5 blogi įpročiai, kurie spartina senėjimą

2025 m. vasario 28 d. 15:44
Lrytas.lt
Senėjimas – transformacija, kurios daugelis labai bijo, bet su kuriai visi vienaip ar kitaip susiduriame. Daugelis išleidžia pasakiškas sumas brangiai kosmetikai ir procedūroms. Tačiau reikia nepamiršti, kad kai kurie kasdieniai įpročiai labai neigiamai veikia mūsų organizmo būklę, ir jokie kremai to nepataisys.
Daugiau nuotraukų (1)
Todėl verta peržiūrėti savo įpročius – jų atsisakę ne tik lėčiau sensite, bet ir pagerinsite savo gyvenimo kokybę.
Labiausiai sendinantys įpročiai
1. Miegojimas ant šono
Mažai kas apie tai susimąsto, bet tai, kokia poza mes miegame, turi didelės įtakos mūsų kūnui. Tyrimai rodo, kad nuolatinis miegojimas ant šono deformuoja veido bruožus dėl to, kad veidas liečiasi su pagalve, ir atsiranda vadinamosios „miego raukšlės“, odos raukšlės, kurios nepasiduoda kosmetinei korekcijai. Tad verta įprasti miegoti ant nugaros – tai padeda geriau išsimiegoti ir išvengti pirmalaikio senėjimo.
2. Apsaugos nuo saulės priemonių nenaudojimas
Įrodyta, kad ultravioletiniai spinduliai pažeidžia ląsteles ir sukelia pirmalaikį odos senėjimą, kuris pasireiškia raukšlių atsiradimu, odos sausumu ir glebumu, o taip pat pigmentinių dėmių atsiradimu. Vieno tyrimo metu mokslininkai 4 metus tyrė 900 asmenų odos būklę. Tie iš jų, kurie kasdien naudojo kremus su UV filtrais, turėjo 24 proc. mažiau odos senėjimo požymių, nei visi likusieji.
3. Perteklinis cukraus vartojimas
Nemaloni staigmena: cukrus ir jo turintys produktai verčia mus senėti. Dar 2013 m. mokslininkai tyrinėjo 602 tiriamųjų su skirtingu cukraus lygiu kraujyje nuotraukas ir pabandė nustatyti jų amžių. Paaiškėjo, kad žmonės su aukštu cukraus lygiu atrodo senesni už kitus.
Tai susiję su vadinamuoju „glikoliniu stresu“: glikacijos proceso metu odos ląstelėse ardomas natūralus kolagenas, dėl to atsiranda raukšlės. Pavyzdžiui, moterims šis poveikis tampa ypač pastebimas po 35 metų.
Mokslininkai ragina jeigu ne visiškai atsisakyti cukraus, tai bent jau kontroliuoti jo vartojimą.
4. Miego trūkumas
Šiuolaikiniam žmogui miego trūkumas yra tapęs didele problema: nepakankamai išsimiegoję jaučiasi 35 proc. amerikiečių (jie miega mažiau kaip 7 val. per dieną, kuomet norma yra 7–9). Svarbu žinoti, kad kenkia ne tik chroniškas neišsismiegojimas: Kalifornijos universiteto duomenimis, tik vienos bemiegės nakties ar nakties, kai nepakankamai išsimiegojome, pakanka, kad odos ląstelės pradėtų senti greičiau, o jų gebėjimas atsinaujinti stipriai sumažėtų. Ir svarbi ne tik miego kiekybė, bet ir kokybė.
5. Piktnaudžiavimas ekranais
Pagal statistiką, 60 proc. žmonių šiandien prie ekranų praleidžia po 6 ir daugiau valandų per parą, vadinasi, negali išvengti ekranų skleidžiamos vadinamosios mėlynosios šviesos (HEV). Ji, savo ruožtu, skatina ląstelių traukimąsi ir pirmalaikę žūtį.
Kai kuriais duomenimis, ši šviesa pasiekia net gilesnius odos sluoksnius, nei UV spinduliai, ir 60 minučių spinduliavimo pakanka, kad odoje prasidėtų pražūtingi procesai.
Kai kurie dermatologai netgi laiko, kad 8–9 valandų darbo dieną prie kompiuterio galima prilyginti 20 minučių buvimui po kaitriais vidurdienio saulės spinduliais. Ir su tuo galima kovoti tik sutrumpinant laiką, praleidžiamą prie telefonų, planšečių ir kitų įrenginių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.