Dakaro 2023 ralio startas – B. Vanagas skuodė atsargiai, o V. Žala prakirto du ratus ir krito į klasifikacijos dugną Prologe finišavo visi lietuviai

Prieš pat Naujuosius metus startavo 45-asis Dakaro ralis, kuriame varžosi net septyni Lietuvos ekipažai. Pirmąją kovų dieną lenktynininkams tereikia įveikti prologa – trumpą 13 km distanciją, po kurios paaiškėjo vietos, kaip jie startuos pirmąjame varžybų greičio ruožo etape. Lietuvos lenktynininkai į aukščiausias pozicijas prologe nepretendavo, o Vaidotas Žala jau pirmame savo starte turėjo keisti pramuštus du ratus.

Lietuviai startuoja Dakare<br>MCH nuotr.
 Lietuviai startuoja Dakare
 Lietuviai startuoja Dakare<br>B.Vanago komandos nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Dec 31, 2022, 7:50 AM, atnaujinta Dec 31, 2022, 3:22 PM

Gruodžio 31 dieną 13 km prologas buvo svarbus Dakaro 2023 ralio dalyviams tuo, kad pagal jį turėjo būti nustatomos dalyvių starto pozicijos jau pirmąjame pirmame etape, o jis vyko greta „nulinio“ bivako.

Maža to – pirmieji savo klasės geriausiųjų dešimtukai galėjo rinktis, iš kurios pozicijos jie norėtų startuoti pirmame etape sekmadienį.

Trumpas greičio ruožas nebuvo sudėtingas ir driekėsi Raudonosios jūros pakrante, tačiau jis lietuviams nebuvo paprastas.

Nė vienam iš automobilių klasės Lietuvos atstovų nepavyko patekti į dešimtuką, o Vaidas Žala dėl problemų atsidūrė net klasifikacijos pabaigoje.

Aukščiausiai sekmadienį startuos Benedikto Vanago ekipažas. Kartu su šturmanu Kuldaru Sikku mūsų ekipažas nuo prologo nugalėtojo M.Ekstromo atsiliko 32 sek. ir galiausiai užėmė 16 vietą.

Vaidoto Žalos ir Paulo Fiuzos ekipažas jau prologe buvo priverstas stoti ir barstyti dykumoje minutes – dėl dviejų pramuštų ratų jis atsiliko net 5 min. 43 sek. ir galiausiai liko klasifikacijos gale. Jis galiausiai užėmė 62 vietą.

Po finišo V.Žala socialiniuose tinkluose pateikė komentarą: „Labai įdomus startas. Pirmas dešinys posūkis – kairė galinė padanga minus, numontavom, sekantis kairys posūkis – dešinė. Akivaizdžiai buvo parinktas per mažas slėgis. Dakaras tik prasideda!“

V.Žalą aplenkė ir Gintas Petrus su Jose Marquesu – nusileidę lyderiams 1 min. 39 sek. jie užėmė 48 vietą.

Keturračių įskaitoje startavęs Laisvydas Kancius trasą įveikė 32 sek. lėčiau už greičiausiai važiavusį prancūzą Alexandre'ą Giroud, kuris prologo distanciją įveikė per 8 min. 50 sek. Tad lietuvis galiausiai šioje įskaitoje užėmė 8 vietą iš 18 dalyvių.

R.Baciuška prologą įveikė per 9 min. 6 sek. ir laimėjo motobagių klasifikacijoje, aplenkęs kitus 16 šio grupės atstovus.

T.Jančys toje pačioje motobagių grupėje finišavo per 10 min. 27 sek. ir 1 min. 21 sek. atsiliko nuo lyderio R.Baciuškos. Jis užėmė 37-ąją vietą.

Sunkvežimių klasėję kovojantis V.Paškevičiaus ekipažas prologo trasą įveikė per 10 min. 31 sek. ir 48 sek. atsiliko nuo lyderio čeko M.Maciko. Lietuvos ekipažas tar 50 mašinų užėmė aukštą 13-ąją vietą.

2023-ųjų Dakare užsiregistravo 820 dalyvių, iš kurių 188 startuoja klasikinio Dakaro įskaitoje.

Šiame Dakare startuoja 125 motociklininkai, 18 keturračių, 73 automobiliai, 56 sunkvežimiai, 47 T3 klasės bagiai ir 46 T4 klasės bagiai, 76 klasikinio Dakaro automobiliai bei 13 klasikinio ralio sunkvežimių.

Daugiausia dalyvių į Dakarą atvyko iš Prancūzijos – 194 dalyviai, jai šiek tiek nusileidžia Ispanija su 119 dalyvių, o trečia populiariausia šalis – Nyderlandai su 90 dalyvių.

Per 14 dienų dalyviai iš viso turės įveikti 8528 kilometrus, iš kurių 4604 km sudarys greičio ruožus.

Lietuvos ekipažai 2023 metų Dakaro ralyje

Rokas Baciuška

2022 m. Dakare motobagių įskaitoje debiutavęs Rokas Baciuška į Lietuvą parsivežė pirmąją Lietuvos beduino statulėlę iš Dakaro ralio. Jaunasis lenktynininkas Rokas Baciuška praėjusiame Dakare savo debiutinį pasirodymą baigė trečioje vietoje T4 – bagių klasėje.

2023 m. Dakare R.Baciuška važiuos motobagiu „Can-am Maverick X3“, jam talkins šturmanas Oriol Vidal Montijano. Vyrai atstovaus komandą „Red Bull Can-Am Factory team“.

Vaidotas Žala ir Paulo Fiuza

Vaidotui Žalai šis Dakaro ralis jau aštuntasis, o kartu su portugalu šturmanu Paulo Fiuza jie sėdo į gamyklines specifikacijas atitinkantį T1+ klasės „Prodrive Hunter“ visureigį.

P. Fiuza yra patyręs šturmanas Dakaro ralio maratone, jame startavęs net 16 kartų ir itin vertinamas už savo įgūdžius. V.Žala ir P.Fiuza atstovaus „Teltonika Racing“ komandą. Praėjusių metų Dakare V.Žala užėmė 11 vietą, o šiems metams galvoja tik apie pačias aukščiausias pozicijas.

Benediktas Vanagas ir Kuldaras Sikkas

„TOYOTA GAZOO Racing Baltics“ komanda, kuriai atstovauja Benediktas Vanagas ir jo šturmanas Kuldaras Sikkas, Dakare kausis su naujausiu turbininiu, 6 cilindrų variklį turinčiu „Toyota GR DKR Hilux“ modeliu. Tokiu pačiu, kokiu buvo laimėtas 2022 metų Dakaras.

Į Dakarą B.Vanagas vyksta jau 11-ąjį kartą.

Laisvydas Kancius

„Story Racing“ komandą Dakare keturračiu atstovausiantis Laisvydas Kancius į šias lenktynes atvyko jau trečiąjį kartą.

Iki šiol geriausias L.Kanciaus rezultatas buvo septintoji vieta 2021-ųjų Dakare, o 2022-iais finišo pasiekti nepavyko.

Vaidotas Paškevičius, Tomas Gužauskas ir Slavomiras Volkovas

Praėjusiais metais Dakaro ralyje debiutavusi ir aukštą, dvyliktą vietą pasiekusi Vaidoto Paškevičiaus, Slavomiro Volkovo ir Tomo Gužausko trijulė sugrįžo į Dakaro lenktynes. Sunkvežimių įskaitoje vėl startuojantis ekipažas šiemet vadinsis nauju pavadinimu – „Constra Racing“. Ekipa lenktyniaus tuo pačiu „Tatra“ sunkvežimiu, kurį vadina „Mamba“.

Gintas Petrus ir Jose Marquesas

Gintas Petrus ir Jose Marques Dakare atstovauja komandą „ Petrus Kombucha Team“. Aukščiausią G.Petraus pasiekta vieta Dakare – 31, kurią pasiekė 2021 m. Vyrai dakare važiuos motobagiu „Optimus MD“. Praėjusiais metais Dakare G.Petrus važiavo kartu su Šarūnu Palioku. Šiemet G.Petrus Dakare dalyvaus jau aštuntąjį kartą.

Tomas Jančys ir Irmantas Bražiūnas

„Canam Maverick x3 XRS“ motobagiu Dakaro ralyje dalyvaujantis Tomas Jančys ir Irmantas Bražiūnas atstovauja „Mediafon“ komandą.

Lietuvos sportininkų ekipažai Dakare

Gintas Petrus ir Jose Marques

Gintas Petrus ir Jose Marques Dakare atstovauja komandą „ Petrus Kombucha Team“. Aukščiausią G.Petraus pasiekta vieta Dakare – 31, kurią pasiekė 2021 m. Vyrai dakare važiuoja motobagiu „Optimus MD“. Praėjusiais metais Dakare G.Petrus važiavo kartu su Šarūnu Palioku. Šiemet G.Petrus Dakare dalyvaus jau aštuntąjį kartą.