Šiaulių sėkmė: per pusmetį sutvarkė seną baseiną

Šiauliečiai sulaukė puikios dovanos – pradinukai plaukti mokysis, o miestiečiai sportuos nebe vėjo košiamame baseine. Per vasarą „kailiniais“ aprengtas pastatas Dainų g. padės plaukimo centrui „Delfinas“ sutaupyti nemenką pinigų sumą, nes ženkliai sumenks išlaikymo išlaidos.

Atnaujintas „Delifino“ baseinas Dainų mikrorajone.<br>G.Šiupario nuotr.
Atnaujintas „Delifino“ baseinas Dainų mikrorajone.<br>G.Šiupario nuotr.
Artūras Visockas.
Artūras Visockas.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Oct 15, 2020, 3:10 PM

Prieš 37 metus tankiausiai apgyvendintame Dainų mikrorajone pastatytas baseinas yra mažo gylio, todėl puikiai tinkamas mokyti plaukti antraklasius.

Būtent šiame „Delfino“ plaukimo centrui priklausančiame filiale per metus plaukti išmokoma po 900 vaikų.

Be to, čia lankosi ir šiauliečiai neįgalieji, nes infrastruktūra pritaikyta specialiai šiai gyventojų grupei.

Šiaulių miesto vadovai ne kartą svarstė, kokį finansavimo modelį geriausia būtų rinktis.

Prieita išvados, kad geriausios sąlygos – paskola iš uždarosios akcinės bendrovės Viešųjų investicijų plėtros agentūros (VIPA) valdomo Savivaldybių pastatų fondo (SPF), kurį administruoja finansinis tarpininkas AB Šiaulių bankas

Pastatas – apverktinos būklės

1983 m. pietiniame rajone pastatytas baseinas seniai nebeatitiko šiuolaikinių energijos vartojimo efektyvumo reikalavimų. Atlikus energinį įvertinimą, paaiškėjo, kad kvadratiniam metrui apšildyti reikia daugiau kaip 412,5 kWh.

„Problema buvo ne tik efektyvumas, bet ir netinkamas mikroklimatas viduje. Reikėjo remontuoti ir sienas, ir stogą“, – sakė plaukimo centro „Delfinas“ direktorius Paulius Viktoravičius.

Specialistai pripažino, kad pastato būklė apverktina – sutrūkinėjusios sienos, nesandari stogo danga. Skaičiavimai parodė, kad šis statinys priskirtinas tik E energinio naudingumo klasei.

Energijos vartojimo auditas buvo atliktas 2017 m. pasinaudojus Būsto energijos taupymo agentūros suteikta parama, o pastato techninis projektas taip pat parengtas anksčiau.

Įsipareigojo naudoti 10 metų

Šiaulių miesto savivaldybė nutarė pasinaudoti SPF teikiama paskola. Mat palūkanas reikia mokėti tik nuo pusės gautos sumos, be to, pasiekus reikiamą energinio taupymo ribą, įmokos už paskolą sumažinamos 30 proc.

Savivaldybės administracija rinkosi, kuriam iš trijų – baseinui, Šiaulių teniso mokyklai ar Šiaulių sanatorinei mokyklai prašyti paskolos.

Galiausiai apsispręsta, jog verčiausia investuoti į „Delfino“ plaukimo centrui priklausantį pastatą. Jo išlaikymas per metus kainuodavo daugiau kaip 56 tūkst. eurų. Kitų dviejų objektų išlaikymo kaštai buvo mažesni.

Tokiam sprendimui pritarė ir Šiaulių miesto taryba, įsipareigojusi, kad pastatas pagal paskirtį bus naudojamas ne mažiau 10 metų.

Tikslą pavyko pasiekti

Šiaulių miesto savivaldybės Projektų valdymo skyriaus vyr. specialistė Justina Sabakonienė sakė, kad projektas buvo rengtas įvertinus pastato energijos ir šalto vandens sąnaudų vartojimo dinamiką, išorinių atitvarų šilumines savybes ir būklę, atsižvelgus į vidutinę patalpų oro temperatūrą šildymo sezono metu, kitus įtakos pastato energijos sąnaudoms turinčius veiksnius.

Iš trijų investiciniame projekte numatytų pastato atnaujinimo paketų buvo atrinktas tinkamiausias finansine ir ekonomine prasme.

„Siekėme, kad baseino pastatas atitiktų C energinio naudingumo klasės reikalavimus ir būtų sutaupoma apie 45 proc. energijos sąnaudų“, – pažymėjo vyr. specialistė.

Šių metų vasarį buvo pateikta paraiška SPF administruojančiam finansiniam tarpininkui Šiaulių bankui ir gautas garantinis raštas suteikti SPF paskolą.

Per viešąjį konkursą buvo atrinktas rangovas bendrovė „Aukstata“, su kuria balandį pasirašyta sutartis.

Šiltinimo darbai užbaigti rugsėjį, o atlikta ekspertizė parodė, kad tikslai pasiekti – pastatas jau atitinka C energinio naudingumo klasės reikalavimus.

„Liko tik pasikabinti iškabą“, – nuveiktais darbais džiaugėsi „Delfino“ plaukimo centro direktorius P.Viktoravičius.

Paskola netaps našta

Atnaujinti pastatą kainavo 308 tūkst. eurų. Gautą ilgalaikę paskolą reikės sugrąžinti per 5 metus,opirmas įmokas reikės pervesti tik 2022 m.

Paskaičiuota, kad mėnesio įmoka sieks daugiau kaip 8,5 tūkst. eurų. Bet suma turėtų sumažėti, kai bus sutvarkyti ir VIPA priduoti visi projekto dokumentai. Tada bus paskaičiuota kompensacinė išmoka iš Klimato kaitos programos lėšų, todėl įmokos sumažės trečdaliu.

Pirmą VIPA valdomo SPF lėšomis finansuotą projektą įgyvendinusi Šiaulių miesto savivaldybė liko patenkinta bendradarbiavimu.

„Tiek VIPA, tiek Šiaulių banko specialistai greitai ir išsamiai atsakydavo į visus klausimus, tad problemų nekilo“, – sakė J.Sabakonienė.

Vyr. specialistė pažymėjo, kad dabar vykdomi dar 5 pirkimai dėl viešųjų pastatų energijos vartojimo audito ir jų atnaujinimo investicijų projektų parengimo.

Parengus šiuos projektus, žadama teikti paraiškas pagal Savivaldybės viešųjų pastatų modernizavimo programą bei pasinaudoti kompensacinėmis išmokomis iš Klimato kaitos fondo.

Programa tęsis iki 2023-iųjų

VIPA dar 2017 m. pasirašė sutartį su Aplinkos ir Finansų ministerijomis dėl Savivaldybių pastatų fondo kūrimo. Jam buvo skirta 17,27 mln. eurų Europos regioninės plėtros fondo lėšų.

2018 m. gegužę buvo atrinktas finansinės priemonės valdytojas, kuriuo tapo Šiaulių bankas. Jis savo ruožtu šiai programai įsipareigojo pridėti 20 mln. eurų.

VIPA Finansinės partnerystės skyriaus vadovė Asta Gladkauskienė pasidžiaugė, kad baseino „Delfinas“ modernizavimo atveju profesionalus su projektu susijusių šalių – Šiaulių miesto savivaldybės, baseino valdytojo bei rangovo – požiūris ir bendradarbiavimas tapo pagrindine priežastimi, leidusia šį projektą įgyvendinti greitai ir sklandžiai.

VIPA atstovė taip pat paminėjo, kad be baseino „Delfinas“ projekto VIPA iš šios programos jau skyrė finansavimą dar 12 projektų, kurių vertė 5 mln. eurų, o Lietuvos savivaldybės yra kviečiamos pasinaudoti proga teikti paraiškas SPF paskolai ir kompensacijai gauti.

Tai – efektyvaus darbo pavyzdys

„Šiaulių plaukimo centro „Delfinas“ baseino atnaujinimas yra pirmasis Šiaulių miesto savivaldybės ir VIPA bendras projektas.

Esame maloniai nustebinti jo eiga, nes įvyko pavyzdinis – greitas, skaidrus procesas. Turėdami investicinį projektą ir Tarybos pritarimą, šį vasarį pateikėme paraišką finansavimui. Balandį jau turėjome išsirinkę rangovą, o birželį įvyko pirmieji mokėjimai iš paimtos paskolos.

Pažymėtina, kad mūsų specialistai lengvai rado bendrą kalbą su VIPA, visos procedūros vyko itin sklandžiai, be jokių netikėtumų.

Šiandien rangovas yra baigęs darbus, liko tik formalumai – objekto dokumentų sutvarkymas. Šis projektas laikytinas efektyvios statybos pavyzdžiu, kurių jau turime ne vieną.

Džiugu, kai greitai išsprendžiami ir finansavimo klausimai, ir atliekami darbai, o sutvarkyta gatvė ar viešasis pastatas gražinamas visuomenės poreikiams. Tikiuosi, kad amžiaus statybomis vadinamų rekonstrukcijų, nuostolingų ir bendruomenei, ir savivaldai, mes, bent jau Šiauliuose, nebeturėsime“, – sakė Šiaulių miesto meras Artūras Visockas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.