Gelbstintis išradimas, kurį naudojo tiek Ispanijos karalius, tiek Jonas Jablonskis

Ispanijos karaliui Pilypui II flamandas Jehanas Lhermitte 1595 m. sukonstravo važiuojančią „podagrinę kėdę“ su kojų atramomis ir reguliuojamu nugaros atlošu.

Neįgaliųjų vežimėlis daugeliui žmonių grąžino dalį judėjimo laisvės.<br>123rf nuotr.
Neįgaliųjų vežimėlis daugeliui žmonių grąžino dalį judėjimo laisvės.<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jul 14, 2021, 10:53 AM

Nors buvo padaryta tik iš medžio, odos ir paprasto metalo, karaliui ji buvo vertingesnė už auksą ir sidabrą.

Vežimas, kurį 1655 m. pasigamino paralyžiuotas laikrodžių meistras iš Niurnbergo Stephanas Farfleris, gyventojams turėjo kelti nuostabą. To laiko raižinyje pavaizduotas platus trijų ratų krėslas, kuriame sėdintis žmogus, rankomis sukdamas prie priekinio rato pritaisytą rankeną, juda pirmyn.

S.Farfleris laikomas neįgaliųjų vežimėlio išradėju. Tiesa, panašių eskizų jau būta ir anksčiau.

Ant vieno VI a. akmeninio karsto galima atpažinti kėdę su trimis ratais. S.Farflerio neįgaliųjų vežimas labai skyrėsi nuo ankstesnių, kurie iš tikrųjų tebuvo šezlongai ant ratų. Manoma, kad tai pirmasis vežimėlis, kurio konstrukcija leido neįgaliajam judėti pačiam, be kitų pagalbos.

1979 m. paralyžiuota amerikiečių sportininkė Marilyn Hamilton (gim. 1947) sukonstravo neįgaliųjų vežimėlį iš aliuminio ir plastiko: jis buvo daug lengvesnis ir manevringesnis nei ankstesni nerūdijančiojo plieno dinozaurai.

Nuolat tobulinamas neįgaliųjų vežimėlis daugeliui žmonių grąžino dalį jų judėjimo laisvės.

Bendrinės lietuvių kalbos tėvas Jonas Jablonskis paralyžiuotas irgi turėjo sėsti į neįgaliojo vežimėlį. Lietuvos universitete Kaune į jo skaitomas paskaitas susirinkdavo gausus būrys studentų.

Kalbininkas ir rašytojas Napalys Grigas prisiminė: „Štai atsiveria durys, pro kurias įstumiamas į kambarį aukštame dviračiame vežime-kėdėje antklodėmis apkamšytas žilsva smailoka barzdele žmogus su kepuraite ant pakaušio.

Vežamas prie stalo jis gyvomis akimis su lengva šypsena apžvelgė susirinkusius, sveikindamas visus lengvu galvos linkčiojimu. Į mane iš karto padvelkė nuo jo kažkokia šiluma, raudama iš širdies pradėjusį skverbtis pasigailėjimo jausmą tam didžiam žmogui, lyg kokiam kaliniui, amžinai prirakintam prie vežiojamos kėdės. O kai pradėjo kalbėti, visai užsimiršau prieš akis turįs fiziškai bejėgį senelį.“

1985-ieji – Lietuvos neįgaliųjų sporto pradžia. Neįgaliųjų klubuose žaisti krepšinį pradėta buitiniais vežimėliais. 1991 m. Kauno krašto fizinę negalią turinčių žmonių sporto klubui „Santaka“ sportinius vežimėlius padovanojo į Kauną atvykusi koncertuoti škotų roko grupė „Nazareth“. Klubo nariai pirmieji pradėjo mokytis žaisti vežimėlių krepšinį.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.