Bijo tragedijos: pastatas Vilniuje paskelbtas pavojingu, o tvarkyti jo neleidžia

Buvęs administracinis Vilniaus grąžtų gamyklos pastatas Birželio 23-iosios gatvėje, kurio pirmajame aukšte veikia spaustuvė, autoservisas ir automobilių plovykla, paskelbtas pavojingu ir nesaugiu žmonių sveikatai. Ekspertai šį pastatą pripažino esant avarinės būklės ir rekomendavo nedelsiant imtis jo gelbėjimo darbų.

Verslininkai užsispyrė: apleisto Vilniaus grąžtų gamyklos pastato nė už ką neleis sutvarkyti.<br>Gyčio Vincevičiaus nuotr.
Verslininkai užsispyrė: apleisto Vilniaus grąžtų gamyklos pastato nė už ką neleis sutvarkyti.<br>Gyčio Vincevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2019-05-21 14:28, atnaujinta 2019-05-21 14:50

„Labiausiai pažeistos yra laikančiosios perdangų konstrukcijos, kurių griūtis kelia pavojų statinyje ar arti jo esančių sveikatai ir gyvybei, todėl pastatas yra nesaugus ir netinkamas naudoti“, –rašoma statybos ekspertų išvadose.

Profesoriaus Leono Ustinovičiaus ir jo kolegų atliktais vertinimais, siekiant išvengti pastato griūties būtina imtis neatidėliotinų veiksmų: nutraukti pastato patalpų naudojimą, išramstyti konstrukcijas su avariniais defektais, parengti statinio konstrukcijų avarinės būklės likvidavimo techninį darbo projektą ir atlikti konstrukcijų stiprinimo arba pakeitimo statybos-remonto darbus.

Artimiausiu metu laukiama ir atsakingų Vilniaus savivaldybės bei kitų institucijų ekspertų išvadų. Vienas pirmųjų į byrantį sostinės centre pastatą reagavo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, inicijavęs skubų jo patikrinimą, kuris turėtų atskleisti, kaip čia dirbantys verslininkai laikosi priešgaisrinių reikalavimų.

Šalia – vaikų žaidimo aikštelė

Nugriovus didesnę dalį Vilniaus grąžtų gamyklos, šalia pastato vaiduoklio išdygo modernus gyvenamųjų namų kvartalas „B23“. Dalis naujojo aštuonių namų komplekso gyventojų teigia, jog asbesto turintys stogo dangos lakštai, besiplaikstanti stiklo vata, atplyšę skardos gabalai ir krintančios plytos yra grėsmė jų vaikams, kurie žaidžia šalia gamyklos pastato tvoros įrengtoje aikštelėje.

Algirdas Medeikis, naujame bute įsikūręs pernai rugsėjį, stebisi šalia esančio pastato savininkų aplaidumu. „Čia žaidžia gyventojų vaikai. Šalia stovi vaikų krepšinio mokykla, kurioje kasdien treniruojasi dešimtys vaikų. Patekti į statybvietę primenančią teritoriją ne taip ir sunku – tereikia perlipti neaukštą tvorą ar vartus“, – sako jis.

„B23“ kvartalo gyventojai sako gyvenantys nežinioje ir tikisi išgirsti paaiškinimus iš miesto savivaldybės ir pastato savininkų, kada bus sutvarkytas nesaugus objektas šalia jų namų.

Gyventojai nesupranta, kodėl šalia išpuoselėto gyvenamojo rajono tebevykdoma aplinką teršianti veikla – styro kietojo kuro kaminai, virsta juodi dūmai, iš spaustuvės sklinda dažų kvapas. Iš automobilių serviso – triukšmas.

Tvarkyti neleidžia pastato savininkai

Naujamiestyje iki šiol įvykdytos vienos sėkmingiausių industrinės paskirties pastatų konversijų į biurų ar gyvenamosios paskirties statinius, tačiau Birželio 23 g. 12 numeriu pažymėtame Vilniaus grąžtų gamyklos pastate keli jo savininkai nepritaria tam, kad čia būtų vykdomi bet kokie statybos ar tvarkymo darbai.

Pirmojo aukšto patalpas nuomojantys ir veiklą vykdantys verslininkai nesutinka, kad aukščiau esančiuose aukštuose būtų vykdomi rekonstrukcijos ar tvarkymo darbai. Jie nuogąstauja negalėsiantys aptarnauti klientų atvykstančių remontuoti ar plauti automobilių bei vykdyti kitą veiklą. Čia veiklą vykdo bendrovės „Koriandras“, „Greita spauda“, „Perkūno ginklinė“ ir veikia kavinė.

Nekilnojamojo turto vystytoja bendrovė „Birželio projekto administratorius“, atstovaujanti prieš metus patalpas įsigijusiems bendraturčiams, rengėsi visiškai pastato konversijai ir aplinkos sutvarkymui, tačiau buvo karingai sutikta senbuvių.

Pastarieji pareiškė, kad pastato neleis rekonstruoti, nes tai trukdo jų verslui ir įsivėlė su naujaisiais investuotojais į teisinius ginčus. „Į mūsų kvietimus surasti bendrus sprendimus ir sutvarkyti pastatą buvo atsakyta ieškiniais teismui ir grąsinimais neleisti vykdyti veiklos. Tai – nekonstruktyvus požiūris, nes dabar reikia gelbėti pastatą, kol jis galutinai nesugriuvo“, – dialogui kviečia bendrovės „Birželio projekto administratorius“ teisininkė Toma Dilbaitė. Anot jos, skundžiami naujųjų savininkų veiksmai tvarkant statybines atliekas ar valant patalpas, ko įstatymai nedraudžia.

„Ilgamečių ginčų rezultatas toks, kad nei sau, nei kitiems remonto neleidžiantys čia daryti savininkai nugyveno statinį iki kritinės būklės“, – pažymi T. Dilbaitė. Dar 1961 m. išdygusiame industriniame statinyje styro dvišlaitis kiauras stogas ir laiko apgadinti pamatai bei sienos.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.