Ko negalima užrašyti vardiniame numeryje – draudžiami ne tik keiksmažodžiai

Žmonės mėgsta išsiskirti daugelyje sričių. Ne išimtis ir automobiliai. „Regitra“ jau nuo 2001 metų suteikia galimybę vairuotojams savo transporto priemonę paženklinti vardiniais numeriais. Ir kaip rodo statistika, norinčių išsiskirti kelyje kasmet daugėja. 

Jei pasirinktas užrašas neprieštarauja taisyklių reikalavimams, jis yra patvirtinamas ir po apmokėjimo pagaminamas.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Jei pasirinktas užrašas neprieštarauja taisyklių reikalavimams, jis yra patvirtinamas ir po apmokėjimo pagaminamas.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Oct 23, 2018, 12:09 PM, atnaujinta Oct 23, 2018, 12:09 PM

Vardinio numerio ženklo užrašą pasirenka pats asmuo. 

Viena esminių sąlygų – vardiniai numeriai, kurie yra skirti automobiliams, turi būti sudaryti ne daugiau kaip iš 6 simbolių, kurių vienas privalo būti skaičius. 

Vertinant vardinio numerio užrašą, atsižvelgiama į raidžių ir skaičių bei jų derinių reikšmes, santrumpų atitikmenis. 

Pavyzdžiui: skaitmuo 1 gali būti skaitomas kaip raidė I, 2 kaip skiemuo DU, skaitmuo 5 gali būti skaitomas kaip raidė S. Taip atsiranda tokie užrašai ant automobilių, kaip PA5AS arba L4PAS. 

Nuo vardų iki svarbių datų

Kaip pastebi „Regitros“ veiklos departamento direktorius Darius Jurgutis, pirmiausia numerio ženklai yra skirti tam, kad automobilį atpažintų kiti eismo dalyviai bei teisėsaugos institucijos.

Vis dėlto kiti tai traktuoja kaip saviraiškos priemonę. Kitaip tariant, vairuotojai nori kažkaip išsiskirti iš minios, tad būtent vardiniai numeriai ir leidžia tai padaryti. 

Tokius numerius dažniausiai renkasi Lietuvos didmiesčių gyventojai. Juos užsisako ir juridiniai, ir fiziniai asmenys. 

„Juridiniai asmenys reklamos tikslais dažniausiai vardiniams numeriams renkasi savo įmonės, teikiamos paslaugos ar prekės pavadinimus. 

Fiziniai asmenys pageidauja savo transporto priemones paženklinti paprasčiausiai savo vardu ar inicialais. 

Taip pat, analizuodami pateikiamus prašymus, pastebėjome, kad neretai žmonės renkasi ir gimimo ar kitas svarbias datas, automobilio markės ar modelio pavadinimą, o kartais tiesiog savo laimingąjį skaičių“, – teigia D. Jurgutis. 

Be to, pastebima tendencija, kad vardiniuose numerio ženkluose populiarėja ir angliški žodžiai. 

Turi atitikti reikalavimus

Norintys užsisakyti vardinius numerio ženklus pirmiausia turi pateikti prašymą su pageidaujama skaičių ir raidžių kombinacija. 

Jei pasirinktas užrašas neprieštarauja taisyklių reikalavimams, jis yra patvirtinamas ir po apmokėjimo pagaminamas.  

„Siekiant išvengti įvairių dviprasmybių ir nesusipratimų, esame numatę taisykles, kurios nusako, ko negalima naudoti pasirinktoje skaičių ir raidžių kombinacijoje. 

Pavyzdžiui: vardiniuose numeriuose negali būti naudojami vulgarūs, žargoniniai bei neigiamas asociacijas keliantys žodžiai, keiksmažodžiai, taip pat sąvokos, kurios gali būti suvokiamos kaip niekinimas, neapykantos skatinimas ar kurstymas diskriminuoti žmonių grupes“, – sako D. Jurgutis.  

Kaip numato taisyklės, užrašas taip pat negali sutapti su nacistinės Vokietijos, SSRS valstybių, nacistinių ar komunistinių organizacijų pavadinimais, nacistinių ar komunistinių vadovų pavardėmis, jų santrumpomis. 

Skaičiuojama, kad nuo 2001 metų iki šių metų spalio pagaminta 1366 vardiniai numerio ženklai. 

Remiantis duomenimis, 2001 metais tokių numerių per metus buvo užsakoma tik 14, o 2017 metais – jau 143. Taigi nuo paslaugos teikimo pradžios šių numerių poreikis išaugo daugiau nei 10 kartų.

Galima užsisakyti internetu

Vardinius numerius galima užsisakyti ne tik automobiliams, bet ir motociklams bei priekaboms. „Regitra“ siūlo tai padaryti tiesiog internetu, prisijungus prie Kelių transporto priemonių registravimo sistemos (eKETRIS).

Regitra“ teikia numerio ženklų pristatymo į namus paslaugą visoje Lietuvoje. 

Užsisakius šią paslaugą, pagaminti ir apmokėti numerio ženklai bei registracijos liudijimas klietą pasieks per vieną-dvi darbo dienas. 

Apie visą užsakymo eigą nuolat informuojame elektroniniu paštu arba SMS žinute.

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.