Norintiems įsirengti saulės elektrinę reikėtų paskubėti: netrukus planuojami rimti pokyčiai

Šiuo metu Lietuvoje saulės elektrines įsirengę nebuitiniai vartotojai ir verslo atstovai gali pagamintą energiją saugoti ir panaudoti tada, kai atsiranda poreikis. Dažniausiai vasarą pagaminta energija panaudojama atėjus žiemai.

Šiuo metu Lietuvoje saulės elektrines įsirengę nebuitiniai vartotojai ir verslo atstovai gali pagamintą energiją saugoti ir panaudoti tada, kai atsiranda poreikis.<br>Autorių nuotr.
Šiuo metu Lietuvoje saulės elektrines įsirengę nebuitiniai vartotojai ir verslo atstovai gali pagamintą energiją saugoti ir panaudoti tada, kai atsiranda poreikis.<br>Autorių nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

May 16, 2023, 12:20 PM

Tačiau netrukus laukia pokyčiai: sekdama kitų šalių pavyzdžiu, Lietuva ruošiasi keisti atsiskaitymo sistemą – saulės elektrinių tiekiamos energijos taupyti nebegalės, ją teks parduoti. Kitaip tariant, kaupti bus galima ne energiją, o pinigus.

Pokytis palies ir verslo atstovus

Svarstantiems įsirengti saulės elektrines, verta suklusti. Norintys pasinaudoti paskutine galimybe įsirengti saulės elektrinę, kuomet energija būna saugoma elektros tinkle, ilgai delsti neturėtų – laukia pokyčiai.

Dabar Lietuvoje visiems gaminantiems vartotojams taikoma net-metering sistema – kaupiamos į tinklą tiekiamos kilovatvalandės (kWh), o vėliau atitinkamą jų skaičių galima atsiimti.

Energetikos ministerijai inicijavus LR atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pakeitimus, tokį keitimąsi kilovatvalandėmis siūloma nutraukti ir nebuitiniams vartotojams įvesti „grynojo atsiskaitymo“ sistemą (net-billing).

Tokie pakeitimai reikštų, kad verslo įmonės bei kiti nebuitiniai vartotojai turėtų saulės elektrinėje pagamintą elektros energiją parduoti elektros energijos tiekėjui, o gautos lėšos būtų kaupiamos virtualioje sąskaitoje.

Šios sąskaitos balansas būtų vertinamas kiekvieną mėnesį. Sukauptos virtualios lėšos persikeltų į kitą mėnesį. Jei virtualios sąskaitos balansas būtų neigiamas, vartotojui tektų pirkti elektros energiją iš tiekėjo. Šiuo atveju pardavimo kaina būtų tokia, kokią gaminantis vartotojas sutartų su elektros energijos tiekėju arba būtų mokama elektros energijos biržoje, Lietuvos zonoje, vyraujanti valandinė kaina.

„Tai reiškia, kad saulės elektrinėje pagaminta elektros energija tiekėjui būtų parduodama elektros energijos biržos kaina arba šiai kainai artima kaina, kurią pasiūlytų elektros tiekėjas, o perkama iš tiekėjo už kainą, kuri numatyta konkretaus nebuitinio vartotojo ir elektros tiekėjo sutartyje“, – aiškino įmonės „SoliTek“ pardavimo vadovė Baltijos šalims Sandra Garšanikovienė.

Pasak specialistės, elektros energijos kainos vasaros laikotarpiu paprastai būna mažesnės nei žiemos laikotarpiu, todėl tikėtina, kad nebuitinis gaminantis vartotojas ar verslo įmonė savo saulės elektrinėje pagamintą elektros energiją parduotų tiekėjui vasarą pigiau nei nusipirktų iš jo žiemos laikotarpiu.

Pasibaigus apskaitos laikotarpiui ar keičiant nepriklausomą elektros energijos tiekėją, asmuo ar įmonė galėtų atgauti virtualioje asmens sąskaitoje sukauptą lėšų sumą.

Vertėtų suskubti

Planuojama, kad pokyčiai turėtų įsigalioti jau nuo šių metų liepos 1 dienos. Tie nebuitiniai vartotojai ar verslo atstovai, kurie sieks tapti gaminančiais vartotojais, po šio įstatymo įsigaliojimo pasirinkti nebegalės, jiems iš karto bus taikoma grynojo atsiskaitymo sistema.

Pasak S. Garšanikovienės, visi, norintys naudotis šiuo metu galiojančia atsiskaitymo sistema, turėtų suskubti, mat naujoji atsiskaitymo sistema bus palankesnė ne saulės elektrinių turėtojams, o tiekėjams.

„Visi nebuitiniai vartotojai, kurie elektrinės prijungimo sąlygas gaus ar elektros įrenginių prijungimo prie elektros tinklų ketinimų protokolą pasirašys iki įstatymo įsigaliojimo dienos, galės neribotai naudotis šiuo metu galiojančia sistema. Planuojama, kad data tokiems vartotojams bus pavėlinta iki rugsėjo 1 dienos.

Todėl jiems reiktų suskubti ir išsiimti ESO sąlygas būtent iki šios datos. To nepadarius, po rugsėjo 1 dienos, jiems bus taikoma grynojo atsiskaitymo sistema, o tai prailgins saulės elektrinės atsiperkamumą“, – sako įmonės „SoliTek“ atstovė.

Pasak pašnekovės, ši data yra preliminari, tačiau pokyčiai, jei ir būtų galimi šio įstatymo svarstymo ir priėmimo stadijose, tikėtina, kad būtų nežymūs.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.