VASAROK SU

žiniomis ir žvaigždėmis

Vasarą prenumeruok Lrytas
PREMIUM vos už 12,99 Eur metams
ir gauk bilietą į pasirinktą koncertą
Taujėnų dvare dovanų

Interjero psichologija: kodėl kai kurie namai ramina, o kiti – vargina?

2025 m. birželio 10 d. 10:30
Ar esate patyrę tą jausmą, kai vos įėjus į svetimus namus norisi juose pasilikti ilgiau, atsikvėpti, sustoti? O gal priešingai – jautėte vidinę įtampą, nesuprantamą nuovargį, kurio priežasties negalėjote įvardinti? Tai nėra atsitiktinumas. Interjero psichologija tiria, kodėl skirtingos erdvės mums sukelia skirtingas emocijas ir kaip dizaino sprendimai lemia mūsų savijautą. Kodėl vieni namai padeda atsipalaiduoti ir pasijusti saugiai, o kiti – sekina ar net trikdo? Kartu su interjero dizainerės, „CAD Monkeys“ studijos vadovės Julijos Šeškuvienės įžvalgomis kviečiame pažvelgti giliau į namų atmosferos kūrimą – nuo dizaino harmonijos iki šviesos, spalvų ir baldų vaidmens mūsų kasdienybėje.
Daugiau nuotraukų (5)
Kas kuria namų atmosferą: harmonijos svarba
„Nepriklausomai nuo pasirinktos stilistikos, interjeras turi spinduliuoti ypatinga visų panaudotų elementų harmonija. Kai visi sprendimai pamatuoti, suderinti tarpusavyje, atitaikyti medžiagiškumai, spalvos, faktūros, jų logika yra juntama ir visi elementai atrodo savaime suprantami ir reikalingi“, – teigia Julija Šeškuvienė. Tai reiškia, kad ne tiek atskiros detalės, kiek bendras erdvės derinys ir jos nuoseklumas lemia, ar namuose jausimės ramiai.
Nerimas ar įtampa dažnai kyla, kai interjere trūksta nuoseklumo: dominuoja atsitiktiniai sprendimai, elementai nesusiję vienas su kitu, spalvos ar faktūros tarpusavyje konkuruoja. Pernelyg daug skirtingų detalių ar apdailos sprendimų sukelia vadinamąjį vizualinį triukšmą, kuris ilgainiui ima varginti. „Persotinimas detalėmis, apdailos sprendimais, daug smulkių elementų, kurie neturi bendros logikos žingsnio ar spalvos prasme... Išlaikyti saiką būna nelengva, tačiau svarbi užduotis“, – pastebi dizainerė.
Jaukumo ir ramybės paslaptys: šviesa, natūralumas ir individualumas
Kas gi namuose iš tiesų kuria jaukumo jausmą? Dizainerė pabrėžia, kad kiekvienam tai gali būti skirtingi dalykai: „Vienas vengs vizualinės taršos ir links prie sterilumo bei minimalizmo, kitam reikia mielų taktilinių detalių, kad galėtų namus vadinti namais.“ Visgi, pasak jos, vienas iš esminių faktorių – apšvietimas: „Šviesa – tiek natūrali, tiek dirbtinė – atlieka ypatingą vaidmenį. Be funkcinės, pagrindinės šviesos, reikia nepamiršti, kad papildomi šviesos šaltiniai, tokie kaip toršerai, staliniai ar nešiojami šviestuvai, yra puiki priemonė sukurti malonią atmosferą ir jų, mano nuomone, nebūna per daug.“
Ne mažiau svarbios ir natūralios medžiagos: mediena, akmuo, natūralūs audiniai, oda. „Nepaprastai jaukiai atrodo plati medienos masyvo apdaila viso lango angos perimetru ir medinės plačios žaliuzės. Su minkšta linine pagalvele ši vieta gali pakeisti net patogų fotelį“, – dalinasi pavyzdžiu Julija Šeškuvienė.
Siekiant namuose sukurti tikrą jaukumo jausmą, labai svarbu apgalvoti, kaip valdysite šviesą ir kokias priemones tam pasirinksite. Vienas iš laikui nepavaldžiausių, o kartu ir šiuo metu itin madingų sprendimų – medinės žaliuzės, kurių itin platų spalvų pasirinkimą siūlo „Domus Lumina“. Šios langų uždangos ne tik leidžia suderinti privatumo poreikius su natūraliu apšvietimu, bet ir efektyviai reguliuoja į namus patenkančios šviesos srautą. Medinės horizontalios žaliuzės suteikia interjerui ypatingos šilumos ir natūralumo, jų tekstūra ir spalva sklandžiai įsilieja į bendrą dizaino visumą ir prisideda prie harmoningos namų atmosferos kūrimo.
Spalvų paletės įtaka savijautai
Interjero spalvos turi stiprų emocinį poveikį, tačiau universalios formulės nėra. „Kiekvienam tie patys atspalviai gali kelti skirtingas emocijas. Kas vienam yra šviesu ir jauku, kitam gali atrodyti nuobodu. Kas vienam yra tamsu ir slogu, kitam reiškia jaukų apgaubimą ar intymumą“, – sako dizainerė. Tačiau viena taisyklė išlieka aktuali daugeliui: „Atsargiau elgtis su grynomis spalvomis – visada skoningiau atrodys kažkiek nugesinti atspalviai. Grynos spalvos reikalauja drąsių, kontrastingų sprendimų, kurie daugelį žmonių greitai nuvargins.“
Tad renkantis spalvas verta vadovautis ne madomis ar „visiems tinkančiais“ sprendimais, o savo pačių pojūčiais bei poreikiais.
Namų planas ir baldų išdėstymas: tvarkos ir ramybės pagrindas
Gerai apgalvotas namų planas – viena svarbiausių geros savijautos sąlygų. „Pirmiausia reikia pradėti nuo erdvių ir baldų išdėstymo / zonavimo. Svarbu apsvarstyti visas buitines namų funkcijas, norint sukurti kiekvienai iš jų atitinkamą erdvę. Skamba kaip klišė, tačiau iš tikrųjų kiekvienas daiktas turi turėti savo vietą. Tuomet bus galima sumažinti vizualinį triukšmą kasdienybėje bei palengvinti tvarkos palaikymą“, – sako Julija Šeškuvienė.
Dizainerė akcentuoja – svarbiausia analizuoti savo įpročius ir nesistengti aklai kopijuoti kitų sprendimų. Jei, pavyzdžiui, nemėgstate lankstyti drabužių, neverta rinktis atvirų lentynų. Taip pat svarbu realistiškai įvertinti erdvės galimybes ir neatsisakyti savo norų dėl kitų žmonių nuomonės: „Svarbu žinoti ir „nepamesti“ savo lūkesčių, neatsisakyti jų remiantis kitų žmonių nuomone. Nes kiekvienas esame individualus ir „visiems“ įprasti sprendimai nebūtinai reikalingi mums.“
Natūralus apšvietimas – nuotaikos ir erdvės pojūčio šaltinis
Natūralios šviesos reikšmė interjere yra itin didelė. „Natūralus apšvietimas dažnai veikia kaip erdvių orientyras. Žmogus jaučia natūralų poreikį sekti šviesą, jos šaltinius“, – pažymi Julija Šeškuvienė. Vitrininiai langai, stoglangiai, patalpų išdėstymas, kuriame nelieka aklinų koridorių ir protingai išdėstyti šviesos šaltiniai, padeda erdvei „kvėpuoti“ ir atveria ją ne tik akiai, bet ir emocijoms.
Ar interjeras tinka man? Kada laikas pokyčiams?
Vienas svarbiausių signalų, kad interjeras nesuteikia ramybės – nuolat kylanti įtampa, nuovargis, noras kuo mažiau būti namuose. Tokiais atvejais verta ieškoti sprendimų, kurie padėtų atkurti harmoniją: tai gali būti tiek paprasti pertvarkymai, tiek rimtesni interjero pokyčiai, konsultuojantis su specialistais. „Leiskite sau džiaugtis – jeigu labai norisi marmurinio stalviršio, nereikia jo atsisakyti vien vadovaujantis praktiškumo sumetimais“, – ragina Julija Šeškuvienė.
Skirtingų kartų pasirinkimai ir individualumo svarba
Pasaulinės tendencijos rodo, kad Z karta (gimę po 1997 m.) interjere labiau vertina inovacijas, technologijų integraciją, ekologiškumą bei individualumą. Jiems svarbūs daugiafunkciškumą užtikrinantys baldai, tvarios medžiagos, o erdvių personalizavimas dažnai išreiškiamas spalvomis, unikaliomis detalėmis ir „protingų namų“ sprendimais.
Tūkstantmečio kartos (angl. millennials) atstovai (gimę apie 1981–1996 m.) ieško praktiškumo ir stiliaus dermės – jiems svarbu, kad namai būtų funkcionalūs, lengvai prižiūrimi, bet kartu jaukūs ir atspindintys jų vertybes. Dažniau pasirenkamos neutralių atspalvių paletės, minimalistiniai, bet aukštos kokybės baldai, daugiau dėmesio skiriama apšvietimui ir erdvės optimizavimui.
Namų interjeras – tai daugiau nei tik sienų spalva ar baldų išdėstymas. Tai nuolat kintantis, augantis ir mūsų vidinę savijautą atspindintis procesas. Kurkime namus, kurie skatina ne tik ilsėtis, bet ir augti, nebijokime ieškoti sprendimų, atitinkančių mūsų pačių poreikius, net jei jie nesutampa su vyraujančiomis madomis ar aplinkinių nuomone. Galbūt tikroji harmonija gimsta ne tobulame plane ar idealiame balanse, o drąsoje būti savimi ir leisti namams pasakoti mūsų asmenines istorijas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.