Klimatologo prognozė ateinančiai savaitei: laukia permainingi orai

Kalendorinė žiema į Lietuvą atkeliavo visu savo gražumu: susidariusi laikina sniego danga lapkričio mėnesio antroje pusėje, matyt, jau taps pastovia, vidutinė paros oro temperatūra laikosi pastoviai neigiama, o ir minimali oro temperatūra krenta net žemiau šiam metų laikui būdingų reikšmių.

Lietuvoje prognozuojama šiltesnė antra mėnesio pusė.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Lietuvoje prognozuojama šiltesnė antra mėnesio pusė.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Lietuvoje prognozuojama šiltesnė antra mėnesio pusė.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Lietuvoje prognozuojama šiltesnė antra mėnesio pusė.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Lietuvoje prognozuojama šiltesnė antra mėnesio pusė.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Lietuvoje prognozuojama šiltesnė antra mėnesio pusė.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Lietuvoje prognozuojama šiltesnė antra mėnesio pusė.<br>V.Skaraičio nuotr.
Lietuvoje prognozuojama šiltesnė antra mėnesio pusė.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Doc. Gintautas Stankūnavičius, VU Hidrologijos ir klimatologijos katedra

Dec 2, 2022, 4:29 PM

Pavyzdžiui, penktadienį Vilniuje užfiksuota minimali oro temperatūros vertė siekė -8,1 laipsnio, Švenčionyse – -8,7 laipsnio, Dūkšte – -8,9 laipsnio. Tiesa, nei įšalas, nei sniego danga dar nesusidarė pajūrio zonoje, bet penktadienį jau ir ten stipriau atšalo – Nidoje iki -2,4 laipsnio, Klaipėdoje – -4,2 laipsnio, Palangoje – -5 laipsnių.

Mūsų šiaurinių kaimynių meteorologijos stotys užfiksavo dar žemesnę oro temperatūrą: Latgaloje (Gulbenėje – -14,0, Daugpilyje ir Rezeknėje – -13,7 laipsnio) ir Pietryčių Estijoje (Veru – -15,0, Tartu – – 13,9 ir Valgoje – -13,8 laipsnio). Panašus minimalios oro temperatūros fonas buvo Gardino, Minsko ir Vitebsko (Baltarusija) srityse.

Palyginimui reiktų pasakyti, kad Svalbardo salos (Norvegija, 78° š. pl. ir 15,5° r. ilg.) pagrindinė meteorologijos stotis šį rytą užfiksavo labai aukštą šioms platumos oro temperatūrą – +6,5 laipsnio. Tai liudija, kad šiuo metu drėgnas ir šiltas Atlanto oras keliauja tiesiai į šiaurę, o mūsų regioną lanko šaltesnės kontinentinės kilmės oro masės.

Pati oro masė virš Lietuvos ir viso rytinio Baltijos regiono nėra labai šalta: standartiniame 850 hPa lygyje (apie 1,5 km virš paviršiaus) šios nakties Kauno radiozondavimo stoties duomenys rodė tik -5,7 laipsnio, o Minsko – -5 laipsnius. Tai yra tiek, kiek ir turėtų vidutiniškai būti šiame lygyje šiuo metų laiku.

O aukščiau minėti minimalios oro temperatūros ekstremumai susidarė prasisklaidžius debesų dangai ir atšalus paviršiui dėl intensyvaus ilgabangio spinduliavimo naktį. Pagrindinis poliarinių kontinentinių oro masių, kurios apima visą Rytų Europą ir dalį Skandinavijos, judėjimo regione variklis – didelio masto, labai stiprus ir beveik stacionarus anticiklonas, kurio centras šiandien yra ties pietiniu Uralu (slėgis centre – 1055 hPa).

Jo įtaka apima labai plačią sritį: nuo Norvegijos vakaruose, Barenco jūros šiaurėje, Vidurinės Azijos pietuose ir Mandžiūrijos regiono (Kinija) rytuose. Toks jo mastas ir padėtis rodo, kad žiemos Sibiro (Azijos) anticiklonas nuo savo vidutinės klimatinės padėties yra pasislinkęs apie 3 tūkst. kilometrų į vakarus ir šiaurės vakarus.

Kitą savaitę, prognozuojama, jo centrinė dalis atsitrauks link rytinio Kazachstano ir įtaka Skandinavijai ir Baltijos regionui susilpnės, tačiau šiaurės vakaruose, virš Grenlandijos, sustiprės poliarinis anticiklonas ir jo įtaka bus juntama ne tik pačioje Grenlandijoje, bet ir Islandijoje, Fareruose, Škotijoje bei Airijoje. Kadangi pastarasis anticiklonas savo stiprumu nenusileis sibirietiškam, tai jis stipriai pakeis vyraujančias Atlanto ciklonų trajektorijas.

Antroje savaitės pusėje aktyvūs ciklonai prognozuojami Azorų salyno regione (kur paprastai slėgis būna aukštesnis) bei Pietvakarių ir Vidurio Europoje. Tokia didelio masto atmosferos cirkuliacijos struktūra yra labai anomali lyginant su vidutine klimatine, todėl orų prognozės, ypač ilgesnės trukmės, sudarytos vystantis tokiai struktūrai turi mažesnį patikimumą.

Pereinant nuo didelio masto atmosferos struktūrų prie vietinių orų reiktų pažymėti, kad Lietuvoje kol kas prognozuojamas tik dar vienas šaltas rytas rytoj (šeštadienį). Po to šaltis atsitrauks, oro temperatūra pakils, ypač pajūryje.

Ateinančią naktį dar laukiamas -5 – -10 laipsnių šaltis, vietomis rytiniuose ir šiaurės rytiniuose rajonuose vienu–dviem laipsniais žemiau, pajūryje tiek pat daugiau. Kitomis naktimis jau bus šilčiau – -2 – -7 laipsniai, pajūryje bei Lietuvos pietvakariuose iki -2 – +3 laipsnių.

Šeštadienį iš pietų ir pietryčių per Lietuvą praslinks silpnas atmosferos frontas, kuris atneš nedidelį sniegą, vietomis su lijundra. Sekmadienį–antradienį taip pat vietomis laukiami nedideli krituliai, daugiausia sniegas, dienomis oro temperatūra bus artima normai (-4 – +1 laipsnis). Antradienį per Baltijos regioną keliaus žemesnio slėgio sritis, todėl ir Lietuvoje slėgis kris, padidės debesuotumas.

Antroje savaitės pusėje orai bus permainingi, bet nešalti, vyraujančią pietryčių krypties pernašą keis pietvakarių, visoje Lietuvoje numatomi vidutiniškai šilti su krituliais orai, nors esant tokiai žymiai didelio masto orų režimo pertvarkai orų prognozės dar gali keistis.

Ilgalaikių orų prognozių duomenimis šiltesnis už vidutinį gruodžio mėnuo prognozuojamas Pietų ir dalinai Vidurio Europoje, o šaltesnis – Skandinavijoje ir Šiaurės Rusijoje. Lietuvoje prognozuojama šiltesnė antra mėnesio pusė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.