Mados genijui Karlui Lagerfeldui vienatvę išsklaido katė

Karlas Lagerfeldas, mados karalius, slepiasi po juodais akiniais ir kieta marškinių apykakle. Net jo gimimo metai nėra tiksliai žinomi. Dizaineris tikina gimęs 1938-aisiais, tačiau pagal dokumentus – penkeriais metais anksčiau. Paslaptingasis mados genijus rugsėjo 10-ąją ant gimtadienio torto galėjo užpūsti 80 arba net 85 jubiliejines žvakutes. Tiek, kiek jis pats norėjo.

 Vokietis K.Lagerfeldas mados pasaulyje išgarsėjo gyvendamas Prancūzijoje. <br> „Scanpix” nuotr. 
 Vokietis K.Lagerfeldas mados pasaulyje išgarsėjo gyvendamas Prancūzijoje. <br> „Scanpix” nuotr. 
Vokietis K.Lagerfeldas mados pasaulyje išgarsėjo gyvendamas Prancūzijoje.<br>„Scanpix” nuotr.
Vokietis K.Lagerfeldas mados pasaulyje išgarsėjo gyvendamas Prancūzijoje.<br>„Scanpix” nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

„Lietuvos rytas“

Oct 22, 2018, 1:28 PM

Jau vien tai, kad prancūzų mados karaliumi tapo vokietis, ne pačios madingiausios tautos atstovas, – likimo akibrokštas.

Karlas, gavęs ir antrąjį – Otto vardą, gimė Hamburge sėkmės lydimo verslininko šeimoje. Jo tėvas kontroliavo pusę Vokietijos ir Prancūzijos sutirštinto pieno rinkos. Jau šešerių metų Karlas laisvai kalbėjo prancūzų, anglų ir italų kalbomis.

„Mano tėvas mokėjo devynias kalbas.

Kai tėvai nenorėjo, kad žinočiau, apie ką tarpusavyje kalbasi, pereidavo prie anglų ar prancūzų kalbos. Smalsumas ir mane skatino mokytis kalbų“, – prisimena dizaineris.

Pirmoji knyga, kurią perskaitė Karlas, buvo ne „Trys paršiukai“ ar „Brėmeno muzikantai“, o vokiečių rašytojo Thomo Manno romanas „Budenbrokai“.

Patiko drabužiai

Būsimasis mados genijus augo su knyga ir pieštuku rankose, nuolat darydamas perskaitytos literatūros iliustracijas. K.Lagerfeldui itin pavykdavo mados istorijos knygų eskizai.

„Mane visada domino, kuo žmonės vilki ir vilkės, patiko drabužiai“, – sakė mados genijus.

Vienu įsimintiniausių vaikystės prisiminimų tapo žurnalas „Vogue“, atsitiktai jam pakliuvęs į rankas Antrojo pasaulinio karo metais.

Pokario metais K.Lagerfeldui pavyko patekti į Christiano Dioro (1905–1957) kolekcijos pristatymą Hamburge.

Galbūt tada, apžiūrinėdamas elegantiškąjį prancūzų dizainerį iš žiūrovų salės, Karlas Otto apsisprendė dėl profesijos.

1952-aisiais, baigęs Hamburgo privačią mokyklą ir gavęs tėvų pritarimą, K.Lagerfeldas išvyko tęsti mokslų į Paryžių. Iki tol gludino ir kaupė piešimo įgūdžius, puikiai jautė drabužių formos subtilybes.

1954 metais jo vilnonio narcizų spalvos palto eskizas, pasiųstas į tarptautinio vilnos sekretoriato būstinę Paryžiuje, buvo pripažintas geriausiu.

21-erių vokietis tapo konkurso nugalėtoju. Bet laurus jam teko dalytis su kitu originalaus braižo kandidatu Yves’u Saint Laurent’u (1936–2008). Prancūzo kokteilinės suknelės eskizas buvo pripažintas geriausiu.

Taip įvyko istorinis vėliau legendiniais tapusių dizainerių ir nesutaikomų konkurentų susitikimas. Nuo to laiko jie nepaleido vienas kito iš akiračio.

Po metų Y.Saint Laurent’as gavo kvietimą dirbti mados namuose „Christian Dior“.

K.Lagerfeldui teko garbė trejiems metams tapti prancūzų dizainerio Pierre’o Balmaino (1914–1982), mados namų „Balmain“ įkūrėjo, asistentu.

Nušvilpė kolekciją

Šį etapą vokietis baigė žodžiais: „Gimiau ne tam, kad būčiau asistentas.“ K.Lagerfeldo karjera šoktelėjo į viršų – jis tapo mados namų „Jean Patou“ aukštosios mados meno direktoriumi.

Čia jis kūrė kaip Rolandas Karlas, bet pirmoji prekės ženklo kolekcija buvo nušvilpta, nes kritikams pasirodė pernelyg drąsi.

Atsisveikinęs su šiais mados namais jis patraukė į Romą. Italijos sostinėje K.Lagerfeldas pradėjo bendradarbiauti su tokiais prekės ženklais kaip „Chloe“, „Charles Jourdan“, „Krizia“, „Curiel“, „Tiziana“.

1983-iaisiais K.Lagerfeldas tapo „Chanel“ kūrybos direktoriumi. Karlas gavo išsvajotąjį darbą, kuris reiškė mados olimpo viršūnę. Nors tuomet, praėjus 12 metų nuo kūrėjos Coco Chanel (1883–1971) mirties, mados namų padėtis nebuvo gera. Ir draugai net patarė Karlui nelįsti į tą balą.

Jis, žinoma, nepaklausė ir nusprendė, kad beviltiški „Chanel“ mados namų reikalai jam įdomiausi. Per 35 darbo „Chanel“ mados namuose metus jis nė karto nesigailėjo dėl to sprendimo.

Vokiečio „valdymo“ metais garsusis prekės ženklas ne tik susigrąžino buvusią šlovę, bet ir tapo vienu pagrindinių Prancūzijos simbolių. Apie neįtikėtiną vokiečių dizainerio darbštumą ir neišsenkamus kūrybinius klodus kuriamos legendos.

„Smegenis reikia treniruoti kaip raumenis. Dėl to atmintinai mokausi telefonų numerius, ir „Google“ yra mano galvoje“, – tokia mados dizainerio nuostata.

Be „Chanel“, jis vadovavo keliems prekės ženklams, sukurtiems su jo vardu: „Lagerfeld“, „Lagerfeld Gallery“, „K Karl Lagerfeld“.

Vokiečių dizaineris jau daugiau nei 50 metų darbuojasi ir mados namų „Fendi“ kūrybos direktoriumi.

Jis nuolat kuria projektus su kitais. Neseniai ant prekystalių pasirodė pirmoji bendra mados linija „Karl Lagerfeld X Kaia“ su modeliu Kaia Gerber (17 m.). Buvusio supermodelio Cindy Crawford (52 m.) duktė tapo naująja K.Lagerfeldo mūza.

Mados karalius dar leidžia knygas, kuria reklaminius vaizdo klipus ir fotografuoja, projektuoja statinius ir viešbučius, sugalvoja išmoningiausius teatro spektaklių kostiumus.

Katė vietoj mūzos

„Į namus grįžtu tik pavalgyti.

Gyvenu savo didžiulėje ateljė – čia piešiu ir nakvoju. Niekas man netrukdo. Ten tik aš ir Schupett“, – prisipažino mados karalius.

Schupett – katė, kuriai pasisekė tapti mados karaliaus mūza.

„Išskirtinis gyvūnas, norintis nuolat būti su manimi. Ji padėjo man būti geresniam“, – tikino dizaineris.

Mėlynakę baltą gražuolę pūkuota uodega K.Lagerfeldas vadina savo pasaulio žmogumi. Vienu metu jis net ketino ją vesti, bet pažadas pasirodė esąs išdaiga. Niekam ne paslaptis, kad Kaizeris, kaip jį vadina draugai, labai mėgsta pasišaipyti iš visuomenės.

Liūdnoji mados olimpo viršūnę pasiekusio dizainerio gyvenimo pusė: šalia nieko nėra.

Neseniai K.Lagerfeldas prisipažino, kad labai seniai jį platoniški santykiai siejo su Jacques’u de Bascheru. Iš Ho Či Minio (Vietnamas) kilęs vyrukas buvo XX amžiaus aštuntojo ir devintojo dešimtmečių Paryžiaus herojus.

Nuo 1989-ųjų, kai 38 metų bičiulis mirė nuo AIDS, dizaineris K.Lagerfeldas yra vienišas.

Jį sieja draugystė su vyriausiąja amerikiečių žurnalo „Vogue“ redaktore Anna Wintour (68 m). Savo sodyboje, esančioje Prancūzijos Žydrajame Krante, K.Lagerfeldas įrengė teniso aikštyną, kad Anna jį aplankytų dažniau.

Garsusis dizaineris gyvena knygų – grožinės, meno istorijos, filosofijos – apsuptyje. Jo bibliotekoje sukaupta daugiau kaip 300 tūkstančių egzempliorių.

Ir knygos guli visur – ant stalo, lovos. Kai Schupett šoka iš viršaus, jos atsiduria ant grindų.

„Esu nuobodus žmogus, apsigimęs šventeiva. Neturiu linksmų pomėgių. Niekada negėriau, nerūkiau, nevartojau narkotikų. Man nebūdinga liguista savimeilė, kuri kelia aistras. Ir net nelaikau savęs menininku. Aš – amatininkas. Dėl to nebijau švaraus lapo ir, kaip ir anksčiau, dievinu darbą“, – prisipažino darboholiku vadinamas K.Lagerfeldas.

Parengė Ona Kacėnaitė

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.