Modernioji višta – inkubatorius

Inkubatorius nėra naujas žmonijos išradimas. Nors prieš 2500 m. žmonių skaičius Žemėje buvo gerokai mažesnis – apie 100 mln., o dabar jau 7 milijardai – senovės Egipte ir Kinijoje, matyt, jau suko galvą, kaip visus pamaitinti – ten tuo metu inkubacija jau buvo naudojama.

Į inkubatorių dedami kiaušiniai, 1938 m.<br>Archyvo nuotr.
Į inkubatorių dedami kiaušiniai, 1938 m.<br>Archyvo nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Jun 20, 2014, 11:00 PM, atnaujinta Feb 12, 2018, 3:31 PM

Egiptiečiai kiaušiniams perinti statė pastatus. Juose vienu metu tilpdavo net keli tūkstančiai kiaušinių. Pastatus šildydavo degindami šiaudus, temperatūrą reguliuodavo keisdami ugnies stiprumą, atidarydami angas ir stogo liukus, įrengtus inkubavimo patalpose. O ar kiaušinis yra reikiamos temperatūros, tikrindavo pridėję jį prie akies voko.

Literatūroje minimi ir kiti senovėje paplitę kiaušinių inkubavimo būdai. Vienur rašoma, kad kiaušinius laikydavo specialiose krosnyse ar tranšėjose, į kurias buvo dedama pelų ir kurias šildydavo saulė. Pastarasis inkubacijos metodas labai priklausė nuo oro sąlygų. Kitur kiaušiniai perinti mėšle.

Europoje pirmąjį paukščiams perinti tinkamą inkubatorių 1750 m. sukūrė prancūzų fizikas ir gamtininkas Rene Antoine’as Ferchault de Reaumuras (1683–1757). Jis iškėlė idėją, jog, be temperatūros, perinimui labai svarbu ir gera ventiliacija. Vėliau visą šimtmetį kurti inkubatoriai, šildomi karštu vandeniu, akmens anglimis, garais, tačiau tik nedaugelis jų tiko, nes nebuvo įmanoma palaikyti reikiamą temperatūrą. XX a. pirmoje pusėje sukūrus elektrinį inkubatorių atsirado pramoninių, kuriuose vienu metu telpa net kelios dešimtys tūkstančių kiaušinių.

Lietuvoje inkubatorių buvo galima įsigyti jau XX a. pradžioje. 1928 m. kovo 9 d. laikraštyje „Lietuvos žinios“ rašoma, kad inkubatoriai viščiukams perinti „platinami su 25 proc. pašalpa“, kuria gali pasinaudoti ūkininkai, turintys 150 ha žemės. Tada 50–200 kiaušinių inkubatorius kainavo nuo 300 iki 500 litų. Dėl didelės inkubatorių kainos žmonės buvo skatinami ir mokomi juos pasigaminti.

Panevėžyje 1934 m. įkurta pirmoji Lietuvoje viščiukų perinimo stotis, kurioje „it kareiviai gretomis sustatyti inkubatoriai – moderniosios vištos“. 1940 m. šioje perykloje jau buvo 7 modernūs inkubatoriai, kuriuose tilpdavo 60 tūkst. kiaušinių.

Dabar juose dažniausiai automatiškai reguliuojama temperatūra, palaikoma tinkama drėgmė, ventiliuojama, o kiaušiniai reguliariai vartomi. Didžiausių Lietuvoje Vievio ir Kaišiadorių paukštynų peryklose per metus inkubatoriuose išperinama keli milijonai viščiukų.

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.