Išties, prie daugelio Kauno daugiabučių pūpso kalnai sniego, per juos sunku prieiti prie automobilių, o apsnigti šaligatviai yra virtę sutrypto ir slidaus sniego spąstais.
Kai kurie daugiabučių gyventojai sniegą valo patys ir tam net pasigamina tinkamą įrangą. Tačiau tokius savadarbius įrankius tenka labai saugoti, nes juos kaipmat nugvelbia vagys.
Sudėtingesnė situacija ten, kur teritorijas prižiūri daugiabučius administruojančios įmonės. Kai kurioms jų aplinkos tvarkytojų stinga.
Kiemsargiais dažniau dirba pagyvenę kauniečiai, bet dabar jie bijo užsikrėsti koronavirusu. Jaunesni tokio darbo nenori, o tie, kurie dirba, girdi ne padėkas, o priekaištus.
Teko pamokyti valytoją
Prie P.Plechavičiaus gatvės 5-ojo daugiabučio kastuvu šaligatvį grandė solidaus amžiaus moteris – Vanda Adomavičienė.
Ji yra daugiabučio, prie kurio braukdama nuo kaktos prakaitą valė sniegą, bendrijos pirmininkė. Pasipiktinusi prastu kiemo valytojos darbu sniego valymo įrankį 80 metų senjorė į rankas paėmė pati.
„Jei samdytume įmonę, tektų mokėti 400–500 eurų per mėnesį. Gyventojai tiek mokėti nenori. Mes valytojai mokame 100 eurų ir žiemą, ir vasarą. Tokį darbininką sunku rasti“, – pasakojo bendrijos pirmininkė.
Šiuo metu daugiabučio kiemą valo viena moteris. Pradėjus snigti kas savaitę bendrijos pirmininkė jai nuperka po 5 pakelius paprastos rupios druskos.
„Tirpdyti ir tada valyti sniegą lengviau, bet tai reikia daryti kokybiškai. Taip valyti kiemą užtenka kartą per dieną“, – pasakojo V.Adomavičienė.
Taip pat bendrijos pirmininkė visus namo gyventojus jau pripratino laikytis tvarkos.
„Anksčiau kiekvieną šeštadienį sukviesdavome name gyvenančius vyrus. Jie išvalydavo sniegą ir aikštelėje, kur stovi automobiliai. Dabar, kai siaučia koronavirusas, tokias talkas suorganizuoti sudėtingiau. Tai vieno, tai kito kaimyno nesutinku po keletą savaičių, gal žmonės serga ar izoliavosi. Todėl kiemą išvalyti sudėtingiau“, – pasakojo V.Adomavičienė.
Pensininkas dirbti netingi
Pašilės gatvės 26-ojo daugiabučio kiemu rūpinasi šio namo gyventojas Jonas Dargevičius. 76 metų vyras sakė, kad vaikystėje jis drauge su tėvais 10-iai metų buvo ištremtas į Sibirą ir iš ten grįžo, kai jam buvo 14 metų. Vėliau ilgai dirbo vienos įmonės vairuotoju.
Kai tapo pensininku, ėmė valyti savo namo kiemą.
„Ir prie pensijos šiek tiek prisiduriu, ir pajudu. Gyvenimas užgrūdino, energijos dar turiu, darbo nebijau, todėl ir darbuojuosi. Dabar, kai sniego daug ir jo vis iškrinta, kiemą valau ir kelis kartus per dieną“, – pasakojo senjoras.
J.Dargevičiui pikta, kad jaunesni kaimynai nenori patraukti namo kieme stovinčių automobilių, kurie jam trukdo dirbti.
„Sako, kad per pusnis negali išvažiuoti. O kai dar labiau pasninga, tada stebiu, kaip mašinas bando atsikasti. Jei iš karto, kol sniego mažiau, jas patrauktų, aikštelę išvalyčiau ir visiems būtų geriau“, – skundėsi ir čia pat išeitį siūlė kaunietis.
Kastuvą patobulino pats
J.Dargevičius pasakojo, kad namo bendrijos pirmininkas jam nupirko plastikinį kastuvą sniegui valyti, bet jis juo nesinaudoja.
„Tokie niekam tikę. Kastuvų pats pasigaminu. Turėjau metalinį, platų, bet vieną dieną palikau prie laiptinės ir nuėjau į kitą namo galą. Tą kastuvą kaipmat kažkas pavogė“, – skundėsi vyras.
Tada jis pasigamino kitą įrankį – ant plastikinio kastuvo galo varžtais pritvirtino metalinio pjūklo geležtę. Tvirtu plienu vyras nugremžia sniegą, paskui jį nušluoja.
„Keletą metų sniego buvo mažiau. Šią žiemą darbo daugiau“, – atsiduso kiemo prižiūrėtojas.
Dėkoja kiemsargiams retai
Kovo 11-osios gatvėje prie daugiabučių darbavosi trijų vyrų brigada. Du apsiginklavę kastuvais valė namų prieigas, įėjimus į laiptines ir šaligatvius.
Vienas – Irmantas Kamarauskas – darbavosi stumdamas motorizuotą šepetį. Vyras pasakojo, kad dirba valymo paslaugas teikiančioje bendrovėje.
„Valome 30 daugiabučių aplinką. Mano aparatas turi variklį, yra varomas benzinu. Nors jis ant ratų, valdyti tokį motorizuotą šepetį gana sudėtinga. Kai kur tenka labai laviruoti, nes per maži tarpai tarp automobilių. Kitur sniegas jau sutryptas taip, kad išminti tik siauri takai. Tada ir vėl reikia atidžiai stumti aparatą, kad jis neišslystų iš rankų“, – pasakojo vyras.
I.Kamarauskas neslėpė, kad jaunesni jo kolegos tokio darbo nenori imtis, nes jis sunkus, reikia daug ištvermės ir jėgų.
„Kiti dirba tik su kastuvais ir šluotomis. Bet jų ir uždarbis mažesnis. Aš gaunu apie 700 eurų per mėnesį“, – džiaugėsi valytojas.
Kaunietis neslėpė, kad daugelis žmonių į teritorijų tvarkytojus žvelgia iš aukšto, juos dažnai burnoja, pyksta, kad jie trukdo praeiti.
„Žmonės pikti, apšaukia net dėl visai su mūsų darbu nesusijusių dalykų. Tik vienas kitas padėkoja už darbą“, – atviravo I.Kamarauskas.
Valo ir kiemą, ir šaligatvį
Prie privačių namų tvarka skirtinga. Vieni gyventojai valo tik savo kiemus, o išėjus iš jų šaligatviai nukloti sukietėjusiu sniegu. Panaši situacija ir Šviesos gatvėje. Dalis jos šaligatvių prie namų nuvalyta, kita dalis – nuklota storu sniego sluoksniu.
Prie privataus namo šaligatvį energingai grandžiusi Elvyra Šerniuvienė sakė, kad vieną dieną valė namo kiemą, suvertė už save didesnius sniego kalnus, o paskui ėmėsi švarinti ir šaligatvį.
„Šiandien jaučiu, kad raumenis skauda, bet vis tiek šaligatvį ir vėl valau.
Anksčiau miesto valdžia reikalaudavo, kad ir šaligatvius prie nuosavų namų jų gyventojai valytų. Kaip yra dabar, nežinau, bet laikausi senosios tvarkos“, – sakė senjorė.
Moteris neslėpė, kad dauguma jaunesnių žmonių šaligatvių prie namų nevalo, to nedaro ir tie, kurie namus nuomojasi.
„Vakar labai nustebino vienas įvykis. Pradėjus valyti šaligatvį priėjo kastuvu nešinas vaikinas. Jis pasisiūlė padėti ir kartu valėme sniegą ten, kur vaikšto visi praeiviai. Pagalba labai nudžiugino, bet taip nutiko pirmą kartą per ilgą mano gyvenimą“, – atviravo E.Šerniuvienė.
Kauno savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas Aloyzas Pakalniškis sakė, kad privačių namų gyventojai neturi pareigos valyti šaligatvių, kurie yra prie jų namų. Pagrindinius miesto šaligatvius valo įmonė „Kauno švara“.
Prašymų patraukti automobilius nepaiso
Paulius Ugianskis
Bendrovės „Būsto aplinka“
atstovas
„Šią žiemą įvairiais laikotarpiais trūksta nuo 10 iki 20 procentų darbuotojų, kurie prižiūri daugiabučių aplinką.
Vyresnio amžiaus žmonės, kurie galėtų dirbti šį darbą, bijo užsikrėsti koronavirusu, nors kiemsargiai ir dirba lauke. Jaunesni tokio darbo nenori.
Kiemai valomi kastuvais, šluotomis, motorinėmis šluotomis, mažais ir dideliais traktoriais. Dirbti kiemsargiai turi po 8 valandas. Dažniausiai problemų kyla dėl daugiabučių kiemuose stovinčių automobilių. Kiemsargiai ir prašo, ir įspėja gyventojus juos patraukti, bet labai dažnai į tokius prašymus automobilių savininkai nereaguoja.“
Nuomoja daugiau įvairios technikos
Rokas Drąsutavičius
Daugiabučius administruojančios įmonės „Būsto valda“
direktorius
„Šiuo metu Kaune už sniego valymą kiemuose ir sniego bei varveklių valymą nuo namų stogų atsakingi 40 bendrovės „Civinity“, kuriai priklauso „Būsto valda“, darbuotojų.
Darbuotojų skaičius pastaruoju metu nekito, įprastai jų turime tiek, kiek reikia darbams atlikti. Karantinas įtakos kiemsargių skaičiui neturėjo.
Tačiau natūralu, kad dėl didelio snygio išauga ir darbų krūvis, todėl suprasdami situaciją tokiais atvejais stengiamės sniego kasimo darbus vykdyti intensyviau, didiname pajėgas, kiemus valome dažniau, nei esame įsipareigoję. Jei oro sąlygos itin sudėtingos, dirbame intensyviau, nei esame numatę, papildomai kiemsargiams pagelbėja mobilioji brigada.
Pastarosiomis savaitėmis susiduriame su problema, kad prie gyvenamųjų namų dėl nevalyto sniego tampa sunku privažiuoti, – sniegas tapo iššūkiu ne tik mums, bet ir kelininkams, kurie rūpinasi gatvių valymu.
Esant dideliam snygiui sniegą kasame ne tik rankomis, bet ir traktoriais, jei tik yra galimybė į kiemus įvažiuoti specialia technika. Papildomai nuomojame „Bobcat“ sniego kasimo traktoriukus, taip pat keltuvus, kuriais „Civinity“ darbuotojai gali saugiai pasiekti namų stogus, nuvalyti nuo jų sniegą.
Kiemų valytojams mokamas minimalus darbo užmokestis, kiemsargiai uždirba daugiau, nes darbų turi įvairesnių ir daugiau.“