Pasibaisėjo savivaldybės planais Sapiegų parke perint paukščiams: tai barbariškas gamtos niokojimas

Vilniaus miesto savivaldybė po pertraukos atnaujina Sapiegų parko atkūrimo darbus. Darbai vėl tęsiami po 6 savaičių pertraukos, per kurią projektas buvo patobulintas atsižvelgiant į visuomenės ir ekspertų išsakytas pastabas. Planuojama, kad atnaujintas Sapiegų parkas lankytojus pasitiks jau kitų metų pavasarį. Tačiau tokiems savivaldybės veiksmams nepritaria Lietuvos ornitologų draugija.

 L. Raudonikis teigė, kad medžių kirtimas perint paukščiams Sapiegų parke yra barbariškas nusikaltimas prieš gamtą.<br> lrytas.lt nuotr.
 L. Raudonikis teigė, kad medžių kirtimas perint paukščiams Sapiegų parke yra barbariškas nusikaltimas prieš gamtą.<br> lrytas.lt nuotr.
Sapiegų parkas,gyventojų protestas<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Sapiegų parkas,gyventojų protestas<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Sapiegų parkas,gyventojų protestas<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Sapiegų parkas,gyventojų protestas<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Sapiegų parkas,gyventojų protestas<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Sapiegų parkas,gyventojų protestas<br>V.Ščiavinsko nuotr.
 Žalioji meleta.<br> Wikipedia nuotr.
 Žalioji meleta.<br> Wikipedia nuotr.
 L. Raudonikis.<br> G. Petkaus nuotr.
 L. Raudonikis.<br> G. Petkaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (6)

Lrytas.lt

May 21, 2019, 5:02 PM, atnaujinta May 21, 2019, 5:56 PM

Portalo lrytas.lt redakciją pasiekė Lietuvos ornitologų draugijos vadovo Liutauro Raudonikio laiškas. Jame, reaguodamas į medžių kirtimo planus paukščių perėjimo ir jauniklių auginimo metu, L. Raudonikis teigė: „Šiuo metu medžių kirtimas yra nepateisinamas ne tik gamtausauginės etikos, bet ir paukščių bei kitų medžiuose gyvenančių gyvūnų. Nuo balandžio 1 iki birželio 15 dienos yra sustabdomi net ūkinių miškų (kurie nėra saugomose teritorijose) kirtimai.

O saugomose teritorijose kirtimai draudžiami, priklausomai nuo jos statuso, iki rugpjūčio pradžios arba pabaigos. Medienos sektorius dėl to labai nepatenkintas, tačiau visgi gamtosauginiai reikalavimai yra aukščiau ūkinių interesų, o čia medžius mieste planuoja kirsti pačiame paukščių veisimosi įkarštyje – šiuo metu peri arba jauniklius augina bene didžiausias sparnuočių rūšių skaičius. Jų išbaidymas yra visiškai nesąmoningas ir profaniškas (matosi, jog žmogus neturi jokio supratimo apie gamtinius dalykus t. y. gyvūnų elgseną, biologiją ir pan.) sprendimas.

Nesvarbu, išbaidys paukščius ar ne, nekalbant, jog paukščių tyčinis trikdymas veisimosi metu irgi gamtosauginis nusižengimas, nukirtus medžius žus paukščių dėtys ir/ar jų jaunikliai. Ir tai planuojama ir anksto žinant, jog taip atsitiks. Trumpai sakant, tai suplanuotas barbariškas paukščių ir kitų gyvūnų naikinimo faktas.

Paukščių tyrimai Sapiegų parke man nežinomi, tačiau ankstesniais metais jame perėjo šiuo metu Lietuvoje sparčiai nykstančios žaliosios meletos. Tačiau parkui būdinga smulkių žvirblinių paukščių gausa. Taigi, iškirtus tiek daug medžių tikrai bus sunaikinta daug jų lizdų ir jauniklių. Be to, virš parko šiltais vakarais medžioja šikšnosparniai, kurie, matomai, dienos metu tūno senų medžių drevėse“.

Kaip teigiama pranešime, atnaujintame parko plane numatyta išsaugoti daugiau medžių, atverti daugiau erdvių lankytojams, sukurti galimybę tiek mėgautis saule ant žolės, tiek slėptis pavėsyje po medžiais, kartu išlaikant pagrindinius barokinio parko principus.

„Sapiegų parkas – visų pamėgtas, todėl jis turi būti patrauklus ir atskleisti jo turtingą istoriją. Iš Kultūros paveldu besirūpinančių institucijų turėjome reikalavimą visiškai atkurti senąjį baroko parką, pašalinant tam trukdančius medžius. Džiaugiuosi, kad pavyko rasti sprendimą ir projektą pataisyti taip, kad sveiki medžiai, kurie džiugina miestiečius, išliks, erdvė taps atvira vilniečiams. O sutaupytos lėšos bus racionaliau panaudotos aplinkinio parko tvarkymui“, – sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Rytinė parko dalis perprojektuota taip, kad augalai netrukdytų patekti ant jose esančių pievų. Vakarinės parko dalies bosketai – trikampiai miškingi parko segmentai – taip pat bus atverti lankytojams, kadangi atsisakyta dalies gyvatvorių, trukdančių karštą dieną pasislėpti medžių pavėsyje. Būtent šiose dalyse bus gausiai sodinama naujų medžių. Parko atvirumas padidintas ir atsisakant tvorelių, kurios būtų atribojusios parką nuo greta stovinčių pastatų, kuriuose dabar įsikūręs „Vilnius Tech Park“.

Centrinėje parko ašyje, einančioje nuo Antakalnio gatvės vartų link rūmų, nuspręsta palikti senuosius medžius, nežiūrint į tai, kad dalis jų neturi ilgalaikės perspektyvos.

„Turime puikų projektą Sapiegų parko atkūrimui. Pasirinktas parko tvarkymo kelias atkuria ir išryškina istorijos eigoje prarastą šio svarbaus Vilniaus priemiesčio erdvinę struktūrą, pabrėždamas funkcinius ir vizualinius ryšius tarp miestui ir visai valstybei svarbių baroko epochos paveldo objektų. Projekto rengimo metu rėmėmės atliktų tyrimų metu rastais duomenimis ir įrodymais, o šis projektas formuoja atviras ir medžiais apželdintas parko erdves, atkuria parko želdinius ir gerbūvio elementus, parko ekosistemą praturtina įvairesnėmis augalų rūšimis“, – sako vyriausiasis Vilniaus miesto architektas Mindaugas Pakalnis.

Pasak M. Pakalnio, visus šiuos klausimus analizavo, projektą vertino ir jam pritarė daugybė skirtingų institucijų, ekspertinių organizacijų bei komisijų.

Kiek buvo įmanoma, atsižvelgta į aplinkinių gyventojų pageidavimus. Reaguodama į „Antakalniečių bendruomenės“ nepritarimą projektui, Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė viešą atsakymą jiems ir išdėstė argumentus, kodėl parko atnaujinimo projektas nebegali būti keičiamas, neinat į kompromisą su parko atnaujinimo kokybe: https://vilnius.lt/lt/bendruomenes/atsakymas-antakalnieciu-bendruomene i-del-sapiegu-parko-atkurimo-darbu/

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.