„Neries ir Nemuno upės pasižymi turtinga biologine įvairove, kurioje gyvena daugybė žuvų rūšių, paukščių, bestuburių ir kitų vandens organizmų. Upių gilinimo darbai, apimantys vagos valymą, riedulių šalinimą ir kitus hidrotechninius darbus, gali sukelti negrįžtamus pokyčius upių ekosistemose“, – sako jis.
Anot L. Daukšos, pragilinus vagas gali būti sunaikinta visa eilė buveinių, žuvų nerštaviečių, o tam tikros rūšys aplamai išnyktų.
„Gamtos tyrimų centro mokslininkų išreikšta pozicija Neries gilinimo klausimu argumentuotai pabrėžia, kad tokie darbai gali padaryti didelę žalą upės ekosistemai ir biologinei įvairovei. Juk Neries upė pasižymi natūraliu hidrologiniu režimu, kurio metu vandens lygis ir debitas kinta priklausomai nuo sezono. Gilinimo darbai gali sutrikdyti šį natūralų režimą, sukeldami neigiamus padarinius tiek upės ekosistemai, žuvims ir visiems gyvūnams, o taip pat ir aplinkiniams gyventojams“, – sako jis.
L. Daukša pažymi, kad pastaraisiais dešimtmečiais pastebimas mažėjantis upių vandeningumas, ypač šiltuoju metų laiku, kuris ir taip apsunkina laivybos sąlygas bei kelia pagrįstas abejones dėl tokių projektų tvarumo.
„Investicijos į upių gilinimą siekiant pritaikyti jas laivybai yra abejotinos tiek ekonominiu, tiek aplinkosauginiu požiūriu. Maža to, trūksta viešai prieinamų kaštų naudos analizių dėl jau atliktų Nemuno žemupio nuo Kauno gilinimo darbų atsiperkamumo, krovinių gabenimo intensyvumo, jau nekalbant apie klimato kaitą, mažėjantį upių vandeningumą, kuris savaime paneigia bet kokią galimą naudą tokių projektų“, – sako jis.
L. Daukša pabrėžia, kad upių įgalinimas visuomeniniams poreikiams yra sveikintinas, tačiau tokie sprendimai turi būti logiškai pagrįsti, ekonomiškai paremti, tvarūs ir naudingi.
„Turime šimtmečius siekiančias žvejybos tradicijas, augančią žuvų populiaciją ir atsigaunančius vandens telkinius, tačiau vietoj to, kad tai įgalintume visuomenei, kažkodėl renkamės viso to naikinimo kelią“, – sako LMŽD direktorius.
Lietuvos žvejų ir medžiotojų draugija savo poziciją, raginančią atsisakyti Vidaus vandens kelių direkcijos planų gilinti Neries upę iki Vilniaus ir sustabdyti vykdomus Nemuno aukštupio gilinimo darbus raštu pateikė Vidaus vandens kelių direkcijai bei Aplinkos ministrui.