„Jau kurį laiką dirbame specialiai LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sušauktoje darbo grupėje dėl šunų vedlių parengimo finansavimo Lietuvoje. Tačiau matydami didelį šios pagalbinės priemonės regos negalią turinčių žmonių gretose poreikį – laukti, kol svarbūs sprendimai bus priimti, negalime.
LASS jau kelis mėnesius aktyviai vykdo iniciatyvą, kad surinktų lėšas, reikalingas šuns vedlio paruošimui, kad jis galėtų gyvenimą padaryti visavertiškesniu bent vienam neregiui. Juk visas keturkojo dresūros procesas yra išties brangus, ilgas ir užtrunka net kelis metus, todėl laikas – mums labai svarbus“, – dalijasi mintimis LASS prezidentas Paulius Kalvelis.
Keturkojį vedlį parengs profesionalūs Lietuvos kinologai
Kaip pasakoja P. Kalvelis, keturkojį vedlį, kurio parengimui ir yra renkamos lėšos, parengs VšĮ Tarnybinės šunininkystės klubas, kuris jau ketverius metus užsiima šunų pagalbininkų ruošimu. Per šį laikotarpį jau spėta parengti netgi 5 šunis asistentus žmonėms su negalia.
Tarnybinės šunininkystės klubo vadovas Vaidotas Glodenis antrindamas P. Kalveliui pabrėžia, kad šuns vedlio paruošimas reikalauja ne tik laiko, bet ir patyrusių specialistų, kurių ne vienas prisideda prie šio keturkojo parengimo.
„Vidutiniškai šuns vedlio paruošimas užtrunka nuo dviejų iki trejų metų. Laikotarpis priklauso nuo daugybės veiksnių, o vienas svatrbiausių – pats keturkojo charakteris.
Žinoma, ne bet kokie šunys gali būti specialiai šiam tikslui dresuojami, tad yra svarbi jų genetika, veislė ir pats būdas. Vis tik sėkmės procentas, kad pavyks parengti keturkojį – apie 70 proc., tačiau tam, kad būtų pasiektas norimas rezultatas, su dar mažu šuneliu visus paruošimo metus dirba trys mūsų specialistai“, – pasakoja kinologas.
Įsitraukia ne tik profesionalūs kinologai, bet ir savanoriai
Tapti neregio pagalbininku specialūs keturkojai pradedami rengti dar būdami visai maži. Kaip pasakoja kinologas, į procesą įsitraukia ne tik specialistai, bet ir savanoriai, kurie pirmaisiais šuniuko metais juo rūpinasi savo šeimose.
„Būsimi šunys vedliai įsigyjami iš specialių veislynų ir dar būdami visai maži metus yra auginami pas savanorius, atitinkančius griežtus specialistų nustatytus kriterijus. Tokios gyvenimo pradžios šuniukams reikia tam, kad jie socializuotųsi, nebijotų žmonių, jaustų kuo mažiau streso, išmoktų paklusnumo, elementarių komandų, kas leistų toliau tęsti jo profesionalią dresūrą iki šuns vedlio kategorijos. Po metų gyvenimo savanorių šeimoje, keturkojis keliauja kinologų globon.
Skirtumas tas, kad šuo kiekvieną savaitę gyvena su skirtingu specialistu bei mokosi skirtingų disciplinų, kitaip tariant, vyksta rotacija. Tokiu būdu šuo nuo mažens pripranta prie įvairių žmonių, įgauna charakterio atsparumą, išmoksta begalės skirtingų komandų tipų ir, žinoma, kartu išugdomas jo paklusnumas. Vis tik šuo vedlys – pagalbinė priemonė regos negalią turintiems žmonėms, tad jis tampa ne tik palydovu, bet ir jų akimis. Svarbu, kad neregys galėtų besąlygiškai pasitikėti savo šuneliu, dėl to ir yra reikalinga nuosekli bei kelis metus trunkanti dresūra“, – tikina kinologas.
Labiausiai tinkamos šios trys šunų veislės
Taip pat V. Glodenis akcentuoja, kad keturkojų vedlių dresūrai dažniausiai yra pasitelkiamos trys šunų veislės: „Įprastai šiai dresūrai pasirenkami didieji karališkieji pudeliai, labradorai ir auksaspalviai retriveriai dėl savo charakterio savybių. Tačiau net ir baigę kelis metus trunkančius mokymus šunys kas pusmetį yra iš naujo testuojami, norint įsitikinti, kad jų įgyti įgūdžiai nėra pamiršti. Taip užtikrinama šuns vedlio gerovė ir funkcionalumas.“
Atiteks jaunai psichologei
Anot P. Kalvelio, šuns vedlio paruošimas ir priežiūra – ne kiekvienam prieinama, tad už surinktas lėšas iniciatyvos metu, vienam Lietuvoje gyvenančiam žmogui su regos negalia bus parengtas keturkojis pagalbininkas. Kaip atvirauja LASS prezidentas, jau yra žinoma, kam atiteks ištikimas keturkojis palydovas, padėsiantis kone kiekvienoje gyvenimo situacijoje.
„Jau žinome, kam atiteks šuo vedlys. Už surinktas lėšas keturkojis bus padovanotas jaunai lietuvei, kuri kasdien suteikia psichologinę pagalbą kitiems žmonėms. Manome, kad šis keturkojis stipriai prisidės prie pačios silpnaregės moters kasdienybės palengvinimo. Žinoma, dar reikiama lėšų suma nėra surinkta, tad prie jos gali prisidėti visi norintys“, – sako P. Kalvelis.
Daugiau informacijos apie LASS iniciatyvą – suovedlys.lt.