Ekspertai įsitikinę: po dešimtmečio taip gyvens dauguma lietuvių

Pašildyti vakarienę nuotoliniu būdu, grįžtant namo po darbų ir išsivirti arbatos, nepakylant nuo sofos ir žiūrint mėgstamą filmą. Žinoma, galima rinktis įprastą variantą. Gyventi įprastame ar „protingame“ name galiausiai renkasi būsto pirkėjas. Nekilnojamojo turto ekspertai prognozuoja, jog Lietuvoje po 10–15 metų daugelis žmonių gyvens namuose, kuriuose įdiegtos protingų namų sistemos.

Ekspertai prognozuoja, jog po 10-15 metų daugelis gyvens namuose, kuriuose įdiegtos išmanios sistemos.<br>„123rf.com“ nuotr.
Ekspertai prognozuoja, jog po 10-15 metų daugelis gyvens namuose, kuriuose įdiegtos išmanios sistemos.<br>„123rf.com“ nuotr.
Protingo būsto sistema pasirūpina šildymu, elektra, vėdinimu bei kitomis funkcijomis.<br>„123rf.com“ nuotr.
Protingo būsto sistema pasirūpina šildymu, elektra, vėdinimu bei kitomis funkcijomis.<br>„123rf.com“ nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Apr 16, 2016, 3:31 PM, atnaujinta May 28, 2017, 4:53 PM

Jau populiarėja Lietuvoje

Naujosios sistemos – technologiniai įrankiai, kurie padeda valdyti visas, namuose esančias sistemas. Tai yra galimybė vienu metu valdyti elektros įrenginius, būsto vidaus apšvietimą, sujungti signalizaciją ir vandens nuotėkio kontrolę, įjungti stebėjimo kameras ir visa tai matyti išmaniajame telefone, planšetėje ar kompiuteryje. Šios sistemos dar tik pradeda populiarėti Lietuvoje, tačiau jas, kaip namų valdymo sistemas, jau siūlo nekilnojamojo turto plėtros įmonės.

Ekspertai rekomenduoja dėl protingų namų sistemų apsispręsti prieš atliekant būsto apdailą. Tuomet galima ne tik vizualiai paslėpti visą techninę sistemos įrangą, bet ir iš anksto pasirinkti geriausiai asmeninį gyvenimo būdą atitinkančius sprendimus. Tačiau daugelis lietuvių nė neįsivaizduoja, kas yra protingi namai ir kaip savo būstą paversti protingu.

Kaip įprastą būstą paversti protingu? Šiuo metu vis daugiau pastato inžinerinių sistemų (tokių kaip šildymas, šaldymas, vėdinimas ar nuotekos) elementų galima pakeisti išmaniais, interneto ar mobilią prieigą turinčiais prietaisais.

Tai leidžia gyventojui stebėti ar net valdyti savo būste esančius prietaisus nuotoliniu būdu. Išmanūs prietaisai gali būti labai įvairūs: tai ir stalinė lempa, įjungta į interneto prieigą turintį elektros kištuką, ir nuotoliniu būdu užkuriamas kuro katilas ar židinys. Todėl vis didesniu iššūkiu tampa galimybė suderinti įvairius įrengimus bei valdymo programų arba mobiliųjų programėlių funkcionalumas.

Ar protingi namai yra saugesni? Protingų namų sistema gali perduoti signalą šeimininkui tuomet, kai įsijungia signalizacija. Taip pat automatiškai išjungti vandens tiekimo sistemą, vos tik užfiksuojamas vandens nuotėkis.

Per telefoną ar kompiuterį galima nuolat stebėti, kas vyksta namuose ar sodyboje, kokie prietaisai įjungti, ir apsisaugoti nuo kritinių situacijų, tokių kaip gaisras ar elektros įrenginių gedimas.

„Elementarus pavyzdys galėtų būti sprogęs vamzdis. Taip nutikus, automatiškai sustabdomas vandens tiekimas, jeigu iš anksto yra sumontuota specialiai tokiam atvejui skirta išmani sklendė. Panašius sprendimus mes jau esame įrengę keliuose pastatytuose butuose.

Nuostolių išvengia ir šeimininkas, ir jo kaimynai. Nuotoliniu būdu galima kontroliuoti ir toliau nuo namų esančių sodybų ar sodo namelių apsaugą bei šildymą. Tikimasi, kad ir draudimo kompanijos protingus būstus ilgainiui priskirs mažesnių avarijų, vagyčių ar kitų rizikų grupei“, – teigė Martynas Žibūda, nekilnojamojo turto įmonės „Eika“ plėtros direktorius.

Apšvietimo valdymas, kaip prevencinė priemonė? Namiškiai iškeliavo iš namų ir suabejojo, ar nepaliko įjungtos elektros. Tai galima patikrinti. Taip pat apšvietimą galima įjungti ar išjungti kaip prevencinę priemonę nuo įsilaužimų, būnant toli nuo namų. Jeigu vaikai įsižaidė iki vėlumos ir jų kambaryje dega šviesa, su protinga namų sistema galima tai patikrinti, o pramogas išjungti nuotoliniu būdu.

Kaip sutaupyti, reguliuojant šildymą? Naudojantis protingų namų sistema, šildymas valdomas kiekviename kambaryje pagal individualius poreikius ir automatiškai galima užprogramuoti, kad temperatūra pakiltų ar mažėtų pagal buto gyventojų poreikius.

„Jeigu norite, kad bute būtų šilčiau grįžus po darbų, galima padidinti šildymą prieš važiuojant į namus. Arba jeigu radiatoriai kaitina per daug, tuomet vienu spustelėjimu galima šildymą sumažinti. Taip galima sutaupyti elektros energijos. Skaitiklių parodymai taip pat nurašomi automatiškai“, – pasakojo M.Žibūda.

Kaip valdyti visus namų įrenginius? Protingų namų sistema leidžia valdyti visus būsto energijos šaltinius ir šildymą pagal patalpas – ir elektros apšvietimą pagal zonas, ir daugelį kitų funkcijų.

„Siekiame, kad protingų namų sistema per keletą metų taptų tokiu pačiu standartu, koks dabar yra buto pasas. Jį sudaro įvairūs sertifikatai, garantijos, taisyklės, rangovų sąrašas, brėžiniai. Tai leidžia būsto pirkėjui jaustis saugiai, būti užtikrintam dėl darbo kokybės ir garantijų“, – teigė M.Žibūda.

Bendrovės skaičiavimais, naudojantis protingų namų sistema, būsto eksploatacijos išlaidas galima sumažinti vidutiniškai nuo 10 iki 30 proc. Nekilnojamojo turto ekspertų vertinimu, tik laiko klausimas, kada namų valdymo sistema taps ekonomiško ir kokybiško būsto pagrindiniu akcentu.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.