Ar to nedarote? Iš pažiūros nekaltas įprotis griauna santykius ir net seksualinį gyvenimą

Šį tekstą skaitote išmaniajame telefone? Padėkite jį į šalį ir apsidairykite. Netoliese yra mylimoji ar mylimasis? Jis ar ji kaip tik tuo metu su jumis kalba, gal abu sėdite prie vakarienės stalo? O jūs tik trumpam norėjote žvilgtelėti, kas naujo virtualiame pasaulyje. Ar tame yra kas nors bloga?

 „Phubbing“ terminas apibūdina asmens ar aplinkos ignoravimą, dėmesį sutelkiant į mobiliojo ryšio technologiją.<br> 123rf nuotr.
 „Phubbing“ terminas apibūdina asmens ar aplinkos ignoravimą, dėmesį sutelkiant į mobiliojo ryšio technologiją.<br> 123rf nuotr.
 „Phubbing“ terminas apibūdina asmens ar aplinkos ignoravimą, dėmesį sutelkiant į mobiliojo ryšio technologiją.<br> 123rf nuotr.
 „Phubbing“ terminas apibūdina asmens ar aplinkos ignoravimą, dėmesį sutelkiant į mobiliojo ryšio technologiją.<br> 123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Mar 3, 2023, 8:16 PM

Būtent toks jūsų elgesys kelia pavojų partnerystei, apie tai byloja naujos studijos.

„Phubbing“. Šiuo prieš kelerius metus Australijoje atsiradusiu naujadaru, sudarytu iš žodžių „phone“ (telefonas) ir „snubbing“ (niekinimas), vadinamas šiuolaikinės visuomenės reiškinys, į kurį dabar gilinasi tyrėjai. Terminas apibūdina asmens ar aplinkos ignoravimą, dėmesį sutelkiant į mobiliojo ryšio technologiją. Tai situacija, kurią patyrė kone kiekvienas.

„Dauguma mūsų dieną naktį po ranka turi mobilųjį telefoną ir vos tik prabudę nuolat po jį naršo. Neišvengiama, kad dėl tokio elgesio pyksta šalia esantys žmonės“, – sakė ekonomikos mokslų specialistė Meredith David iš Teksaso (JAV) valstijos.

Išmanieji telefonai, kadaise buvusi naujovė, pamažu tapo priklausomybe, kurios pasekmės gali būti pražūtingos.

Dėl mobiliojo telefono dažnai nepastebimas kitas asmuo jaučiasi įžeistas, nes nėra tikras dėl savo partnerystės patikimumo ir patiria itin didelį stresą. Dėl to ir pats daug laiko skiria socialiniams tinklams. Apie tai byloja M.David ir kitų tyrėjų atliktų naujausių studijų rezultatai.

Asmuo, dažnai susiduriantis su „phubbing“, patiria daugiau konfliktų, ginčų, nepasitenkinimo partneryste nei tie, kurie mobilųjį telefoną dažniau palieka ramybėje.

Partnerio niekinimas dėl mobiliojo ryšio technologijos jau tapo įprasta. Neseniai Gento (Belgija) universiteto psichologė Janeke Schokkenbroek paviešino studiją, kuri atskleidė, kad 93 procentai moterų ir 89 procentai vyrų per pokalbius su partneriu ar partnere buvo ignoruojami dėl išmaniojo telefono.

Dėl tokio elgesio daugelis jautė nusivylimą, ramybės nedavė klausimas: ką jis ar ji iš tikrųjų veikia visą laiką?

„Phubbing“ auka, kaip nustatė psichologė J.Schokkenbroek, dažniau nei kiti šnipinėja savo mylimąją ar mylimąjį, tikrina jos ar jo elektroninius laiškus, pranešimus ir naršyklės istoriją.

„Atrodo, kad per pokalbį su partneriu trumpam žvilgtelėti į telefoną yra tik nekaltas dalykas“, – sakė J.Schokkenbroek. Ji tiria ir kitas įtakas, kurias skaitmeninių technologijų plėtra daro partnerystei.

„Bet dėl žvilgčiojimo į išmanųjį telefoną šalia esantis jaučiasi neįvertintas, tai gali turėti rimtų pasekmių požiūriui į save ir partnerystę“, – sakė J.Schokkenbroek.

Sautamptono (Didžioji Britanija) universiteto psichologė Claire Hart naujoje studijoje apie „phubbing“ atskleidė sąsajas tarp piktnaudžiavimo mobiliuoju telefonu ir keršto troškimo.

C.Hart tyrimo dalyviai kasdien rašė dienoraštį apie „phubbing“.

Tomis dienomis, kai jie dėl mobiliojo telefono jautėsi stipriai ignoruojami, patyrė didesnį nepasitenkinimą, įniršį ir nusivylimą nei tada, kai buvo mažiau atstumiami.

Savo ruožtu tyrimo dalyviai mobiliuoju telefonu naudojosi dažniau, kai kalbėjo su partneriu ir partnere. Pirmiausia dėl to, kad atkeršytų už jų netinkamą elgesį.

Psichologė C.Hart aiškino, kad partnerystė – tai išlaidų ir naudos išraiška.

„Esame patenkinti savo santykiais, jei už tai, ką į juos įdedame, gauname pakankamai dėmesio“, – sakė C.Hart.

Pasak mokslininkės, neigiami jausmai, kuriuos atitinkamai sukelia kito asmens naudojimasis mobiliuoju telefonu, įrašomi į „išlaidas“.

„Kuo dažniau jie tai patiria, tuo didesnė tampa iškreipta „duoti ir imti“ pusiausvyros padėtis“, – įsitikinusi C.Hart.

Dėl mobiliojo telefono kenčia ir seksas.

„Iš savo miegamojo pašalinkite mobilųjį telefoną“, – patarė psichologijos specialistė Anne Milek.

Tam, kuris dažnai patiria „phubbing“, seksualinis gyvenimas teikia mažesnį pasitenkinimą, nėra toks geidulingas ir aistringas. Tai patvirtina ir pirmieji A.Milek atliekamo tyrimo įvertinimai.

Naujasis tyrimas turėtų paaiškinti, ar dėl turinio, kuris pašnekovą tarsi prirakina prie mobiliojo telefono, partneris ar partnerė kenčia dėl dėmesio stokos?

Tai yra ar susidomėjimas tarnybiniais laiškais nervina mažiau nei filmukai internete? Ar poros randa išeitį iš „phubbing“ spąstų, kai dėl šio klausimo aiškiai susitaria arba kartu naudojasi savo išmaniaisiais įrenginiais?

Norint išsamiau nustatyti tarpusavio ryšį tarp „phubbing“ ir nesklandžių seksualinių santykių, reikia ilgalaikių studijų. „Iki šiol trūksta objektyvių duomenų, nes daugelis studijų remiasi tik savarankiškais tvirtinimais“, – sakė psichologė A.Milek.

Veikiausiai kai kuriais atvejais naršymas po virtualųjį pasaulį ir nepasitenkinimas partneryste – pasekmė, o ne priežastis. Bet kokiu atveju visiškas mobiliojo telefono atsisakymas nėra sprendimo būdas.

„Mobilųjį telefoną naudojame daugeliui kasdienių paslaugų – autobuso bilietui įsigyti ar norėdami užsiregistruoti koronaviruso testui. Šiuo laiku gyvenimas be mobiliojo ryšio neįsivaizduojamas“, – panašiai teigė visos „phubbing“ tyrėjos.

Kita vertus, labai svarbu suvokti, koks žalingas nuolatinis žvilgčiojimas į mobilųjį telefoną. Mokslininkė J.Schokkenbroek nepritarė griežtoms naudojimosi išmaniuoju telefonu taisyklėms.

„Gali pakakti partnerio ar partnerės paklausti, kodėl pokalbio metu naudojamasi mobiliuoju telefonu. Tuomet tampa aišku, kodėl į ją arba jį nekreipiamas dėmesys“, – įsitikinusi psichologė.

Parengė Ona Kacėnaitė

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.