Specialistas patarė, kaip atvykę į didmiesčius jauni vairuotojai gali išgyventi rugsėjį

Lietuvos vairuotojų tyrimas atskleidė šiuolaikinio jaunimo paradoksą: ant šaligatvio stovintis jaunuolis mažiausiai suka galvą dėl galimų eismo pavojų, tačiau jam pačiam sėdus prie vairo situacija akimirksniu apsiverčia – jie tampa nervingiausiais eismo dalyviais.

Jauni vairuotojai jaudinasi dėl taisyklių, bet jas pažeidinėja dažniausiai. <br>newspress.co.uk nuotr.
Jauni vairuotojai jaudinasi dėl taisyklių, bet jas pažeidinėja dažniausiai. <br>newspress.co.uk nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Aug 22, 2017, 12:55 PM

Draudimo bendrovės BTA specialistai sako, kad jaunimo baimės pagrįstos, mat jie eismo įvykius tikrai sukelia bene dažniausiai, tačiau ir į kitų vairuotojų daromus pažeidimus reaguoja labiausiai.

Apklausos duomenimis, moksleivius bei studentus labiausiai erzina posūkių nerodymas (stresą kelia 64,4 proc. visų vairuotojų ir 80 proc. jaunesnių), staigiai ir netikėtai į perėją išeinantys (57 proc. visų vairuotojų ir 72 proc. jaunesnių) bei neleistinoje vietoje gatvę kertantys pėstieji (53,8 proc. visų vairuotojų ir 68 proc. jaunesnių).

Jaunų vairuotojų paradoksas

Draudimo bendrovės BTA ekspertizių skyriaus vadovas Andrius Žiukelis sako, kad dėl tokios situacijos iš dalies kalta patirties stoka, tačiau visiškai realu, kad jaunesnės kartos atstovai tiesiog kitaip supranta eismą.

„Dalį tokio jaunų vairuotojų dirglumo galima paaiškinti mažesniu patyrimu bei tuo, kad atvykusius iš mažesnių miestų ar miestelių dažnai baugina intensyvus didmiesčių eismas.

Vairuotojo pažymėjimą mažesniame mieste gavęs vairuotojas gali stipriai jaudintis dėl įvairių netikėtų ar Kelių eismo taisyklėse tiesiogiai neaprašytų situacijų.

Taip pat dėl akivaizdaus jų nesilaikymo, ar pavyzdžiui, dėl Vilniuje įsigalinčio intuityvaus vairavimo ignoruojant perspėjimo signalus“, – svarsto A. Žiukelis.

Vienintelės dvi kategorijos, kuriose vairuojantys moksleiviai bei studentai patiriamo streso kiekiu nusileidžia kitoms apklaustųjų grupėms, yra staigiai tarp juostų manevruojantys ir agresyviai iš galo privažiuojantys vairuotojai.

Įdomus paradoksas: vairuotojai iki 25 metų 2015–2016 sukėlė 12 proc. eismo įvykių, daugiau nei bet kokia kita grupė, tačiau tuo pačiu yra tie, kurie kitų klaidas pastebi dažniausiai.

„Tai įrodo, kad išlaikyti vairavimo egzaminą ir išmokti vairuoti natūralioje aplinkoje – du skirtingi dalykai.

Statistika moksleivių ir studentų klausimu paradoksali: visas taisykles jie išmoko dar visai neseniai, tad natūralu, kad yra mažiau tolerantiški kitų nusižengimams, tačiau iki galo neperpratę eismo kultūros specifikos, jie patys dažniausiai klysta“, – sako A. Žiukelis.

Spalis pavojingesnis už rugsėjį

Anot specialisto jauni vairuotojai, stokojantys vairavimo įgūdžių ir itin griežtai besilaikantys Kelių eismo taisyklių, – tai tik viena jaunų vairuotojų kategorija.

Kita dalis – be galo savimi pasitikintys jauni žmonės, kurie bet kokia kaina mėgina pasirodyti ir kelyje atkreipti į save dėmesį.

„Šio antrojo tipo jaunieji vairuotojai dažniausiai jau būna prakutę, apsipratę su didžiųjų miestų eismo specifika ir įgavę daugiau patirties.

Tačiau neretai pernelyg didelis pasitikėjimas savimi, prasilenkiantis su realiais įgūdžiais, gali būti itin skaudžių nelaimių priežastimi“, – sako draudimo kompanijos atstovas.

Pasak jo, nors keliuose chaoso daugiausia rugsėjį, tačiau kelių metų statistika rodo, kad jauni vairuotojai didmiesčiuose daugiausiai eismo įvykių sukelia ne rugsėjį, o spalį.

„Nuo rudens tiek su pasimetusiais, tiek su nepagrįstai agresyviai važinėjančiais jaunais vairuotojais neišvengiamai susidursime dažniau. Eismas rugsėjo pirmosiomis savaitėmis ir taip itin chaotiškas, tad teks būti pakantesniems ir žvelgti kolegiškai bei susitaikyti, kad šis periodas tiesiog praeis.

Kita vertus, besijaudinantiems studentams rekomenduočiau neskubėti riedėti į gatves, ypač piko metu.

Sulaukite savaitgalio, kai eismas ne toks intensyvus, ir tuomet pamėginkite įveikti pačius svarbiausius ir reikalingiausius maršrutus.

Pasirinkite, kuris kelias jums patogiausias, reikalaujantis mažiausiai sudėtingų manevrų ar žiedinių sankryžų“, – rekomendacijomis pradedantiems vairuotojams dalinasi A. Žiukelis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.