Būsto pirkėjai Lietuvoje kol kas ramūs: kiek atsargesni tapo tik vieno regiono gyventojai

Prasidėjus karui Ukrainoje ir įvedus iki šiol nematyto masto sankcijas Rusijai būtų naivu tikėtis, kad tai vienokiu ar kitokiu būdu neatsilieps ir Lietuvos gyventojams. Kaip viskas klostysis vėliau, sudėtinga nusakyti, tačiau kas Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinkoje vyksta šiandien? Kaip elgiasi NT pirkėjai ir pardavėjai, kokios jų nuotaikos? Kalbinti NT ekspertai vieningai tvirtina, kad Lietuvos NT rinkoje kol kas ramu.

Pajūrio NT rinkoje taip pat ramu.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Pajūrio NT rinkoje taip pat ramu.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Mar 9, 2022, 2:16 PM

Vilniuje jokios panikos

NT paslaugų tinklo Capital biuro „Smart“ valdantysis partneris ir ilgametis NT brokeris Justinas Vaitiekus sako, jog panikos nei iš NT pirkėjų, nei iš pardavėjų pusės nesijaučia, suplanuoti sandoriai vyksta. „Šiomis dienomis vos vienetai paprašė atidėti sandorius, palaukti savaitę, kol atsiras daugiau aiškumo visoje situacijoje. Jokios panikos nėra. Kas investavo, tas investuoja ir dabar“, – sako J. Vaitiekus.

Pasak NT specialisto, klientai vis paklausia nuomonės, kas bus, ko galima būtų tikėtis NT rinkoje. „Niekas nežino, kaip bus. NT visada turės savo vertę, todėl geriau turėti turtą ne pinigais, o nekilnojamuoju turtu. Dabar galbūt bus toks pristojimas, nes visi žiūri mediją ir karo aktualijas, bet vėl viskas „išjudės“. Namai yra pirmo būtinumo prekė, todėl visada bus, kas pirks ir kas parduos“, – savo nuomone dalijasi J. Vaitiekus.

Panašios nuomonės laikosi ir „Capital Team“ vadovė Karina Semionova. „Tokios panikos, kokia buvo kilusi prasidėjus pandemijai, kai nutraukinėjo sutartis, mokėjo baudas ir viską stabdė, tikrai nėra. Ką pastebime ir ką patvirtina statistika, tai kad sumažėjo skelbimų peržiūrų skaičius. Tai yra normalu ir logiška, nes žmonės dabar labiau žiūri ne NT skelbimų portalus, o įvairias žinias ir aktualijas“, – sako K. Semionova ir priduria, jog atitinkamai sumažėjo ir fizinių parduodamų objektų apžiūrų.

Ilgametę patirtį NT srityje turinti K. Semionova teigia, jog iš pardavėjų pusės nėra noro kuo greičiau parduoti turtą bijant kainų kritimo ar ketinant išvažiuoti. Iš pirkėjų pusės taip pat viskas vyksta sklandžiai. Ji pripažįsta, kad buvo pavieniai atvejai, kai viena iš sandorio pusių paprašė atidėti sutarties pasirašymą savaitei, kad geriau suprastų situaciją.

„Brokerių nuotaikos darbingos. Žinoma, pokalbių tema ta pati – įvykiai Ukrainoje, tačiau jokio pagrindo panikai nėra. NT – viena saugiausių ir lietuvių mėgiamiausių investicijų. Priežasčių kainų kritimui nematome, kaip tik priešingai – brangstančios žaliavos ir didėjanti infliacija galiausiai didins ir NT kainas. Apskritai nuo prognozių stengiamės susilaikyti, daugiau dirbame kaip klientų psichologai, kurių užduotis nuraminti ir neleisti pasiduoti panikai“, – pasakoja K. Semionova.

Pajūryje žmonės elgiasi atsargiau

Pajūrio NT rinkoje taip pat ramu. „Capital Klaipėda“ vadovė Ivona Berezinskė teigia, kad preliminarių sutarčių, pasirašytų iki karo Ukrainoje pradžios, klientai nenutraukia ir savo planų nekeičia. „Buvo keleta sunerimusių pirkėjų, bet pasikalbėjome, nuraminome ir savo sprendimo įsigyti būstą jie neatsisakė“, – pasakoja I. Berezinskė.

Anot I. Berezinskės, ji sulaukia skambučių iš savo klientų, turinčių investicinio turto. Jie prašo patarti, kokia kaina dabar galima būtų parduoti turtą ir apskritai, ką daryti – parduoti dabar ar palaukti. „Ką galiu, tai, įvertinusi kelių paskutinių mėnesių kainas, pasakyti, kokia kaina būtų galima parduoti jų turtą, o ar parduoti – patys klientai turi apsispręsti“.

Klaipėdoje veikiančio biuro vadovė pastebi tam tikrus NT pirkėjų elgesio pokyčius. Žmonės nebeskuba priimti sprendimo. „Šiek tiek sumažėjo skambučių dėl antrinės rinkos objektų, o dėl pirminės rinkos projektų skambučių sulaukiame nemažai, tačiau jei prieš porą savaičių sėkmingai pasirašydavome preliminarias sutartis, tai dabar žmonės pasiskambinę išsiklausinėja, tačiau sprendimo nepriima. Drastiško pokyčio nėra, tačiau žmonės elgiasi atsargiau“, – pasakoja I. Berezinskė.

Paskolų sąlygų bankai nekeičia, žmonės įsirengimo darbų neatideda

Tai, kad Lietuvos NT rinkoje panikos ar didelio sąmyšio nėra, rodo ir tai, jog bankai nekeičia būsto paskolų išdavimo sąlygų. Tai patvirtina ir „Capital Credit“ vadovė Vita Kazėnienė. „Viskas stabilu, bankai paskolas išdavinėja, palūkanos nekyla, viskas po senovei“, – teigia ji.

Vis dėlto, klientų skambučių kiekis yra sumažėjęs. „Šioks toks skambučių sumažėjimas yra. Žmonės skambina, klausia, domisi, ieško informacijos. Tačiau šįkart skambučių sumažėjo ne taip drastiškai kaip prasidėjus kovido pandemijai. Bankai nieko nekeičia, viskas veikia, kaip ir veikė, niekas jokių reikalavimų negriežtina. Natūralu, kad visi stebime tą situaciją. Bankai taip pat. Bet šiai dienai viskas vyksta sklandžiai, kaip ir iki tol“, – sako V. Kazėnienė.

UAB „Capital Apdaila“ vadovas Paulius Žilvitis teigia, kad prasidėjus karo veiksmams Ukrainoje savo darbo srityje jokių didelių pokyčių nemato. Jam taip pat teko susidurti su pavieniais atvejais, kai klientai nutarė šiek tiek atidėti įsirengimo darbus, tačiau tai buvo labiau susiję su sprendimu trumpam atidėti paties nekilnojamojo turto įsigijimą. „Tie, kurie jau yra rezervavę būstą ar jį jau ir įsigiję, savo planų nekeičia ir sutartų įrengimo darbų neatšaukia“, – sako P. Žilvitis.

P. Žilvitis pasidalijo ir kitų partnerių pastebėjimais. Apdailos ir statybų sektoriuje yra nemažai įmonių, kuriose dirba ukrainiečiai. Šiai dienai jie palieka savo darbo vietas Lietuvoje ir vyksta ginti savo šalies. Tačiau ilguoju periodu, anot, P. Žilvičio, šios įmonės tikisi įdarbinti dar daugiau ukrainiečių.

„Apdailos sektoriuje, statybose, interjero planavime užsakymai ir projektai vyksta įprastu tempu“, – sako P. Žilvitis.

Džiugina lietuvių noras padėti

J. Vaitiekus, „Capital Smart“ valdantysis partneris, pasidalino, jog brokeriai labai aktyviai padeda iš Ukrainos bėgantiems žmonėms. Jis papasakojo, jog į brokerius kreipiasi klientai, nuomojantys butus ir siūlantys juos užleisti ukrainiečiams. „Mes aktyviai komunikuojame su tais, kurie turi laisvų butų ir siūlo juos nuo karo bėgantiems žmonėms, bei turime daug kontaktų žmonių, ieškančių tokių butų“.

J. Vaitiekus sako, jog lietuvių susitelkimas ir toks didelis noras padėti labai džiugina. „Didžioji dauguma žmonių patys į mus kreipiasi siūlydami savo būstus nuomai ukrainiečiams, o dažnai net ir nemokamai. Tokių žmonių yra labai daug ir tai džiugina“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.