Daugiau kaip du dešimtmečius Klaipėdoje virę ginčai ir diskusijos, kokia turėtų būti miesto centre esanti Atgimimo aikštė, pagaliau baigėsi: pagal bendrovės „Cloud architektai“ projektą ši aikštė turėtų tapti modernia viešąja erdve, su mėnulio laikrodžiu.
Iki šiol ši vėjų košiama viešoji vieta, buvusi Lenino aikštė - nepatraukli ir nefunkcionali. Joje vyksta tik trumpi valstybinių švenčių minėjimai, keletą vakarų per Jūros šventę čia organizuojami renginiai. Klaipėdos savivaldybė pasirašė sutartį su projektavimo konkursą laimėjusia bendrove „Panevėžio statybos trestas“, dirbsiančia jungtinėje veikloje su bendrove „Cloud architektai“.
Išnagrinėję per du dešimtmečius teiktus Atgimimo aikštės sutvarkymo pasiūlymus „Cloud architektai“ atkreipė dėmesį, kad nė viename jų nebandyta kaip nors įprasminti aikštės pavadinimo. „Pastaruoju metu aiškiai juntama aikščių tvarkymo tendencija – suoliukų ir takelių sistemos pritaikymas. Klaipėdai siūlome naują architektūrinį simbolį – architektūrinį pusapvalį formantą –mėnuli su jo fazių laikrodžiu. Laisvę suprantame ne tik kaip paminklus visuomenei nusipelniusiems žmonėms ar jų pavardžių iškaldinimą grindinyje ar sienose, bet kaip erdvę ir laisvę svajoti.
Kompiuterine programa ant grindinio atsirasiantis žvaigždžių raštas bus toks pat, kokį galėjome stebėti Klaipėdos danguje 1990-ųjų kovo 11-ąją. Siekėme sugrąžinti miestui erdvę, kuri teiktų emocijas, laisvę justi, tiesiog gerai jaustis, pailsėti ir pamąstyti apie tai, ką šiandienos žmogui reiškia atgimimas. Nesiūlome atstatyti praeities, siūlome ją įprasminti XXI amžiaus vaizdiniais.
Vienas pagrindinių atgimimo, atsinaujinimo simbolių siejamas su astronomija.Apsilankę Žilvino Kempino parodoje, kurioje buvo eksponuojamas kūrinių ciklas „Illuminator“, sukurtas optinės apgaulės iliuzija, prisiminėme šį svarbų žmonijai, praeities simboliu vadinama Visatos objektą - mėnulį.“, - pasakojo architektė Jovilė Porvaneckaitė. Kartu su ja projektą kūrė Antanas Dagelis, Andrius Vilčinskas, Simonas Čalnaras ir Gabrielė Nešukaitytė. Savo idėjas jiems teko derinti prie aplinkui aikštę esančių Muzikinio teatro, viešbučio, rotušės pastato, Danes skvero. Į rekonstruotą aikštę be jokių kliūčių galės ateiti ar atvažiuoti neįgaliojo vežimėliu bet kas – čia neliks jokių kliūčiū: laiptelių, klombų, dirbtinių terasų.
Atsivėrusi aikštės erdvė tiks tiks įvairiausiems renginiams. Į mėnulio laikrodžio kuriamą architektūrinį akcentą – pusapvalį aikštės centrą – dienos metu vilios fontanas. Prireikus aikštės erdves bus galima suskaidyti į atskiras zonas – lauko kavinių, amfiteatro ar kitas susibūrimams skirtas vietas. Vakarais pritaikius išmanųjį apšvietimą išryškėtų mėnulio kalendorius. Ant mėnulio pusapvalio tūrio grafinio betono pagalba bus atvaizduotas blyškus istorinio Klaipėdos žemėlapio atspaudas.
Detaliajame plane buvo užuominų apie istorinio užstatymo atkūrimą, tačiau tai apribotų daugiafunkcinį šios erdvės panaudojimą – iš aištės liktų skveras. Pristatant projektą kai kuriems klaipėdiečiams rūpėjo, ar išliks aikštėje augantys kaštonai ir kiti seni medžiai. „Cloud architektai“ mano, kad dalies jų teks atsisakyti, nes norima padidinti aikštės plotą, o augantieji arčiau Danės upės bus palikti. Dabartinių klombų su našlaitėmis neliks. Bus sukurta netradicinė gyvoji erdvė šalia Rotušės – čia bus prisodinta viksvinių želdinių, kurie žaviai atrodo net ir žiemą. Visuomenininkai pageidavo, kad koks nors akcentas aikštėje primintų, jog Klaipėda – jūrinis miestas, kadaise garsėjęs didžiuliu laivynu. Išgirdę siūlymą čia įkurdinti inkarą ar kokią kitą marinistinę detalę projektuotojai mandagiai patylėjo.
Po Atgimimo aište įsikurs 180 vietų požeminė automobilių stovėjimo aikštelė. Jos būtinai reikia ne tik į miesto centrą atvykstantiems žmonėms, bet ir Muzikinio teatro lankytojams. Mat rekonstruojamas Muzikinis teatras neturės automobilių stovėjimo vietų. Projektavimo darbai kainuos 127 tūkst. eurų. Darbai Atgimimo aikštėje turėtų prasidėti 2018 metų antroje pusėje ir baigtis 2020-aisiais. Veltui diskutuota dvidešimt metų Apie Atgimimo aikštės rekonstrukciją diskutuojama daugiau kaip dvidešimt metų.
Užpernai buvo pateikti trys pasiūlymai. Vienas jų – aikštę užstatyti daugiafunkcinės paskirties pastatais nuo Herkaus Manto ir Danės gatvės pusės, iš dalies atkuriant senąjį paveikslą ir tik šalia viešbučio „Amberton Klaipėda“ palikti nedidelę erdvę. Antrasis variantas parengtas atsižvelgiant į ankstesnius Muzikinio teatro rekonstrukcijos planus – aikštėje įkurdinti teatrui priklausantį pastatą. Tačiau paaiškėjo, kad šio varianto nebeprireiks, nes teatras tilps esamoje teritorijoje.
Dar viena išeitis – palikti aikštę be statinių ir dar ją padidinti, įrengiant pėsčiųjų tiltą, sujungsiantį centrinę miesto dalį su Vežėjų gatve senamiestyje. Galimybių studiją svarsčiusių architektų nuomonės išsiskyrė. Nuspręsta geriau čia nieko nedaryti, kol nėra vieningo sutarimo. Nerimstantys visuomenininkai siūlė aikštėje pastatyti paminklą žymiam žmogui. Vieniems atrodo, kad tai turėtų būti Kristijonas Donelaitis, kitiems – kad Vydūnas. Dar 1993 metais buvo surengtas pirmasis architektūrinių vizijų konkursas, išrinkti geriausi darbai, išdalytos premijos nugalėtojams. Tuo viskas ir baigėsi.