Neįtikėtinas V. Žalos greitis – iš 62-osios vietos Dakare jis įskriejo į penketuką, o B. Vanagą stabdė pramušti du ratai R.Baciuška ir toliau nepralenkiamas

Sekmadienį 45-ąjame Dakaro 2023 ralyje sportininkai startavo pirmame greičio ruože, kuriame turėjo iš viso įveikti 603 km trasą, kurios 367 km – greičio ruožai. Neįtikėtiną sugrįžimą į kovą pademonstravo Vaidotas Žala ir Paulo Fiuza („Teltonika Racing“), sugebėję nušluostyti nosis automobilių klasėje visiems lyderiams ir po prologo turėtos 62-osios vietos pirmame etape iškovojo 6 poziciją bei bendroje prasimušė į dvidešimtuką. Tuo tarpu Benediktas Vanagas ties 168 km jau neturėjo atsarginių padangų ir buvo priverstas važiuoti atsargiai.

Vaidoto Žalos ekipažas puikai kovojo pirmame Dakaro etape.
 R.Baciuškos keturratis.<br>R.Baciuškos nuotr.
 Benediktas Vanagas pirmame etape pramušė du ratus,<br> TOYOTAGAZOORacingBaltics nuotr.
Lietuviai startuoja Dakaro pirmame etape.
 Vaidoto Žalos ekipažas puikai kovojo pirmame Dakaro etape.<br> V.Dranginio nuotr.
 Vaidotas Žala<br> AFP/Scanpix.com nuotr.
 V.Žalos automobilis<br>Vytauto Dranginio nuotr.
Daugiau nuotraukų (11)

2023-01-01 07:40, atnaujinta 2023-01-01 18:04

Į kovą pirmąją 2023 metų dieną stojo visi 7 Lietuvos ekipažai Dakare.

Žinoma, visų akys labiausiai krypo į automobilių klasę, kur savo meistriškumą demonstruoja Vaidotas Žala ir Benediktas Vanagas.

Po nepavykusio prologo, kai dėl pramuštų dviejų ratų 13 kilometrų distancijoje V.Žala liko tik 62-oje vietoje, buvo numanoma, kad lietuvis sieks sėkmingai pasirodyti etape ir rimtai palypėti įskaitoje.

Tai ir įvyko – iš 24-osios pozicijos pradėjęs varžybas Vaidotas Žala jau po pirmosios žymės 37 km parodė, kad jis važiuos greitai ir argesyviai.

Jis bendroje įskaitoje vis kilo aukštyn ir 277 kilometro žymoje rodė 8 rezultatą.

Galiausiai V.Žala parodė neįtikėtiną rezultata: pirmame etape jis finišavo 5-oje pozicijoje, o bendroje įskaitoje kilo iki pirmojo dvidešimtuko. Lietuvis trasą įveikė per 3 val. 26 min. 20 sek.

Iš 16-osios pozicijos startavęs B.Vanagas kurį laiką laikėsi ties savo poziciją, tačiau po 168 km per savo komandą pranešė, kad kelis kartus stojo dėl pramuštų padangų.

Benediktas Vanagas paaiškino, kodėl jis staiga iš 17-osios pozicijos atsidūrė 20-oje.

„Buvom labai ilgai užstrigę lėtesnio varžovo dulkėse. To pasekoje dar ir du pramušti ratai. Likusią dalį turėsime būti atsargūs. Nebeturime atsarginių ratų“, – B.Vanago žodžius citavo komandos atstovai.

B.Vanagas stengėsi etapo pabaigą važiuoti kuo atsargiau ir prarado savo poziciją, bet liko geriausiųjų trisdešimtuke. Jis finišavo per 3 val. 41 min. 5 sek. ir tai buvo 21-asis rezultatas.

Trečiasis ekipažas automobilių klasėje – Gintas Petrus ir Jose Marquesas („Petrus Kombucha team“) niekur neskubėjo ir finišą pasiekė per 4 val. 6 min. 54 sek. ir galutinėje etapo įskaitoje užėmė 39 vietą.

Šioje klasėje pasikeitė lyderis – juo tapo garsusis ispanas Carlosas Sainzas („Team Audi Sport“). Jis etapą įveikė per 3 val. 20 min. 41 sek.

Keturačių įskaitoje Laisvydas Kancius pasiekė finišą užtrukęs 16 min. 33 sek. ilgiau nei lyderis prancūzas Alexandre‘as Giroudas – 4 val. 55 min. 28 sek.

Jis etape parodė 6-ąjį rezultatą. Tokia pati jo vieta yra ir bendroje įskaitoje, o nuo lyderio A.Giroud lietuvis atsilieka jau 16 minučių.

Motobagių klasėje lyderis nesikeičia: Rokas Baciuška 367 km įveikė per 4 val. 38 sek. ir buvo pirmoje vietoje. Tiek prologe, tiek ir pirmame etape niekas neprilygo lietuviui, kuris praėjusiame Dakare taip pat karaliavo šioje klasėje.

Kitas motobagių ekipažas – Tomas Jančys ir Irmantas Bražiūnas („Mediafon team“) 367 km nuotolį įveikė per 4 val. 35 min. ir 35 sek. ir galutinėje etapo įskaitoje užėmė 19 vietą.

Vaidoto Paškevičius ekipažas sunkvežimių klasėje finišą pasiekė trasoje užtrukęs 4 val. 18 min. 51 sek. ir nuo lyderio čeko Martino Maciko atsilikęs 32 min. 16 sek. Etape lietuviai liko 9 vietoje.

2023-ųjų Dakare užsiregistravo 820 dalyvių, iš kurių 188 startuoja klasikinio Dakaro įskaitoje.

Šiame Dakare startuoja 125 motociklininkai, 18 keturračių, 73 automobiliai, 56 sunkvežimiai, 47 T3 klasės bagiai ir 46 T4 klasės bagiai, 76 klasikinio Dakaro automobiliai bei 13 klasikinio ralio sunkvežimių.

Daugiausia dalyvių į Dakarą atvyko iš Prancūzijos – 194 dalyviai, jai šiek tiek nusileidžia Ispanija su 119 dalyvių, o trečia populiariausia šalis – Nyderlandai su 90 dalyvių.

Per 14 dienų dalyviai iš viso turės įveikti 8528 kilometrus, iš kurių 4604 km sudarys greičio ruožus.

Lietuvos ekipažai Dakare 2023

Rokas Baciuška

2022 m. Dakare motobagių įskaitoje debiutavęs Rokas Baciuška į Lietuvą parsivežė pirmąją Lietuvos beduino statulėlę iš Dakaro ralio. Jaunasis lenktynininkas Rokas Baciuška praėjusiame Dakare savo debiutinį pasirodymą baigė trečioje vietoje T4 – bagių klasėje.

2023 m. Dakare R.Baciuška važiuos motobagiu „Can-am Maverick X3“, jam talkins šturmanas Oriol Vidal Montijano. Vyrai atstovaus komandą „Red Bull Can-Am Factory team“.

Vaidotas Žala ir Paulo Fiuza

Vaidotui Žalai šis Dakaro ralis jau aštuntasis, o kartu su portugalu šturmanu Paulo Fiuza jie sėdo į gamyklines specifikacijas atitinkantį T1+ klasės „Prodrive Hunter“ visureigį.

P. Fiuza yra patyręs šturmanas Dakaro ralio maratone, jame startavęs net 16 kartų ir itin vertinamas už savo įgūdžius. V.Žala ir P.Fiuza atstovaus „Teltonika Racing“ komandą. Praėjusių metų Dakare V.Žala užėmė 11 vietą, o šiems metams galvoja tik apie pačias aukščiausias pozicijas.

Benediktas Vanagas ir Kuldaras Sikkas

„TOYOTA GAZOO Racing Baltics“ komanda, kuriai atstovauja Benediktas Vanagas ir jo šturmanas Kuldaras Sikkas, Dakare kausis su naujausiu turbininiu, 6 cilindrų variklį turinčiu „Toyota GR DKR Hilux“ modeliu. Tokiu pačiu, kokiu buvo laimėtas 2022 metų Dakaras.

Į Dakarą B.Vanagas vyksta jau 11-ąjį kartą.

Laisvydas Kancius

„Story Racing“ komandą Dakare keturračiu atstovausiantis Laisvydas Kancius į šias lenktynes atvyko jau trečiąjį kartą.

Iki šiol geriausias L.Kanciaus rezultatas buvo septintoji vieta 2021-ųjų Dakare, o 2022-iais finišo pasiekti nepavyko.

Vaidotas Paškevičius, Tomas Gužauskas ir Slavomiras Volkovas

Praėjusiais metais Dakaro ralyje debiutavusi ir aukštą, dvyliktą vietą pasiekusi Vaidoto Paškevičiaus, Slavomiro Volkovo ir Tomo Gužausko trijulė sugrįžo į Dakaro lenktynes. Sunkvežimių įskaitoje vėl startuojantis ekipažas šiemet vadinsis nauju pavadinimu – „Constra Racing“. Ekipa lenktyniaus tuo pačiu „Tatra“ sunkvežimiu, kurį vadina „Mamba“.

Gintas Petrus ir Jose Marques

Gintas Petrus ir Jose Marques Dakare atstovauja komandą „ Petrus Kombucha Team“. Aukščiausią G.Petraus pasiekta vieta Dakare – 31, kurią pasiekė 2021 m. Vyrai dakare važiuos motobagiu „Optimus MD“. Praėjusiais metais Dakare G.Petrus važiavo kartu su Šarūnu Palioku. Šiemet G.Petrus Dakare dalyvaus jau aštuntąjį kartą.