Kretingiškiai sukilo prieš kolumbariumo aplinką tvarkančius valdininkus: kaltino autoritarizmu

Kretingos rajono savivaldybėje Seimo nario Antano Vinkaus ir kretingiškio Alberto Gužausko iniciatyva buvo surengtas susitikimas, kuriame išklausyti žmonės, nepatenkinti dėl Petrikaičių kapinėse, ties kolumbariumu, pradėtų aplinkos tvarkymo darbų. A. Gužauskas siūlė stabdyti darbus, iš naujo parengti kelis projektų variantus ir iš jų atrinkti racionaliausią, labiausiai patinkantį kolumbariume palaidotų asmenų artimiesiems.

Kretinga.<br>wikipedia nuotr.
Kretinga.<br>wikipedia nuotr.
Kolumbariumo prieigų sutvarkymas: pagal savivaldybės parengtą projektą ir A. Gužausko brėžinį (kairėje).<br>„Pajūrio naujienų“ pav.
Kolumbariumo prieigų sutvarkymas: pagal savivaldybės parengtą projektą ir A. Gužausko brėžinį (kairėje).<br>„Pajūrio naujienų“ pav.
Daugiau nuotraukų (2)

Irena Šeškevičienė, „Pajūrio naujienos“

Apr 5, 2022, 1:48 PM, atnaujinta Apr 5, 2022, 1:52 PM

Verdiktas – pernai lapkritį

Petrikaičių kapinės veikia jau kelerius metus. Jas įrengiant, prie kolumbariumo nebuvo numatyta jokios vietos individualiai pagerbti mirusįjį – prie laidojimo nišos nėra lentynėlės vazai ar stovo žvakei pastatyti. Artimieji gėles merkdavo ir žvakes statydavo tiesiai ant trinkelėmis iškloto grindinio. Ilgainiui visa tai virsdavo šiukšlių krūva, keliančia lankytojų nepasitenkinimą ir galvos skausmą kapinių prižiūrėtojui.

Atsižvelgiant į šią situaciją, Kretingos rajono savivaldybės vyriausioji architektė Reda Kasnauskė parengė kapinių kolumabriumo prieigų sutvarkymo projektą, kuriame priešais kolumbariumą numatyti vešlūs gėlynai – jų priežiūra rūpintųsi seniūnija, iš šonų – suolai, o centre įrengtas stovas žvakėms statyti. Darbai, kainuojantys 20 tūkst. Eur, jau pradėti: juos vykdo įmonė „Arkosta“, akmens darbus atlieka meistras Kęstutis Domarkas.

Kolumbariumo prieigos bus sutvarkytos iki Motinos dienos. Toks sprendimas, priminė Kretingos miesto seniūnė Gintarė Liobikienė, dalyvaujant savivaldybės ir kretingiškių iniciatyvinės grupės atstovams, tarp jų – ir A. Gužauskui, buvo priimtas dar pernai lapkritį.

Siūlė savo brėžinį

Tačiau, pradėjus konkrečius darbus, ir vėl kilo A. Gužausko ir jam pritariančių asmenų nepasitenkinimas. Vyras tikino Kretingos miesto seniūnijos ir Savivaldybės slenksčius minantis jau 2,5 metų, tačiau valdžios atstovai neatsižvelgė į jų grupės pageidavimus, ir jam tekę kreiptis į Seimo narį A. Vinkų, su kuriuo sykiu buvo nuvykę apžiūrėti kolumbariumo. Todėl, vylėsi A. Gužauskas, kad, dalyvaujant Seimo nario A. Vinkaus padėjėjai Laurai Endriekutei-Šakinei ir visuomeniniam A. Vinkaus patarėjui Antanui Būtai, Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Turauskaitė, vyriausioji architektė R. Kasnauskė, miesto seniūnė G. Liobikienė, išklausys jų prašymą ir imsis veiksmų.

„Savivaldybės projektas netenkina kolumbariume palaidotų velionių artimųjų. Ar jums neatrodo, kad einama prieš tradiciją – žmonės nori kuo individualiau pagerbti savo mirusįjį, o dabar – nėra kur. Įrengtos kažkokios ėdžios žvakėms, kurias reikia kuo greičiau išmesti. Gėda už jūsų sprendimus, padaryta, kad būtų kuo nepatogiau žmogui“, – tvirtino A. Gužauskas ir rodė savo paties nubraižytą viziją, kuriai neva ir pritarę 18 asmenų pagal jo turimą sąrašą. Pagal A. Gužausko brėžinį, prie kolumbariumo būtų paliktas trinkelėmis grįstas praėjimas, už jo – žalia veja, kurioje suformuoti atskiros pagerbimo vietos gėlėms, žvakėms, o suolas – tarp jų, per vidurį.

Siūlė palaukti: sutvarkys, nurims emocijos

Nepatenkintas savivaldybės įgyvendinamu projektu, A. Gužauskas kaltino ją autoritarizmu ir siūlė: nedelsiant stabdyti darbus, parengti kelis projektus ir iš naujo sudaryti darbo grupę, kuri išvien su velionių artimaisiais atrinktų racionaliausią projektą.

G. Liobikienė nesutiko su A. Gužausko kaltinimais: „Rinkomės, svarstėme ir siūlėme tris variantus – įrengti lentynėles prie nišų, bendrą lentyną kolumbariumo apačioje ir šį, trečiąjį. Paskutiniame svarstyme kapinėse dalyvavote ir jūs pats: niekuomet nebūna, kad visi vienbalsiai pritartų, tačiau buvo apsistota ties pastaruoju projektu. O grįžti prie pradinio taško, kai yra nupirkti rangos darbai ir jie jau vyksta, nėra net jokio teisinio pagrindo.“

Išvien su A. Gužausku atvykusi kretingiškė Vilhelmina Daugėlienė taip pat laikėsi nuomonės, kad projektuojant padarytą klaidą reikia ištaisyti. „Kol buvo gyvas vyras, sutarėme laidotis kolumbariume, kad neapkrautume vaikų. Betgi norisi, kad būtų pagarbi vieta, o dabar ten – šiukšlynas: žmonės plastiko gėles kaišo į nišų tarpus, žvakes stato ant grindinio“, – įsitikinusi ji.

V. Turauskaitė ramino, kad, kai susitvarkys infrastruktūra prie kolumbariumo – žydės gėlės, bus užsėta veja, įrengti suolai, žmonės įsitikins, kad ši vieta tvarkinga, nuteikianti ramybei, pabuvimui mintyse su artimaisiais. „O jei bus dar pasiūlymų, tuomet juos ir įgyvendinsime“, – patikino ji.

A.Būta, pastebėjęs, kad kapinės liuteronų tikėjimo šalyse primena šienaujamą pievą, kur tvarkinga, paprasta ir – jokių emocijų, diskusiją apibendrino filosofiškai: „Kai prieiname prie paveikslo – vienam jis patinka, kitam ne. Betgi dėl to, kad nepatinka, paveikslo kompozicijos neardome.“

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.