Aplinkosaugininkai patikrino keliasdešimt sodybų: davė laiko pasitaupyti – auklėja baudomis

Aplinkos apsaugos departamentas atkreipia dėmesį: tam, kad gyventojai, neturintys vandentiekio ir centralizuotos nuotekų sistemos ir individualiai šalinantys nuotekas, nepamirštų laikytis reikalavimų ir žinotų, kodėl jie svarbūs, aplinkosaugininkai atlieka patikrinimus.

Kad gyventojai, neturintys vandentiekio ir centralizuotos nuotekų sistemos ir individualiai šalinantys nuotekas, nepamirštų laikytis reikalavimų, aplinkosaugininkai atlieka patikrinimus.<br>123 rf nuotr.
Kad gyventojai, neturintys vandentiekio ir centralizuotos nuotekų sistemos ir individualiai šalinantys nuotekas, nepamirštų laikytis reikalavimų, aplinkosaugininkai atlieka patikrinimus.<br>123 rf nuotr.
Kad gyventojai, neturintys vandentiekio ir centralizuotos nuotekų sistemos ir individualiai šalinantys nuotekas, nepamirštų laikytis reikalavimų, aplinkosaugininkai atlieka patikrinimus.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Kad gyventojai, neturintys vandentiekio ir centralizuotos nuotekų sistemos ir individualiai šalinantys nuotekas, nepamirštų laikytis reikalavimų, aplinkosaugininkai atlieka patikrinimus.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Aplinkos ministerija

May 16, 2023, 8:25 AM, atnaujinta May 16, 2023, 8:27 AM

Buitinės nuotekos, tvarkomos nesilaikant reikalavimų, labai teršia aplinką. Jos ne tik užteršia gruntinius vandenis, bet ir grįžta į tų žmonių ar jų kaimynų šulinius. Dar didesnė žala daroma, kai nevalytos nuotekos patenka į vandens telkinius: taip teršiami upeliai, upės, ežerai, nuodijami vandens gyvūnai ir žuvys, kurias žmonės paskui patys žvejoja.

„Dar viena problema ta, kad dabar su nuotekomis į dirvožemį patenka ir daug buityje naudojamų cheminių medžiagų.  Kuo veiksmingesnė cheminė valymo priemonė, tuo ji gali būti toksiškesnė aplinkai.

Skalbikliuose yra ir fosforo, ir riebalus tirpdančių medžiagų, dezinfekantuose ir balikliuose – agresyvių chloro junginių, dar stipriau neigiamai veikiančių aplinką ir žmogų“, – pabrėžia Aplinkos apsaugos departamento Biržų aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkė Elona Pipiraitė.

Todėl Panevėžio valdybos pareigūnai rengė tikslines išvykas Kupiškio, Rokiškio ir Biržų rajonuose. 

Biržų rajono Čypėnų ir Remeikių kaimuose patikrinta 16 sodybų, nustatyti 4 pažeidimai dėl nuotekų tvarkymo (nėra įrengtų sandarių nuotekų kaupimo rezervuarų) ir 1 pažeidimas dėl mėšlo tvarkymo. Duoti privalomieji nurodymai.

Pasvalio rajone Namišių kaime patikrinta 21 sodyba ir nustatyti 7 pažeidimai dėl nuotekų tvarkymo (nuotekos nebūdavo išvežamos). Šiuo metu Biržų aplinkos apsaugos inspekcija atlieka nuotekų tvarkymo patikrinimą Papilio miestelyje.

Kupiškio aplinkos apsaugos inspekcija priemiesčio gyvenvietėje patikrino  31 gyvenamąjį namą,  Rokiškio priemiesčio gyvenvietėje – 20 gyvenamųjų namų.  Abiejose gyvenvietėse nustatyta po 3 pažeidimus – netinkamai eksploatuojami nuotekų kaupimo rezervuarai.

Aplinkosaugininkai primena:

nuotekos gali būti kaupiamos tik sandariuose, uždaruose gamykliniuose nuotekų kaupimo rezervuaruose ir tik tais atvejais, kai nėra galimybės įrengti biologinio nuotekų valymo įrenginio ar prisijungti prie centralizuotų nuotekų tvarkymo įrenginių;

į mažiausią nuotekų kaupimo rezervuarą turi tilpti per 7 dienas susidarančios nuotekos;

sukauptas nuotekas būtina periodiškai ir laiku išvežti, todėl gyventojai, individualiai tvarkantys nuotekas, privalo turėti sutartis su nuotekų vežėjais; būtina turėti ir saugoti buitinių nuotekų išvežimą patvirtinančius dokumentus;

pastebėjus, kad nuotekų kaupimo sistemos nesandarios, būtina nedelsiant jas užsandarinti;

už netinkamai tvarkomas nuotekas skiriama administracinė bauda iki 1170 eurų, taip pat tenka atlyginti aplinkai padarytą žalą.

Baudos už aplinkos teršimą nuotekomis nustatytos Administracinių nusižengimų kodekso 246 straipsnyje. Apie aplinkos apsaugos pažeidimus galite pranešti skubiosios pagalbos tarnybų telefonu 112.

Kilus klausimų, Aplinkos apsaugos departamento specialistai jus pakonsultuos telefonu 8 700 02022 arba el. paštu konsultacijos@aad.am.lt

Aplinkos apsaugos departamento informacija

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.