Diena be automobilio: viešasis transportas bus nemokamas

Rugsėjo 16–22 dienomis Lietuvoje vyks tradicinė Europos judumo savaitė – didžiausia pasaulyje tvaraus judėjimo kampanija. Ši iniciatyva dvidešimt antrąjį kartą sujungs viso pasaulio bendruomenes, o dalyvauti 2023 m. judėjimo savaitėje jau ruošiasi per 2000 miestų Europoje ir kituose žemynuose.

Į Lietuvą atkeliauja rugsėjo 16–22 d. vyksianti Europos judumo savaitė: prie Vilniaus šiemet jungiasi visos Lietuvos miestai.<br>V.Skaraičio nuotr.
Į Lietuvą atkeliauja rugsėjo 16–22 d. vyksianti Europos judumo savaitė: prie Vilniaus šiemet jungiasi visos Lietuvos miestai.<br>V.Skaraičio nuotr.
Į Lietuvą atkeliauja rugsėjo 16–22 d. vyksianti Europos judumo savaitė: prie Vilniaus šiemet jungiasi visos Lietuvos miestai.<br>V.Skaraičio nuotr.
Į Lietuvą atkeliauja rugsėjo 16–22 d. vyksianti Europos judumo savaitė: prie Vilniaus šiemet jungiasi visos Lietuvos miestai.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Susisiekimo ministerija

Sep 12, 2023, 9:35 AM

Lietuvoje Europos judumo savaitės ambasadore šiemet tapo Susisiekimo ministerija, kuri sostinėje organizuos didžiausius Europos judumo savaitės renginius, o šalies savivaldybės, organizacijos ir verslai prisidės savomis šventinės savaitės veiklomis.

„Šiemet Lietuvoje Europos judumo savaitės estafetę perima Susisiekimo ministerija. Siekiame, kad ši iniciatyva plačiai nuskambėtų visoje šalyje, todėl džiaugiamės matydami, kaip noriai savivaldybės jungiasi prie šios kampanijos.

Norisi, kad Europos judumo savaitė nebūtų tik vienkartinis reiškinys kiekvieną rugsėjį, o priešingai – kad Lietuvos gyventojai turėtų galimybę rinktis ir rinktųsi sveikiausius kelionių būdus tiek sau, tiek ir aplinkiniams“, – sako susisiekimo ministras Marius Skuodis.

Europos judumo savaitė Vilniaus Lukiškių aikštėje bus oficialiai atidaryta rugsėjo 16 d., šeštadienį.

Atidarymo renginiu taps „Darnaus judumo mugė“ ir diskusijos, kuriose dalyvaus Lietuvos susisiekimo sektoriaus ir darnaus judumo ekspertai, Europos Parlamento, Europos Komisijos, Lietuvos pramonininkų konfederacijos ir verslo įmonių atstovai.

Diskusijos bus tiesiogiai transliuojamos Lrt.lt portale ir Susisiekimo ministerijos „Facebook“ socialinio tinklo paskyroje.

„Darnaus judumo mugėje“ numatomos plataus spektro diskusijos apie tai, kokie pokyčiai automobilių vairuotojų Lietuvoje laukia nuo 2035 m., bus aptariami vairavimo įpročių ir kultūros pokyčiai šalies keliuose, viešojo transporto perspektyvos bei pėsčiųjų ir dviratininkų realybė.

Diskusijose dalyvaus automobilių dalijimosi paslaugas teikiančių įmonių atstovai.

Renginyje dėmesys bus skirtas ir neišvengiamai ateities transporto rūšiai – autonominiam transportui. Lukiškių aikštėje veiks dirbtiniu intelektu sugeneruota paroda, vaizduojanti, kaip šio amžiaus pabaigoje atrodys šiandien populiarus transportas, pavyzdžiui, traukiniai ir laivai.

Europos judumo savaitės starto – „Darnaus judumo mugės“ – metu Lukiškių aikštėje taip pat vyks darnaus judumo sektoriuje veikiančių verslų, organizacijų ir institucijų mugė su stendais.

Praeiviai bus kviečiami išbandyti interaktyvias pramogas ir žaidimus, susipažinti su interaktyviu geležinkelio stočių žemėlapiu ir edukacine paspirtukų trasa, išbandyti elektrą generuojantį dviratį ir skirtingus keliavimo būdus Vilniuje.

Lukiškių aikštėje įsikurs ir interaktyvi žalioji stotelė, prie kurios nusifotografavę šventės dalyviai galės talpinti kadrus į socialinį tinklą „Instagram“, žymėti @Susisiekimoministerija su grotažymėmis #JudumoSavaitė ir #MobilityWeek bei burtų keliu laimėti Europos judumo savaitės prizus.

Europos judumo savaitės dienos Lietuvoje bus dedikuotos skirtingoms judėjimo priemonėms ir būdams – pėsčiomis ir dviračiais, viešuoju transportu, dalijimosi paslaugomis, mikromobilumo priemonėms. Saugiam eismui bus skirtas meninis performansas, Lukiškių aikštėje vyksiantis rugsėjo 18 d.

Rugsėjo 22 d. vilniečius ir sostinės svečius suvienys „Fancy Bike Ride – judėkime puošniai kartu“ iniciatyva – kelionė dviračiais nuo Katedros aikštės iki Seimo rūmų.

Šio pasivažinėjimo tikslas – įrodyti, kad dviratis yra patogi transporto priemonė, kuria galima keliauti į darbą netgi pasipuošus kostiumu ar suknele.

Tradiciškai rugsėjo 22 d. šalies miestuose minima „Diena be automobilio“ – jos metu kursuojantis viešasis transportas keleivius veža nemokamai. Vykdyti šią iniciatyvą planuoja Vilniaus, Šiaulių, Utenos, Alytaus, Kėdainių, Pakruojo ir kt. miestų viešojo transporto vežėjai.

Akmenės rajono savivaldybėje autobusai, kursuojantys 78 nr. žymėtu maršrutu, apimančiu kone visą rajono teritoriją, rugsėjo 22 d. kursuos nemokamai. Dar daugiau – tądien ir elektromobilių viešojo įkrovimo paslauga vairuotojams bus nemokama.

Šiaulių miestas rugsėjo 22 d. keleivius viešuoju transporto veš ne tik nemokamai, bet ir aktyviai. Mieste bus organizuojamos lenktynės „Laisvė judėti“, kurios vyks nuo PC „Akropolis“ iki Prisikėlimo aikštės.

Dalyviai lenktyniaus skirtingais būdais: bėgdami, važiuodami dviračiu, elektriniu paspirtuku, keliaudami autobusu bei elektromobiliu. Lenktynių metu bus siekiama išsiaiškinti, kuria transporto priemone Šiauliuose judėti galima greičiausiai.

Senajame žemyne ir už jo ribų nuo 2002 m. vykstanti Europos judumo savaitė yra tarptautinė iniciatyva, skirta didinti gyventojų sąmoningumą apie darnų judumą mieste, siekiant keisti gyventojų keliavimo įpročius bei skatinti alternatyvius keliavimo būdus: mikrojudumo priemonėmis, dviračiais, pėsčiomis, viešuoju transportu ar dalijimosi paslaugomis.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.