Dar kartą pažingsniui: kokių dokumentų prireiks kreipiantis paskolos būstui

Būsto paskolą planuojantys imti gyventojai visada skatinami kruopščiai pasiruošti laukiančioms procedūroms, tarp jų – ir atitinkamų formų pildymui bei reikiamų dokumentų pateikimui. „Luminor“ būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė pasakoja, į ką reikėtų atkreipti dėmesį ruošiantis imti būsto paskolą ir kaip užtikrinti, kad dokumentų pateikimas bankui būtų paprastas ir lengvas.

Būsto paskolą planuojantys imti gyventojai visada skatinami kruopščiai pasiruošti laukiančioms procedūroms, tarp jų – ir atitinkamų formų pildymui bei reikiamų dokumentų pateikimui.<br>V.Balkūno nuotr.
Būsto paskolą planuojantys imti gyventojai visada skatinami kruopščiai pasiruošti laukiančioms procedūroms, tarp jų – ir atitinkamų formų pildymui bei reikiamų dokumentų pateikimui.<br>V.Balkūno nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Aug 22, 2022, 10:45 AM

Anot Ž. Rakauskaitės, visų pirma, klientai turėtų preliminariai pasidomėti, kokią sumą jie gali pasiskolinti. Tai galima padaryti „Luminor“ interneto puslapyje skelbiamoje būsto paskolos skaičiuoklėje.

„Norint negaišti laiko be reikalo pildant dokumentus, klientams visada rekomenduojame įsivertinti savo gaunamas pajamas ir apskaičiuoti, kokią sumą jie galėtų pasiskolinti ir, atitinkamai, kokį būstą įsigyti. Tai leidžia išvengti netikėto ir neigiamo banko atsakymo bei matyti realią situaciją, ieškant naujų namų“, – teigia pašnekovė.

Svarbus žingsnis – būsto paskolos paraiška

Banko būsto kredito produkto vadovė pratęsia, kad apskaičiavus potencialų paskolos dydį, galima pradėti pildyti būsto paskolos paraišką. Patogiausia tai padaryti internetu, ją pasirašius e. parašu ir tokiu būdu patvirtinus savo tapatybę. E. parašu pasirašytą paraišką gali pateikti net ir iki šiol nesinaudoję banko paslaugomis.

„Šioje paraiškoje turėsite nurodyti savo asmeninius duomenis, atsakyti į tam tikrus klausimus, pavyzdžiui, kokios yra jūsų pajamos, kur šiuo metu dirbate, ar žadate skolintis vienas, ar su bendraskoliu. Taip pat paraiškoje reikės nurodyti paskolos, kurią norėtumėte gauti, dydį, paskirtį ir laikotarpį. Jeigu jau esate išsirinkę nekilnojamąjį turtą, kurį žadate įsigyti, tuomet reikės užpildyti ir su juo susijusią pagrindinę informaciją. Užpildydami šią paraišką suteikiate leidimą bankui patikrinti informaciją apie jus pagal bendras asmens duomenų tvarkymo sąlygas. Tai – būtina, norint klientui suteikti paskolą“, – sako Ž. Rakauskaitė.

Nors pildydami būsto paskolos paraišką gyventojai dažniausiai su problemomis nesusiduria, prireikus, jie gali kreiptis į banko specialistus, kurie padės teisingai užpildyti paraišką, papasakos apie galimus kredito grąžinimo metodus ar kokios nuosavų lėšų sumos gali reikėti pradinei įmokai.

„Tiesa, net ir klaidingai užpildžius būsto paskolos paraišką, bankas jos neatmes, o susisieks su ją pildžiusiu žmogumi bei sutikslins reikiamus duomenis ar informaciją“, – tvirtina būsto kredito ekspertė.

Kertinis etapas – turto vertinimas

Ž. Rakauskaitė pasakoja, kad banko specialistams gavus būsto paskolos paraišką, toliau klientas turės pateikti atitinkamus dokumentus. Jie gali priklausyti ir nuo asmens darbinės veiklos pobūdžio, ir nuo kredito paskirties.

Anot pašnekovės, būstą įsigyjantys asmenys pirmiausia privalo pasirūpinti turto, kurį žada įsigyti, vertinimu.

„Vertinimo tikslas – nustatyti realią turto vertę, nes ji ne visada atitinka sutartą kainą. Jis būtinas norint sulaukti galutinio paskolos pasiūlymo. Už turto vertinimą yra atsakingas jį įsigyjantis žmogus, nors kartais būna atvejų, kai bankas bendradarbiauja su nekilnojamojo turto plėtotojais ir jau yra įvertinęs tam tikrus namus ar butus“, – teigia ekspertė.

Pasak jos, turto vertinimo metu vertintojas susisiekia su pardavėju – jis turi pateikti Registrų centro pažymėjimą ir kadastrinę bylą. Norint išvengti nesusipratimų ir nešvaistyti laiko su nepatikimais būsto pardavėjais, pats pirkėjas gali paprašyti atitinkamų dokumentų dar prieš vertinant turtą.

„Siekdami įsitikinti, kad būstas yra tvarkingas ir jį galima pirkti, nebijokite pasiteirauti Registrų centro pažymėjimo ir kadastrinės bylos kuo anksčiau. Registrų centro pažymėjimas svarbus norint sužinoti, ar būstas nėra areštuotas, ar jame nėra nustatyto uzufrukto, ar būstas neturi įsiskolinimų ar kitų apribojimų. O štai kadastrinėje byloje galima pasitikrinti, ar būste nebuvo nelegalių pokyčių, pavyzdžiui, neleistinai išgriauta siena“, – pasakoja Ž. Rakauskaitė.

Gali prireikti ir daugiau dokumentų

Pašnekovė pratęsia, kad jeigu paskolą norima imti ne būstui įsigyti, o jam statyti, paskolos suteikimo procesas gali būti ilgesnis.

„Jei būstą ruošiatės statyti patys, gali prireikti daugiau dokumentų ir kelių skirtingų turto vertinimo etapų, tad šios procedūros užtruks ilgiau. Kiekvienas statybų atvejis labai skirtingas, todėl ruošiantis statyboms rekomenduojame kreiptis į banko specialistus, kurie papasakos apie finansavimo eigą ir padės sėkmingai praeiti visą procesą“, – teigia „Luminor“ banko būsto kredito vadovė.

Ilgesnės dokumentų pateikimo procedūros gali laukti ir laisvai samdomų darbuotojų – bankai siekia įsitikinti, ar jų pajamos yra tvarios. Paprastai tokia forma dirbančių žmonių prašoma patekti pastarųjų dvejų metų pajamų deklaracijas, banko sąskaitų išrašus už praėjusius metus, pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalus bei, esant galimybei, sutartis su užsakovais.

„Neretai pagal verslo liudijimą ar individualią veiklą dirbančių žmonių pajamos būna nereguliarios, todėl visada norime įsitikinti, ar kliento neužgrius nepakeliama finansinė našta. Jeigu klientas iš anksto gauna reikiamas deklaracijas bei išrašus ir tik tuomet kreipiasi į banką, paskolos suteikimo procesas vyksta sklandžiai. Tačiau jei dėl paskolos kreipiamasi neturint reikalingų dokumentų, tai gali turėti įtakos ilgesnėms procedūroms“, – sako Ž. Rakauskaitė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.