Vilniečiai neslepia pykčio: 9 medžių verslininkams kirsti neleis, rinksis protestuoti

Vilniaus miesto savivaldybė eilinį kartą leidžia kirsti medžius reikšmingoje miesto vietoje – maždaug taip gyventojai apibūdina ketinimus rekonstruojamoje J. Basanavičiaus g. 14A pjauti medžius. Gyventojai ragina susirinkti šioje vietoje ir protestuoti prieš medžių kirtimą.

Vizual.
Vizual.
Vizual.
Vizual.
Daugiau nuotraukų (2)

Aneta Kurowska

Jul 18, 2023, 3:05 PM

„Kas nežino šio paminklo? Jis vienas lankomiausių Vilniuje, ir žinomiausias Vilniaus paminklas pasaulyje, pastatytas terasoje, priklausiusioje Vilniaus geležinkelių valdybai. Ta sąmoningai apželdinta terasa – būdingiausia Naujamiesčio dalis.

Naujamiestis buvo formuojamas Paryžiaus pavyzdžiu, sukuriant žalias salas, medžių alėjas, skverus. Ši terasa, pastatyta skverui – ryškiausias tokio Naujamiesčio akcentas. Būtent tokį, Romain Gary vaikystės miestovaizdį, pasirinko paminklo jam autorius Romas Kvintas. Būtent šitas vaizdas jau tapo ikoniniu Vilniaus žydų kultūros gerbėjams visame pasaulyje“, – rašo pasipiktinusi vilnietė.

Rekonstruojant kultūros paveldo pastatus UAB „Dobilo daigas“ planuoja šalinti devynis medžius. Anksčiau Vilniaus miesto savivaldybė minėjo, kad buvo dedamos visos pastangos išsaugoti medžius ir nesutiko su įmonės planais juos iškirsti. Visgi paveldosaugos specialistams nusprendus, kad medžiai ardo pastatą, priimtas sprendimas juos šalinti. Su tokia įvykių versija nesutinka gyventojai.

„Nekilnojamojo turto vystytojai nusprendė „įveiklinti“ kažkokiu būdu privačia tapusią terasą (!) , paversdami ją dviejų aukštų pastatu. Medžiai tam trukdo. Sukurta legenda, kad jie auga ant stogo (jokio stogo čia nebuvo, apačioje yra pusrūsio patalpos, suprojektuotos drauge su terasa kaip postamentu skverui, rengtame nuokalnėje), kad šaknimis ardo pamatus.

Taip, medžiai šaknimis ardo pirmojo Vilniaus dangoraižio pamatus! Įsivaizduojate? O iš tikrųjų jie, ramiausiai augantys jiems sukurtoje dirvoje, trukdo iš vidaus aukštinti ar gilinti patalpas, sukuriant du aukštus. Tam, tikriausiai, bus kasama. Su šia legenda gauti leidimai skverą iškirsti, pažadant jog ten bus vazonai su medeliais. Taigi Romaino Gary skveras virs plyne su kažkokia industrine konstrukcija fone“, – rašo vilnietė, kurios įrašą pamėgo daugiau nei tūkstantis gyventojų, dar pusė tūkstančio juo pasidalino.

„Keletą dešimtmečių čia brendę medžiai yra išaugę prie pat pastato pamatų. Paveldosaugos specialistai tvirtina, kad šaknys ardo pastatą. Medžius įvertino ir mūsų specialistai. Deja, kad ir kaip norėtume, neturime teisinių galių juos apsaugoti“, – anksčiau kalbėjo Vilniaus savivaldybės Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus vedėjas Gintautas Runovičius.

Savivaldybė įpareigojo „Dobilo daigas“ organizuoti susitikimą su gyventojais ir parengti bei suderinti su Savivaldybe naujų želdinių sodinimo projektą. Susitikimas su gyventojais vyks liepos 19 d., 18 val., J. Basanavičiaus g. 14A pastate.

Būtent tada gyventojai raginami ateiti ir ne tik išklausyti įmonės paaiškinimus, bet ir išsakyti savo nuomonę dėl medelių. Kaip aiškina susibūrimo organizatorė, tai nėra piketas, o raginimas išsakyti savo, kaip vilniečių, nuomonę.

J. Basanavičiaus g. 14A yra įsikūrusi kavinė. Pastatas yra nekilnojamojo kultūros paveldo objektas, priklausantis Geležinkelių valdybos pastatų komplekso terasai. „Dobilo daigas“ nuomojasi ir šalia esančią teritoriją.

Šiuo metu ruošiamasi pastato rekonstrukcijai, leidimas statybai gautas 2021 m. birželį. Rekonstrukcijos projektą parengė UAB „Senamiesčio projektai“. 2019 metais jis buvo pristatytas ir suderintas su visuomene.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.