Gamtosaugininkai: Baltijos jūra – viena labiausiai užterštų pasaulyje

Pastaraisiais metais ūkininkai naudoja daugiau nekokybiškų mineralinių trąšų, o tai lėmė didelį Baltijos jūros ir kitų Lietuvos vandens telkinių užterštumą, perspėja Lietuvos gamtos fondas ir Seimo Aplinkos apsaugos komitetas.

Baltijos jūra – viena labiausiai užterštų pasaulyje.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Baltijos jūra – viena labiausiai užterštų pasaulyje.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Baltijos jūra – viena labiausiai užterštų pasaulyje.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Baltijos jūra – viena labiausiai užterštų pasaulyje.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Baltijos jūra – viena labiausiai užterštų pasaulyje.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Baltijos jūra – viena labiausiai užterštų pasaulyje.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

May 31, 2018, 12:39 PM, atnaujinta May 31, 2018, 12:41 PM

„Kuo virsta perteklinis trąšų naudojimas – pertekliniai kiekiai atsiduria vandens telkiniuose ir matome žalius vandens telkinius, įskaitant Kuršių marias ir Baltijos jūrą“, – sakė Lietuvos gamtos fondo vykdomasis direktorius Edmundas Greimas ir pabrėžė, kad „Baltijos jūra yra viena labiausiai pasaulyje užterštų jūrų“.

Pasak E.Greimo, nekokybiškos trąšos lemia mažesnį derlių, todėl ūkininkai, norėdami, kad pastarasis būtų didesnis, mano, jog reikia tręšti daugiau.

„Į Lietuvą patenka nekokybiškos, pigios trąšos, kurios turi nebūtinai tą sudėtį, kuri nurodyta ant etikės. Jos gali turėti žymiau mažiau maistinių medžiagų, o ūkininkas, pritaikęs (nurodytą, – ELTA) normą, negauna pageidaujamo derliaus. Ūkininkas vėliau mąsto, kad reikia tręšti daugiau, jog derlius būtų didesnis“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė E.Greimas.

Jis akcentavo, kad perteklinis mineralinių trąšų naudojimas stabdo arba sulėtina natūralius dirvodaros procesus, dirva nualinama, tad kitais metais reikia daugiau trąšų, kad ji būtų derlingesnė.

E.Greimo teigimu, trąšos „maitina“ dumblius, kurie tarpsta vandens telkiniuose“.

„Gavę labai daug maisto dumbliai pradeda masiškai daugintis, jie nesidaugintų, jei vanduo būtų švarus, nes mes juos pašeriame, tada matome eutrofikaciją – „vandens žydėjimą“. Po kurio laiko jie ima pūti vandenyje, o puvimas reikalauja deguonies, tada vandenyje ima mažėti deguonies, pradeda dusti kiti vandens organizmai, ir bedeguonės vandens masės Baltijos jūroj leidžiasi į dugną ir sudaro vadinamąsias negyvas, be deguonies zonas“, – sakė E.Greimas.

Tuo metu Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojas Simonas Gentvilas sakė, kad Lietuvos vandens skaidrumas – itin mažas.

Tai tiesiogiai atsiliepia vandens skaidrumui, o vidutinis vandens permatomumas yra tik 1 metras. Tuo tarpu pietinėje Švedijoje galima kiaurai per vandenį matyti 10 metrų“, – kalbėjo S.Gentvilas.

Eltos paklaustas, ar ketina įregistruoti įstatymą dėl importuojamų trąšų, S. Gentvilas sakė dabar ties tuo dirbantis.

„Mums reikia pasirūpinti, kad tai nevirstų politine kova prieš Ramūno Karbauskio akcijomis valdomą „Agrokoncerno importą, bet turime pragmatiškai pažiūrėti, kodėl mūsų vanduo yra žalias ir ar ūkininkai gauna produktus pagal tai, kas yra deklaruojama iš importuotojų“, – sakė S. Gentvilas ir pridūrė, kad reikėtų integruoti tas nuostatas apie dirvožemio įstatymą, kurios „kažkada buvo pasiūlytos Viktoro Pranckiečio ir Virginijos Vingrienės, bet buvo atmestos be teisės tobulinti“.

S.Gentvilas taip pat akcentavo, kad Aplinkos ministerija turėtų atnaujinti Nemuno baseino vandentvarkos planą ir 2006-2015 metų Kuršių marių vandens kokybės gerinimo programą.

Jo teigimu, taip pat reikėtų sugriežtinti tręšimo planų reglamentavimą ir įpareigoti Aplinkos apsaugos departamentą aktyviau kontroliuoti tręšimo planus.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojas taip pat paminėjo tai, kad Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) turėtų tikrinti daugiau produktų dėl juose esančių nitratų kiekio.

„Iki spaudos konferencijos užklausėme VMVT apie nitratų kiekį maiste, tai tarnyba netikrino, išskyrus špinatuose, salotose ir kūdikių maiste, nors mes žinome, kad jais galima apsinuodyti. Reikėtų ŽŪM iniciatyvos, kad nitratų skaičius būtų matuojamas ir kituose produktuose“, – akcentavo S.Gentvilas.

ELTA primena, kad jau anksčiau Aplinkos ministerija buvo įspėjusi dėl į aplinką per trąšas išskiriamo didelio anglies dioksido kiekio, taip pat pažymėjo, kad per pastaruosius keliolika metų šalies vidaus vandenų būklė negerėja – dėl žemės ūkyje naudojamų trąšų dumblėja ežerai, užauga upės, taip pat dažnas ir vandens žydėjimo reiškinys.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.