Reikia atnaujinti butą? Svarbu neignoruoti to, kas šildo ir sukuria tylą

Kapitaliai atnaujinti tenka vis didesnį kiekį butų ne tik senos, bet ir apynaujės statybos daugiabučiuose namuose. Tačiau vien pakeisti būsto išplanavimą, nusibraižius popieriaus lape tai, kas atrodo geriausia, nepakaks. Kuriant idealaus būsto planą būtina atsižvelgti ir į laikančiųjų konstrukcijų vietą, ir į profesionalų patarimus. 

Imantis kapitalinio remonto reikia atsižvelgti ne tik į tai, kam butas bus skirtas, bet ir į tai, ko nevalia judinti.  <br> G.Bitvinsko nuotr.
Imantis kapitalinio remonto reikia atsižvelgti ne tik į tai, kam butas bus skirtas, bet ir į tai, ko nevalia judinti.  <br> G.Bitvinsko nuotr.
Imantis kapitalinio remonto reikia atsižvelgti ne tik į tai, kam butas bus skirtas, bet ir į tai, ko nevalia judinti.  <br> V.Skaraičio nuotr. 
Imantis kapitalinio remonto reikia atsižvelgti ne tik į tai, kam butas bus skirtas, bet ir į tai, ko nevalia judinti.  <br> V.Skaraičio nuotr. 
Imantis kapitalinio remonto reikia atsižvelgti ne tik į tai, kam butas bus skirtas, bet ir į tai, ko nevalia judinti.  <br>M.Patašiaus nuotr.
Imantis kapitalinio remonto reikia atsižvelgti ne tik į tai, kam butas bus skirtas, bet ir į tai, ko nevalia judinti.  <br>M.Patašiaus nuotr.
Imantis kapitalinio remonto reikia atsižvelgti ne tik į tai, kam butas bus skirtas, bet ir į tai, ko nevalia judinti.  <br> V.Ščiavinsko nuotr. 
Imantis kapitalinio remonto reikia atsižvelgti ne tik į tai, kam butas bus skirtas, bet ir į tai, ko nevalia judinti.  <br> V.Ščiavinsko nuotr. 
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

Nov 2, 2019, 3:07 PM, atnaujinta Nov 2, 2019, 5:53 PM

Tad tam, kad būtų galima lengviau įsivaizduoti gyvenimą iš pagrindų pakeistuose savo namuose ir nedaryti kitų klaidų, geriau neignoruoti svarbių patarimų.

Nors naujos statybos namų sparčiai daugėja, maždaug du trečdaliai Lietuvos gyventojų vis dar įsikūrę 1961–1990 metais pastatytuose daugiabučiuose namuose. Didžioji dalis butų juose išplanuoti pagal tuometines tendencijas – griežtai atskirtas miegamasis, svetainė, virtuvė, esama ir tamsių, daiktams sandėliuoti skirtų kambarių. Visa tai netenkina dabartinių poreikių. „Labai dažnai norima dalį patalpų sujungti ir sukurti erdvės įspūdį“, – tendencijas apibendrino bendrovės „Statybų ABC“ direktorius Algimantas Girčys.

Jo teigimu, keičiant buto išplanavimą reikia atsižvelgti į tai, kam jis bus skirtas. Todėl tenka atsakyti į pagrindinius klausimus apie gyvenimo būdą ir poreikius: kiek žmonių bute gyvens, kiek reikia kambarių, ar žmogus dirbs namuose, ar mėgs gaminti maistą, ar daug svečių ir kaip dažnai jų bus sulaukiama.

Būtina atskirti zonas

Kitas žingsnis, apmąstant tai, kaip atrodys namai – suprasti, kurias sienas galima griauti. Mat liesti laikančiųjų konstrukcijų nevalia.

„Yra ir tokios karčios patirties, kai Kaune esančiame daugiabutyje perplanuojant būstą buvo griaunamos sienos. Dabar skyla viso namo sienoms, ir dėl to bandoma kaltinti tą žmogų. Tad būtinai reikia kreiptis į profesionalus, nes kitaip būsto atnaujinimas gali kainuoti ypač daug ne tik pinigų, bet ir sugadintų nervų“, – įspėjo „Statybų ABC“ vadovas.

Pagal tai, kurių sienų negalima liesti, vėliau kuriamas ir pats buto planas. Jei perplanuojamos didelės patalpos, patariama miegamajame kambaryje įkurti ir drabužinę, o atžalų kambarį projektuoti toliau nuo miegamojo, viduryje būsto paliekant bendrą erdvę.

„Jei tai sunkiai įmanoma, dėl geresnio tėvų ir vaikų zonų atskyrimo patariama tinkamai izoliuoti vidaus sienas“, – sakė bendrovės „Rockwool“ techninis vadovas dr. Andrius Buska.

„Šis žingsnis tiesiog užtikrina ramybę. Pavyzdžiui, akmens vata turi savybę sugerti triukšmą ir izoliuoti garsą, tad tiek vaikai, tiek jų tėvai turės kuo daugiau privatumo. Taip pat izoliacinės medžiagos nereikėtų pamiršti klojant grindis. Jos reikia, kad ramiau gyventų ir kaimynai“, – teigė A.Buska.

Nevalia pamiršti ventiliacijos

Akmens vata praverčia atskiriant ir vonios patalpą, mat ji neįgeria drėgmės. Tačiau tokiu atveju būtina įrengti ir hidroizoliacinį sluoksnį.

„Šioje buto dalyje ypač svarbus ir tinkamas vėdinimas, – įspėjo A.Girčys. – Svarbu, kad drėgmė neplistų į kitas patalpas, nes ji sugadintų apdailą, prastėtų ir gyvenimo kokybė. Itin didelį dėmesį į tai reikia kreipti, jei keičiama vonios kambario vieta. Tai svarbu ir virtuvėje, kurioje privalu įrengti ne tik bendrą ventiliaciją, bet ir atskirą ventiliacijos atšaką gartraukiui“.

Anot jo, svetainė dažniausiai projektuojama į pietinę pusę, kad į ją patektų kuo daugiau šviesos ir šilumos. O štai miegamasis nugręžiamas į šiaurę, nes šviesos ten nereikia, o ir temperatūra jame turi būti žemesnė.

Norint šviesesnio buto dažnai didinami langai. Tai nėra sudėtinga padaryti, tačiau reikia vadovautis ir viena svarbia taisykle.

„Langai ir angokraščiai – vieni laidžiausių šilumai pastato elementų. Šilumos nuostolius didina ir netinkamai užsandarinta sandūra tarp sienos ir lango rėmo. Tad patariama langus montuoti termoizoliaciniame sluoksnyje. Nes šilumos nuostoliai bus penkis kartus mažesni, palyginti su laikančioje konstrukcijoje sumontuotais langais“, – paaiškino A.Buska.

„Išplėsti“ plotą gali ir dizainas 

Kone paskutinis žingsnis keičiant buto išplanavimą – dizainas. Išgriovus dalį sienų dar labiau padidinti erdvumo įspūdį gali tinkami apdailos ir interjero sprendimai.

„Įstačius didesnius langus namų „plėtimas“ nesibaigia. „Padidinti“ erdvę galima ir projektuojant veidrodžius, blizgius paviršius, tačiau patariama tai derinti su praktiškumu. Pavyzdžiui, klientams patinka medžio parketas, bet jei šeimoje yra vaikų ar laikomas didelis šuo, tai būtų labai nepraktiškas sprendimas. Tokios grindys lengvai susibraižo. Tokiu atveju siūlyčiau rinktis kieto laminato grindų dangą.

Visada smagu žiūrėti į būsto nuotraukas, kai jame dar yra nedaug buitinių daiktų. Tačiau pradėjus gyventi atsiranda daugybė būtinų daiktų, kurie tiesiog pradangina gražų interjero dizainą. Todėl visada pravartu pagalvoti ir apie tai, kur tuos daiktus sudėti, kad jie nesuniokotų erdvės“, – patarė A.Girčys.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.