti atsargiems.

Jei yra galimybė, šeimininkui sergant gyvūnu turėtų pasirūpinti kitas šeimos narys. Taip pat reikėtų susilaikyti nuo gyvūno glostymo, prisiglaudimų, bučinių ir palaižymų, maisto dalijimosi ir miegojimo kartu. Jei visgi sergantysis turi pasirūpinti savo augintiniu pats, patariama dėvėti kaukę ir nusiplauti rankas prieš ir po bendravimo su gyvūnu.

COVID-19 pandemija atnešė daugybę rūpesčių ir išbandymų, tačiau saugodami savo, savo artimųjų ir augintinių sveikatą, netruksime sulaukti meto, kai visi ribojimai liks praeityje ir vėl galėsime drąsiai džiaugtis vieni kitų augintiniais.

Informacija paruošta Jurgos Viktorijos Daunoraitės iš VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.