Vilniaus meras imasi keisti miegamuosius rajonus

Sostinės savivaldybė rado būdą, kaip paskatinti vilniečius atsinaujinti ištisus senųjų daugiabučių kvartalus – Taryba patvirtino  grandiozinę Kaimynijų teritorijų atnaujinimo programą, pagal kurią sumokės 1288 naujai suformuotoms kaimynijoms už jų kvartalų atnaujinimą. 

 V.Ščiavinsko nuotr.
 V.Ščiavinsko nuotr.
 Sostinės savivaldybė rado būdą, kaip paskatinti vilniečius atsinaujinti ištisus  senųjų daugiabučių kvartalus.
 Sostinės savivaldybė rado būdą, kaip paskatinti vilniečius atsinaujinti ištisus senųjų daugiabučių kvartalus.
 Sostinės savivaldybė rado būdą, kaip paskatinti vilniečius atsinaujinti ištisus  senųjų daugiabučių kvartalus.
 Sostinės savivaldybė rado būdą, kaip paskatinti vilniečius atsinaujinti ištisus senųjų daugiabučių kvartalus.
 Sostinės savivaldybė rado būdą, kaip paskatinti vilniečius atsinaujinti ištisus  senųjų daugiabučių kvartalus.
 Sostinės savivaldybė rado būdą, kaip paskatinti vilniečius atsinaujinti ištisus senųjų daugiabučių kvartalus.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

Jul 26, 2017, 5:29 PM

Savivaldybė skirs net po 10 eurų už 1 kv. m atnaujinamos teritorijos tiems,  kurie atsinaujins senesnius kaip 15 metų daugiabučių namų kvartalus, o tai yra net 934 hektarai neužstatytų bendrų plotų, kuriuos galima paversti jaukiomis, patogiomis ir savitomis erdvėmis. Skaičiuojama, kad panorėjus atsinaujinti visoms Vilniaus kaimynijoms, bus skirta apie 95 mln. Eur. savivaldybės paramos. 

„Net du trečdaliai vilniečių gyvena „miegamuosiuose“ rajonuose, kuriems stinga jaukumo ir patogumo. Mano pareiga ir atsakomybė yra padaryti šiuos rajonus patraukliais vilniečių šeimoms. Dėl to inicijavome pirmą tokios apimties projektą Lietuvoje, kai savivaldybė, norintiems susitvarkyti savo kiemą, skirs finansavimą po 10 eurų už 1 kv. m atnaujinamos teritorijos“, – sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Į kaimynijas apsijungę vilniečiai patys  spręs – kaip atsinaujintą savo kiemą ir į ką investuoti: į kiemo apsaugą (tvorą, vaizdo kameras), į sporto ir pramogų įrenginius, ar atsinaujinti kiemo infrastruktūrą, apželdinimą. Kaimynijos turės pasirengti kvartalo atnaujinimo projektus.

Pagal šią programą vilniečiai gali atsinaujinti kiemo pėsčiųjų takus ir šaligatvius, įsirengti įvažiavimo užtvarą, vaizdo stebėjimo kameras ant pastatų, ar suoliukus, šiukšliadėžes, pavėsinės,  pasisodinti naujus želdinius. Taip pat  finansuojamas  ir automobilių  stovėjimo vietų kieme įrengimas, vaikų žaidimų ar sporto aikšteles su įrenginiais. Finansavimas skiriamas ir kaimynijos teritorijoje suformuotų sklypų įteisinimui. Visas išlaidas, kurios viršys savivaldybės teikiamą finansavimą, apmokės patys kaimynijos nariai.

Štai Žirmūnuose yra trijų daugiabučių kaimynija (316 butų), turinti 5394 kv. m teritoriją.  Ši kaimynija gali pretenduoti   į 53 940 Eur savivaldybės paramos. Susitarę, galėtų įsirengti 15 papildomų stovėjimo vietų (iki 24 tūkst. Eur ), vaikų žaidimų aikštelę (~22 tūkst. Eur), 6 suoliukus (apie 2 100 Eur), pasisodinti 5 medžius (1750 Eur), atnaujinti 300 kv.m vejos (450 Eur), pasistatyti kieme užtvarą (apie 1000 eur).  Kartu su administravimo išlaidomis, kaimynijai visa tai kainuotų apie 53 900 eurų (skaičiuota pagal Sistela patvirtintus įkainius), ir pakaktų savivaldybės skiriamos paramos sumos –  53 940 Eur.

Pirmajame programos etape startuos penki pilotiniai  kaimynijų projektai. S. Konarskio g. – 10 renovuotų daugiabučių (449 butai) namų kaimynija jau turi parengtus kiemų sutvarkymo projektinius pasiūlymus. Apie 16 tūkst. kv. m ploto bendrame sklype suplanuota daug atnaujinimų:  apsitverti sklypą  tvora, įsirengti  sporto ir žaidimų  aikšteles su naujais įrenginiais, dviračių  stovus, atsinaujinti želdynus, pravažiavimų ir automobilių statymo aikštelių dangą, įsirengti šiukšliadėžes, suoliukus, rekonstruoti priėjimus prie pastatų, atnaujinti šviestuvus ir kt.  Paskaičiuota, kad 1 kv. m teritorijos sutvarkymo kainuos  35 Eur.  Savivaldybei pridėjus po 10 eurų, gyventojams liks  apmokėti po 25 Eur. Atnaujinimo darbai turės būti atlikti ne vėliau kaip per 2 metus.

Rekomenduojamų kaimynijų ribų schemos artimiausiu metu bus pristatytos miesto interaktyviajame žemėlapyje:https://maps.vilnius.lt/

Kaimynija – tai  erdviškai susijusių daugiabučių namų gyventojų  bendruomenė, susibūrusi kartu spręsti  kaimynijos teritorijos atnaujinimo ir tvarkymo klausimus. Į kaimyniją gali įsijungti ir šių namų teritorijoje įsikurusios įstaigos, kurios suinteresuotos drauge su aplinkui gyvenančiais  atsinaujinti aplinką, pavyzdžiui, įsirengti bendrą automobilių statymo aikštelę, skverą, ar sporto erdvę.  Atnaujintos teritorijos tvarkymu ir priežiūra ne mažiau kaip 10 metų toliau rūpinsis patys kaimynijos nariai.

Paraiškas gauti finansavimą savivaldybė vertins  pagal labai aiškiai  apibrėžtus kriterijus, atsižvelgdama į jau modernizuotų namų kaimynijoje skaičių, kaimynijos dydį (gyventojų  skaičių, sklypų plotą) ir kt. kriterijus.

Šiemet paklausus vilniečių, kaip jie įsivaizduotų savo kiemo erdvės pagerinimą, 28 proc. gyventojų atsakė norintys plėsti žaliąsias erdves, 18 proc. – įsirengtų naujus takus ir suoliukus, 15 proc. – plėstų žaidimų ir sporto aikšteles, 12 proc. – didintų automobilių stovėjimo vietų skaičių, 9 proc. įsirengtų dviračių taką ir stovus.  Dalinis  finansavimas pagal Kaimynijų programą bus greičiausias būdas atnaujinti ištisus kvartalus, kurie statyti  prieš dešimtmečius.  

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
Gyvai: parlamentarų komentarai prieš rytinį Seimo posėdį