Tai palies kiekvieną sodininką: atliekant šiuos darbus – leidimas nereikalingas

Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) sulaukia paklausimų iš sodininkų bendrijų ir sodininkų susivienijimų dėl pasikeitusio teisinio reguliavimo žemės valdymo ir administravimo srityje.

Informacija sodininkams apie žemės administravimo procedūras.<br>„Canva“ nuotr.
Informacija sodininkams apie žemės administravimo procedūras.<br>„Canva“ nuotr.
Informacija sodininkams apie žemės administravimo procedūras.<br>V.Skaraičio nuotr.
Informacija sodininkams apie žemės administravimo procedūras.<br>V.Skaraičio nuotr.
Informacija sodininkams apie žemės administravimo procedūras.<br>Aplinkos ministerijos nuotr.
Informacija sodininkams apie žemės administravimo procedūras.<br>Aplinkos ministerijos nuotr.
Informacija sodininkams apie žemės administravimo procedūras.<br>„Canva“ nuotr.
Informacija sodininkams apie žemės administravimo procedūras.<br>„Canva“ nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Nacionalinė žemės tarnyba

May 27, 2024, 4:00 PM, atnaujinta May 29, 2024, 10:49 AM

Norėtume priminti, kad pagal Lietuvos Respublikos žemės įstatymo, įsigaliojusio 2024–01-01, 7 straipsnio 1 dalies 1 ir 2 punktus NŽT yra patikėtinė visos Lietuvos Respublikos valstybinės žemės, išskyrus žemę, kuri šio ir kitų įstatymų nustatyta tvarka patikėjimo teise perduota kitiems subjektams.

Savivaldybės yra miestų ir miestelių teritorijų ribose esančios valstybinės žemės, perduotos Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu, patikėtinės, išskyrus žemę, kuri šio ir kitų įstatymų nustatyta tvarka patikėjimo teise perduota kitiems subjektams.

Informaciją, kuri patikėtinė valdo žemę, galima rasti informacinėje svetainėje – Teritorijų planavimo ir statybos vartai (https://www.planuojustatau.lt/), Žemėlapių kataloge.

NŽT pateikiama nemažai klausimų dėl kadastrinių matavimų vykdymo, kadastrinių matavimų duomenų tikrinimo ir žemės sklypų kadastrinių matavimų bylų tvirtinimo.

Informuojame, kad sodininkų bendrijų teritorijose esančių žemės sklypų kadastriniams matavimams atlikti nėra reikalingas leidimas, nes žemės sklypų kadastriniai matavimai yra atliekami užsakovo ir vykdytojo (matininko) sutarties pagrindu. Jie gali būti atliekami žemės sklypo savininko ar valstybinės žemės naudotojo pageidavimu.

Kadastriniai matavimai atliekami padalijant, atidalijant, sujungiant sklypus ar atliekant jų perdalijimą (amalgamaciją). Taip pat formuojant valstybinės žemės sklypus (išskyrus žemės sklypus, suformuotus iki 2011 m. gruodžio 31 d. nuosavybės teisėms atkurti ir asmeniniam ūkiui kaimo gyvenamosiose vietovėse), perleidžiant kitų asmenų nuosavybėn miestuose esančius privačios žemės sklypus (jų dalis), kurių ribų posūkio taškų ir riboženklių koordinatės nenustatytos valstybinėje koordinačių sistemoje ar su šia sistema susietose vietinėse koordinačių sistemose.

Kadastrinius matavimus reikia atlikti, jeigu žemės sklype pastatyti, rekonstruoti, kapitališkai suremontuoti, nugriauti pastatai ar iškasti tvenkiniai, nutiesti keliai ar įrengti kiti inžineriniai statiniai (išskyrus tuos atvejus, kai dėl rekonstruotų ar kapitališkai suremontuotų pastatų arba inžinerinių statinių žemės sklypo užstatymo plotas ir statinių forma (konfigūracija) nepasikeičia).

Šiuo atveju žemės sklypo kadastro duomenys privalo būti pakeičiami ne vėliau kaip iki statinio, kurio statybos (rekonstravimo, kapitalinio remonto, griovimo) darbai užbaigti, įregistravimo arba statinio kadastro duomenų pakeitimo Nekilnojamojo turto registre, išskyrus tuos atvejus, kai statinio statytojui nuosavybės teise nepriklausančiuose žemės sklypuose esantys statiniai rekonstruoti, kapitališkai remontuoti, nugriauti ar pastatyti nauji tenkinant viešąjį interesą.

Matininkų parengtas žemės sklypų kadastro duomenų bylas, kurios pateikiamos NŽT, tikrina NŽT Nekilnojamojo turto kadastro skyrius, o žemės sklypų planus derina NŽT vadovo įgaliotas vadovaujamas pareigas einantis NŽT valstybės tarnautojas. Matininkų parengtas žemės sklypų kadastro duomenų bylas, pateiktas tikrinti valstybės įmonei Registrų centrui, tikrina ir žemės sklypų planus derina Registrų centro darbuotojai.

Atkreiptinas dėmesys, kad pagal Žemės įstatymo 40 straipsnį miestuose ir miesteliuose žemės sklypų formavimo pertvarkymo projektų organizatorius yra savivaldybės administracijos direktorius. Pateikiama nemažai klausimų ir dėl sodininkų bendrijų generalinių planų, kurie buvo rengti privatizacijai atlikti, vienas svarbiausių – ar jie yra teritorijų planavimo dokumentai?

Norėtume priminti, kad sodo bendrijos išplanavimo projektas (generalinis planas) teisės aktuose pirmiausia buvo paminėtas Lietuvos Respublikos žemės reformos įstatymo, priimto 1991 m. liepos 25 d. (redakcija, galiojusi iki 1997 m. liepos 23 d.), 9 straipsnio 6 dalyje, kurioje nurodyta, kad sodininkų bendrijų nariams ir asmenims, norintiems steigti sodus, parduodamas žemės sklypas nustatomas pagal sodo išplanavimo projektą, bet ne didesnis kaip 0,12 ha.

Sodo teritorijos planavimo projektai (generaliniai planai) vėliau taip pat buvo minimi Sodininkų bendrijų narių sodų sklypų pardavimo tvarkos metodiniuose nurodymuose. Todėl sodininkų bendrijų generaliniai planai yra vieninteliai šių projektų rengimo metu buvę sodo teritorijos suplanavimo sprendinius nusakantys dokumentai. Tokie generaliniai planai yra saugomi savivaldybėse arba sodininkų bendrijose.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.