Šaukštai po pietų: Kretingos centras – subjaurotas, kaltų nėra, visi tik gūžčioja pečiais

Požeminiai konteineriai miesto centre, prie senųjų kapinių, dygsta šaligatvio viduryje.

Požeminiai konteineriai miesto centre, prie senųjų kapinių, dygsta šaligatvio viduryje.<br>pajurionaujienos.com nuotr.
Požeminiai konteineriai miesto centre, prie senųjų kapinių, dygsta šaligatvio viduryje.<br>pajurionaujienos.com nuotr.
Nauji konteineriai bus įrengti ir kitoje kapinių pusėje.<br>pajurionaujienos.com nuotr.
Nauji konteineriai bus įrengti ir kitoje kapinių pusėje.<br>pajurionaujienos.com nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Audronė Griežienė, www.pajurionaujienos.com

Jul 28, 2021, 2:38 PM

Vilniaus gatvės, kurioje žadėta įspūdingų mažosios architektūros elementų, rekonstrukcijai artėjant prie pabaigos, kretingiškiai, regis, per daug nesižavi nei J. K. Chodkevičiaus ir Vilniaus gatvės bei Birutės, Mėguvos ir Rotušės aikštės sankirtose dėl eismo saugumo įrengtais mažaisiais žiedais, pro kuriuos vos vos beišsisuka transportas, nei juolab pačiam šaligatvio vidury prie senųjų kapinių šiuo metu statomais požeminiais konteineriais.

Viešieji svarstymai nedomino

„Eini eini nuo Žiemos sodo kaire puse miesto centro link ir... bum – į konteinerius atsitrenki kaip į kokį netikėtai išdygusį stulpą. Kur logika?“ – klausė į redakciją paskambinę gyventojai.

Jų nuomone, konteineriai apsunkins ir laidotuvių ceremoniją – ritualines paslaugas teikianti mašina nebegalės privažiuoti arčiau vartų. Be to, sudarytos puikios sąlygos į kapinių atliekoms skirtus konteinerius savo buitines atliekas stabtelėjus sumesti Vilniaus gatve mašinomis važiuojantiems prašalaičiams. Vasarą, tvyrant 30-čiai laipsnių karščio, prieigose sklis nemalonūs kvapai.

Bendrovės „Kretingos komunalininkas“ direktorius Rimantas Žiaušys teigė esąs niekuo dėtas – darbai vykdomi pagal projektą, kuris rajono Savivaldybėje su įvairiomis institucijomis buvęs suderintas dar tuomet, kai šiose pareigose jis nedirbo.

Anot Kretingos rajono savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjos Redos Kasnauskės, gyventojams su situacija teks susitaikyti. Vyko sprendinių vieši svarstymai – tiek, kai buvo rengiamas Vilniaus gatvės techninis projektas, tiek, kai buvo parinktos vietos konteineriams. Bet neatsirado nė vieno kretingiškio, net nė vieno rajono politiko, kuris būtų susidomėjęs, pateikęs kritikos arba kitokių siūlymų, kur statyti konteinerius.

„Žmonės yra pasyvūs. Jie reaguoja nebent tuomet, kai turi asmeninį interesą arba jų prašo padėti pažįstami“, – patirtimi dalijosi R. Kasnauskė. Tačiau rajono tarybos narės Vaidos Jakumienės įsitikinimu, gyventojams iš anksto įžvelgti ir įvertinti problemą jos neapčiuopus, su ja nesusidūrus, – per daug sudėtinga.

Teks apsiprasti

„Tikrai, ko gero, kažką mes čia būsim prasapnavę... Kaip tik vakar susitikę prie kapinių pasikalbėjom su kolega tarybos nariu Vaidu Kupreliu – jo nuomonė tokia pat: sprendinys šioje vietoje statyti konteinerius – nevykęs“, – apgailestavo Raimundas Puškorius.

Senosios miesto kapinės papuoštos dviem jo sukurtomis skulptūromis „Šv. Jurgis“ ir „Pieta“. Tautodailininkui nėra malonu, ir kad šiukšlių konteineriai – čia pat, prie skulptūrų. Jas užgožia ir naujai pasodintos liepos. „Jau dabar per lapiją „Pietos“ beveik nesimato... Nebent medžius genės, apvaliais rutuliukais apkarpys“, – svarstė jis.

Nauji konteineriai bus įrengti ir kitoje kapinių pusėje.

Pasak rajono tarybos nario Antano Puodžio, Kretingoje yra ir daugiau problemų parenkant vietas konteineriams, nebūtinai požeminiams. Pavyzdžiui, Klaipėdos gatvėje, ties 119 namu, iš kitos gatvės pusės gyventojai šiukšles neša nesaugiai, rizikuodami – pėsčiųjų perėjos nėra, o automobiliai laksto greitai, perėjos pristabdytų, bet nėra lėšų jas įrengti.

Kokioje vietoje ties kapinėmis Vilniaus gatvėje statomi konteineriai, tarybos narys nežinojo. „Paprastus konteinerius gal būtų galėję palikti kad ir kapinių vidaus pusėje, už tvoros, bet prie požeminių turi būti patogu privažiuoti šiukšles išvežančiai mašinai“, – tvirtino jis.

Vyriausiosios architektės teigimu, dideliam įrenginiui, kaip požeminiai konteineriai, mieste parinkti vietą nėra paprasta, nes susikerta daug interesų: inžineriniai tinklai, augalai, tvoros, kultūros paveldo objektai.

„Vieta dabar yra, kokia yra, tinklai jau pakloti, ir niekas nekeis. Priprasim, situacija nusistovės“, – vylėsi R. Kasnauskė. Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Violetos Turauskaitės žodžiais, galbūt kretingiškių išvados iš tikrųjų – skubotos? Laidotuvėms konteineriai neturėtų trukdyti – takas kapinių link paliktas laisvas, o kapinių šiukšles žmonėms vis tiek kažkur išmesti reikia.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.