Kaip apskaičiuoti stogo vertę?

Stogas – bene svarbiausias namo akcentas ir statinio dalis, todėl apie jį reikia pradėti galvoti dar projektuojant pastatą. Vieni stogo dangą – svarbiausią jo komponentą – renkasi pagal grožį, kiti – pagal kišenę, treti – remdamiesi draugo ar kaimyno rekomendacijomis. Vis dėlto svarbu nepamiršti, kad bendrą stogo kainą sudaro ne vien stogo dangos kaina. Stogas susideda iš gerokai daugiau elementų, kuriuos išsirinkti dažnai būna sudėtinga. Tad kaip nepasiklysti tarp gausybės pasiūlymų ir objektyviai nustatyti stogo dangos vertę?

 „Eternit Baltic“ nuotr.
 „Eternit Baltic“ nuotr.
 „Eternit Baltic“ nuotr.
 „Eternit Baltic“ nuotr.
 „Eternit Baltic“ nuotr.
 „Eternit Baltic“ nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Sep 18, 2017, 8:00 AM

Gera dar nereiškia, kad kokybiška

Stogo dangos pasirinkimas priklauso ne nuo vieno kriterijaus. Kaina, estetinis vaizdas, gamintojas, garantija, patvarumas, ilgaamžiškumas – tai tik dalis kriterijų, kurie yra svarbūs renkantis stogą. Be to, renkantis stogo dangą įtakos turi tokie veiksniai kaip pastato ir stogo konstrukcija, pastato paskirtis, jį supanti aplinka: gretimi pastatai, miškai ar laukai, vandens telkiniai, dulkėti keliai ir t. t.

Savo namo fasadą fibrocementinėmis „Dakora“ plokštelėmis dengęs Martynas Matkevičius stogui dengti pasirinko taip pat „Dakora“ plokšteles (rombo formos), kurias įsigijo iš UAB „Eternit Baltic“. „Architektūrinė ir stiliaus vienovė man buvo svarbiausia, todėl apsispręsti buvo lengva“, – teigia M. Matkevičius, kuriam 110 kv. m stogui uždengti prireikė 1 230 ploštelių.

Kaip teigia UAB „Lemora“ stogų ir fasado dangų produktų grupės vadovas Laimonas Morkūnas, visų tipų stogų dangos yra geros, tačiau svarbu, kad jos būtų pagamintos kokybiškai, ir dar svarbiau – tinkamai sumontuotos. Jis pataria išsirinkus stogo dangos tipą (keraminių ar betoninių čerpių, banguotų lakštų, skardos ar bituminių lakštų, čerpelių ir t. t.) didelį dėmesį skirti gamintojo pasirinkimui. Patikimos ir rinkoje žinomos įmonės yra suinteresuotos išlaikyti reputaciją, todėl renkasi tik kokybiškas sudedamąsias medžiagas, suteikia ilgalaikę garantiją. Mažai žinomi tiekėjai siūlo pigesnes dangas, tačiau jas įsigydami pirkėjai rizikuoja prasta kokybe bei grėsme netekti garantijos, jei įmonė nutrauktų veiklą.

Norintieji ilgaamžės stogo dangos bei galintieji plačiau atverti pinigines, žinoma, renkasi keraminių čerpių stogo dangas. Pavyzdžiui, vieno žinomiausių čerpių gamintojų „Creaton“ čerpės vieneto kaina siekia nuo 1 iki 2 eurų ir daugiau, o vienam kvadratiniam metrui stogo, priklausomai nuo pasirinktos čerpės tipo, gali prireikti nuo 8 iki 12 čerpių. Betoninės čerpės – gerokai pigesnės, jų vienetas atsieina apie vieną eurą.

Stogo skardos lakštų kainos, priklausomai nuo jų tipo, gali siekti nuo 6 iki 28 eurų už 1 kv. m. Pigiausiai atsieina profiliuotos (trapecinės) skardos lakštai – nuo 6 eurų už kv. m. Kiek brangesni yra čerpių imitacijos skardos lakštai. Norintieji itin kokybiškų valcuotos skardos lakštų į savo stogą turės investuoti daugiau kaip 12 eurų už kv. m. Šiuolaikiškų „Eternit Baltic“ banguotų stogo lakštų („Klasika“, „Gotika“, „Banga“) kaina prasideda nuo 5 eurų ir gali siekti iki 11 eurų už 1 kv. m. Pigesnių bituminių banguotų stogo lakštų kaina siekia 3–5 eurus už kv. m. Bituminių čerpelių 1 kv. m kaina siekia nuo 4 iki 6 eurų.

Tačiau, kaip minėta, stogo danga tėra dalis viso stogo. „Papildomi elementai, priklausomai nuo stogo konstrukcijos, gali sudaryti net iki 40 procentų bendros stogo kainos“, – teigia statybinėmis medžiagomis prekiaujančios UAB „Lankava“ atstovas Povilas Sukarevičius.

Stogo danga – dar ne viskas

Vis dėlto orientuojantis į 1 kv. m stogo dangos kainą galima gerokai apsigauti, ypač turint mažiau patirties. Ekspertai pataria įvertinti ir stogo dangos persidengimą – dėl jos stogo dangos kaina gali išaugti net iki 20 proc. Ir tai dar ne viskas. Dažnai rangovai arba pardavėjai iš pradžių gali pasakyti pigesnę pradinę kvadratinio metro kainą, tačiau bendra stogo sąmata gali gerokai pasikeisti priskaičiavus stogo dangos priedus bei stogo montavimo darbus.

Dėl to dengiant stogą reikia įvertinti, ar stogo dangos gamintojas siūlo visą reikalingų stogo medžiagų komplektą, kurį sudaro ne tik stogo danga, bet ir jos tvirtinimo elementai (priklausomai nuo stogo dangos – sraigtai, kabliukai, vinys), difuzinė plėvelė, ventiliacinės tarpinės, sandūrų ir kamino sandarinimo medžiagos, sniego gaudytuvai, vėjalentės, užtvara nuo paukščių, lietaus nutekėjimo sistema. Kiek kiekvieno iš papildomų stogo elementų reikės kiekvienai konkrečiai dangai, reikėtų klausti gamintojo ar pardavėjo.

Nors skirtingiems stogo dangų tipams reikia skirtingo kiekio papildomų elementų, pasirinkti patikimą stogo dangą ir gamintojo rekomenduojamus geros kokybės priedus yra itin svarbu. „Vienos dangos yra sandaresnės, kitos mažiau sandarios, bet manyti, kad išsirinkę tam tikrą tipą sutaupysime priedams, yra klaidinga“, – teigia L. Morkūnas.

Ar verta taupyti?

Stogo danga namui suteikia norimą išvaizdą, tačiau ją renkantis kur kas svarbiau įvertinti ilgaamžiškumą, priežiūros niuansus, taip pat – ir stogo konstrukciją. Skirtingos stogų dangos, kad ir kokybiškos, tarnaus ir estetiškai gražios bus skirtingą laiką. Štai bituminės čerpelės ar bituminiai banguoti lakštai, nors ir yra bene pigiausias stogo dangos variantas, tarnauja apie 15–25 metus.

Skardinis stogas, priklauso nuo skardos lakštų tipų, patikimai jūsų būstą saugos 30–40 metų. Čerpinė stogo danga yra kur kas ilgaamžiškesnė nei kitos rinkoje esančios stogo dangos. Keraminės čerpės gali tarnauti net iki 80 metų, betoninės čerpės – 40–50 metų. Pastaruoju metu stipriai patobulinus banguotų stogo lakštų, kuriuos Lietuvoje gamina įmonė „Eternit Baltic“, gamybos technologiją ir kokybę, ši stogo danga tapo rimtu konkurentu ne tik skardinėms stogo dangoms, bet ir čerpėms. Skaičiuojama, kad banguoti stogo lakštai patikimai stogą dengia apie 40 metų ir daugiau.

Be to, žinotina, kad banguoti lakštai yra universalesni stogo leistino nuolydžio atžvilgiu. Daugelis gaminamų keraminių čerpių tinkamos stogams, kurių nuolydis yra didesnis nei 20–22 laipsniai. Tiesa, yra čerpių formų, kurias galima kloti ir esant 11–12 laipsnių stogo nuolydžiui. Banguotais lakštais stogus galima dengti esant ir 7 laipsnių stogo nuolydžiui.

Paminėtina ir tai, kad stogą dengti čerpėmis atsieina brangiau, nes reikia daugiau laiko ir kruopštumo. Skardiniais ar banguotais lakštais stogas uždengiamas greičiau ir lengviau, tad dažnai ir kaina mažesnė.

Anot L. Morkūno, rinkdamiesi stogo dangą žmonės patys turi išsikelti klausimą, kiek ilgai jie nori turėti „naują“ stogą ir kiek gali išleisti pinigų jam įsigyti. „Stogo dangos montavimas yra vienas sudėtingiausių ir brangiausių darbų statant namą, todėl aš siūlyčiau geriau investuoti didesnę sumą į ilgaamžiškesnę stogo dangą, nes darbų kaina taip bus ta pati arba artima, o stogas tarnaus dvigubai ilgiau“, – pataria stogo dangų ekspertas.

Vis dėlto brangesnė stogo danga ne visada reiškia, kad yra geresnė, o ir tas pats stogo dangos tipas gali būti skirtingo kokybės lygio. Pavyzdžiui, plieninės dangos kaina, o kartu ir ilgaamžiškumas priklauso nuo jos padengimo kokybės. „Danga gali būti padengta nuo 25 iki 50 ir daugiau mikronų storio dažų sluoksnio, o atitinkamai storesniu sluoksniu padengta skardinė stogo danga tarnaus ilgiau. Čerpės gali būti tiesiog dažytos arba glazūruotos – tai beveik dvigubai pailgina jų tarnavimo laiką, o svarbiausia – ir ilgai išliekantį gražų estetinį vaizdą“, – pasakoja L. Morkūnas.

Akivaizdu, kad stogo dangos ir montavimo darbų kaina neturėtų būti vienintelis kriterijus, kuris vertinamas planuojant stogą. Stogo dangos pasirinkimas priklauso nuo gyvenamosios vietos. Itin didelį dėmesį reikia atkreipti į stogo dangos ilgaamžiškumą, o tik paskui vertinti ir jos kainą, nepamirštant ir reikalingų priedų. Bet kokiu atveju dengiant stogą ir renkantis stogo dangą patartina konsultuotis su specialistais.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.