Kaip pasirinkti sklypą būsimiems namams: pasakė, kur suklysti – didžiausias pavojus

Lietuvoje per pandemiją pastebimai išaugo namų paklausa, kadangi individualios statybos objektai leidžia kiek lengviau suderinti darbo ir poilsio režimą. O šis aspektas buvo itin aktualus karantino režimo metu. Pavyzdžiui, Registrų centro duomenimis, birželį gyvenamųjų namų pardavimų apimtys Lietuvoje buvo net 21 proc. didesnės nei gegužę, o žemės sklypų sandorių skaičius birželį buvo 6 proc. didesnis nei gegužę.

Birželį gyvenamųjų namų pardavimų apimtys Lietuvoje buvo net 21 proc. didesnės nei gegužę.<br>V.Kapočiaus asociatyvi nuotr.
Birželį gyvenamųjų namų pardavimų apimtys Lietuvoje buvo net 21 proc. didesnės nei gegužę.<br>V.Kapočiaus asociatyvi nuotr.
Birželį gyvenamųjų namų pardavimų apimtys Lietuvoje buvo net 21 proc. didesnės nei gegužę.<br>J.Stacevičiaus asociatyvi nuotr.
Birželį gyvenamųjų namų pardavimų apimtys Lietuvoje buvo net 21 proc. didesnės nei gegužę.<br>J.Stacevičiaus asociatyvi nuotr.
Karolis Sankauskas<br>Asmeninė nuotr.
Karolis Sankauskas<br>Asmeninė nuotr.
Birželį gyvenamųjų namų pardavimų apimtys Lietuvoje buvo net 21 proc. didesnės nei gegužę.<br>M.Patašiaus asociatyvi nuotr.
Birželį gyvenamųjų namų pardavimų apimtys Lietuvoje buvo net 21 proc. didesnės nei gegužę.<br>M.Patašiaus asociatyvi nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Karolis Sankauskas

Aug 23, 2020, 11:11 AM, atnaujinta Aug 24, 2020, 12:29 PM

Taigi, statistika rodo, kad Covid-19 epidemijos metu Lietuvoje suaktyvėjo žemės sklypų ir gyvenamųjų namų rinka.

Neslūgstant prognozėms apie rudenį gresiančią antrąją viruso bangą, galima spėti, kad ir artimiausiu metu Lietuvos gyventojai aktyviai domėsis individualios statybos būstu.

Žemės sklypo gyvenamajai statybai pasirinkimas nėra lengva užduotis, todėl svarbu laikytis tam tikrų taisyklių ir rekomendacijų.

Vieta

Vietos aspektas susideda iš dviejų labai svarbių faktorių, kuriuos būtinai turite įsivertinti: emocijas ir perspektyvios teritorijos su geru kainos ir kokybės santykiu bei gera infrastruktūra.

Būtent emocija yra pats svarbiausias kriterijus. Jeigu žmogui patinka sklypo vieta, kaimynystė, sklypą supanti gamta, gyvenimas tokioje vietoje žmogui teiks malonumą. Todėl atvažiavus į sklypą labai svarbu jį pajausti.

Rekomenduojama aplankyti sklypą ne vieną, bet keletą kartų. Taip geriau suprasite, kad tai iš tiesų yra vieta, kuri jums tinka ir atitinka jūsų emocinius lūkesčius. Čia jums teks praleisti ne vienerius metus, todėl emocinis pojūtis yra išties svarbus.

Negana to, nagrinėdami skelbimus apie parduodamus žemės sklypus, turite atidžiai įsivertinti sklypo lokaciją ir susisiekimo aspektus. Prieš perkant sklypą, patariama panagrinėti bendruosius planus ir suprasti, kokios perspektyvos numatomos jūsų pasirinktoje vietovėje. Būtinai įvertinkite atstumus iki būsimų kelių, komercinių zonų.

Geru kainos ir kokybės santykiu bei geru susisiekimu pasižymi žemės sklypai aplink Minsko plentą Vilniuje (šios lokacijos privalumas – patogus ir greitas susiekimas su Vilniaus centru, kurį pasieksite gerais ir erdviais keliais, bei santykinai pigi žemė) ir teritorija aplink Grigiškes, o ypač – aplink Lentvarį.

Šiuo metu tai yra teritorijos, į kurias žmonės nelinkę keltis dėl neigiamų išankstinių nusistatymų ir stereotipų. Tačiau aplink jas yra visa reikalinga infrastruktūra, o žemės kaina – santykinai maža. Pavyzdžiui, žemės sklypas prie vandens Lentvaryje arba Grigiškėse kainuos tiek pat, kiek sklypas Tarandėje arba Gineitiškėse tarp gyvenamųjų namų, kurie buvo pastatyti prieš 20-30 metų.

Sklypo dokumentai

Dalis žemės sklypų Lietuvoje suformuoti sudarant detalųjį planą, formavimo-pertvarkymo projekte arba apskritai yra grąžinti pagal išvadas.

Jeigu jūsų pasirinktas sklypas suformuotas pagal detalųjį planą, tokiu atveju labai svarbu gauti patvirtintą detalųjį planą, kurio pagrindu ir buvo suformuotas žemės sklypas. Jame bus pavaizduoti tokie sklypo rodikliai kaip plotas, intensyvumas, inžinerinių tinklų lokacijos ir kiti svarbūs aspektai.

Jeigu jūsų pasirinktas sklypas yra suformuotas pagal detalųjį planą, taip pat pamatysite gretimus sklypus ir jų pobūdžius.

Jeigu sklypas suformuotas pagal formavimo-pertvarkymo projektą, rekomenduojama gauti dokumentus, kurie parodytų sklypo servitutus ir gretimybes.

Kitas labai svarbus dokumentas – žemės sklypo planas. Turint šį dokumentą, galite įsivertinti jūsų pasirinkto žemės sklypo ribas. Jeigu žemės sklypo matavimai yra preliminarūs (nėra kadastrinių matavimų), privalote juos pasidaryti prieš projektuodami namą ir gaudami statybos leidimą. Kitas svarbus aspektas: iš preliminarių matavimų darant tiksliuosius žemės sklypo matavimus, jūsų sklypas gali nežymiai sumažėti. Jeigu visi jūsų kaimynai turi pasidarę tiksliuosius matavimus, jūsų žemės sklypo dydis gali sumažėti, pavyzdžiui, nuo 7 iki 6,7 arų.

Galų gale, patariama išsiimti naujausią žemės sklypo nuosavybės pažymėjimą. Jame pamatysite ar sklypas nėra areštuotas, ar įkeistas. Tačiau neturėtumėte išsigąsti ir šių apribojimų, kuriuos galite pamatyti nuosavybės dokumente – tam tikrus apribojimus turi išties daug žemės sklypų.

Komunikacijos

Skelbimuose dažnai rašome, kad parduodamas žemės sklypas yra su visomis reikalingomis komunikacijomis. Tačiau, nuvykus į vietą, paaiškėja, kad elektros įvadas – už 300 metrų, vandentiekis su nuotekomis – „už Petro sklypo ir per kelią“.

Turėkite omenyje, kad komunikacijų atvedimas kainuoja, todėl, prieš perkant sklypą, patariama išsiaiškinti (užklausti pardavėjo), ar pardavėjas yra išsiėmęs technines sąlygas komunikacijoms atvesti. Techninės sąlygos leidžia suprasti, kur tiksliai ir kaip jūs galite prisijungti prie reikalingos infrastruktūros.

Šiuo atveju reikia turėti omenyje du niuansus. Prisijungimas prie elektros tinklų yra santykinai paprastesnė procedūra, kadangi ESO teikia kompensaciją už atvedamus elektros tinklus. Tačiau prisijungimas prie kitos infrastruktūros (pavyzdžiui, vandentiekio, nuotekų, šviesolaidinio interneto, dujų) yra kiek sudėtingesnis kadangi didžiąją dalį investicijų turėsite prisiimti ant savo pečių.

Jeigu prisijungti prie komunikacijų galimybių visgi nėra, nenusiminkite: centralizuotą vandentiekį pakeis artezinis gręžinys, centralizuotus nuotekų tinklus – vietiniai nuotekų tinklai, esant poreikiui šildytis dujomis, teks pagalvoti apie dujų talpyklą. Būtinai pasidomėkite, ar dabartinis sklypo savininkas prisidės prie šių išlaidų. Pasikalbėkite ir su jūsų būsimais kaimynais – galbūt šalia gyvenantys žemės sklypų savininkai susiduria su panašiomis problemomis ir bus linkę kooperuotis su jumis.

Privažiavimas

Kaip pasieksite būsimus namus? Neretai parduodami sklypai būna su dar neasfaltuotu privažiavimu, todėl būtinai įsivertinkite kelią, kuris veda prie jūsų pasirinkto žemės sklypo. Jei tai keliukas pievoje – turite papildomą išlaidų eilutę.

Jeigu sklypas turi gerai sukonfigūruotą privažiavimą, jums pasisekė. Pakalbėkite su dabartiniu žemės sklypo savininku ir pasidomėkite, kam priklauso gretimi žemės sklypai (jeigu perkate sklypą sklypų masyve). Jeigu gero privažiavimo nėra, galbūt gretimų sklypų savininkai bus linkę kooperuotis ir tokį privažiavimą pasidaryti? Galbūt jau parengtas techninis privažiavimo projektas?

Taip pat pasidomėkite, ar netoliese yra viešojo transporto stotelių – sklypai su geru priėjimu prie viešojo transporto stotelių yra gerokai patrauklesni, juos galėsite lengviau realizuoti ateityje keisdami gyvenamąjį būstą ir vietą.

Kaimynystė

Sklypą reikia prisijaukinti ir pajusti emocinį ryšį su pasirinkta vieta. Todėl siūloma praeiti per gretimas teritorijas ir įsivertinti šalimais gyvenančius kaimynus. Panagrinėkite, ar aplinkui nėra apsileidusių kaimynų. Šis aspektas iš pradžių gali atrodyti ne toks svarbus, tačiau ilguoju laikotarpiu netvarkingi ir triukšmaujantys kaimynai pradeda erzinti.

Pasaulio kryptys ir reljefas

Atvykus į sklypą pamąstykite apie savo būsimo namo lokaciją jame. Atminkite, jog dažniausiai pati nepatraukliausia pasaulio kryptis yra šiaurė – joje dažniausiai stengiamasi suprojektuoti vietą automobiliams statyti, įvažiavimą, palikti kuo mažiau vietos, kad daugiau ploto būtų kitose pusėse, t.y. tose, kuriose yra daugiau saulės šviesos.

Atminkite, kad kiekvienas žmogus yra skirtingas: vienam gali patikti rytiniai saulės spinduliai miegamajame vos tik prabudus, o kitam – atvirkščiai. Vienam patinka terasą turėti vakarinėje kryptyje, o kitam – pietinėje. Atminkite – tokie dalykai labai svarbūs formuojant namo vidinį išplanavimą ir parenkant pastato vietą sklype.

Atvažiavę apžiūrėti sklypo, įvertinkite ir jo reljefą. Šlaite projektuojamas namas vienam patiks, o kitam – ne. Bestebėdami reljefą, pasidomėkite grunto tyrimais. Nemažai sodų bendrijų yra įrengta tose vietose, kuriose anksčiau buvo numelioruotos pelkės. Tai – ne tragedija, bet atminkite – už pamatus mokėsite daugiau.

Komentaro autorius yra architektas, „Projektavimo sprendimai“ vadovas.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.