Rusija paskelbė Ukrainoje jau naudojanti lazerius V. Zelenskis priminė, ką prieš pralaimėjimą skelbdavo nacistinė Vokietija

Trečiadienį Rusija pranešė, kad Ukrainoje kovoje su dronais pradėjo naudoti naujos kartos galingus lazerius – taip pademonstruodama šiuolaikiškus Maskvos ginklus, kuriais siekiama atremti Vakarų ginklų antplūdį.

 Trečiadienį Rusija pranešė, kad Ukrainoje kovoje su dronais pradėjo naudoti naujos kartos galingus lazerius (asociatyvinė nuotr.)<br> 123rf nuotr.
 Trečiadienį Rusija pranešė, kad Ukrainoje kovoje su dronais pradėjo naudoti naujos kartos galingus lazerius (asociatyvinė nuotr.)<br> 123rf nuotr.
 Rusijos naudojama „Peresvet“ sistema.<br> Wikimedia commons
 Rusijos naudojama „Peresvet“ sistema.<br> Wikimedia commons
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

May 19, 2022, 10:14 AM, atnaujinta May 19, 2022, 2:09 PM

Galima pastebėti, kad Rusija mėgsta garsiai girtis apie naujovišką ginkluotę – Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas 2018 m. pristatė tarpžemyninę balistinę raketą, povandeninius branduolinius dronus, viršgarsinį ginklą ir lazerinį ginklą. Tiesa, žymi Vakarų ekspertų dalis šių ginklų egzistavimu ar bent jau deklaruojamu efektyvumu smarkiai abejoja.

Apie naujojo lazerio specifiką taip pat žinoma nedaug. V. Putinas yra paminėjęs vieną, pavadintą „Peresvet“ – jam pavadinimas suteiktas pagal viduramžių stačiatikių vienuolį karį Aleksandrą Peresvetą, žuvusį kovoje.

Rusijos ministro pirmininko pavaduotojas Jurijus Borisovas, atsakingas už karinę plėtrą, konferencijoje Maskvoje sakė, kad „Peresvet“ jau plačiai naudojamas ir gali „apakinti“ palydovus, skriejančius iki 1 500 km aukštyje virš Žemės.

Jis teigė, kad jau yra ir už „Peresvet“ galingesnių sistemų, kurios gali sudeginti bepiločius orlaivius ir kitą įrangą. J.Borisovas paminėjo antradienį atliktą bandymą, kurio metu, pasak jo, per penkias sekundes sudegė už 5 km esantis dronas.

„Jei „Peresvet“ tik „apakina“, tai naujos kartos lazeriniai ginklai lemia fizinį taikinio sunaikinimą – terminį sunaikinimą, jie sudega“, – sakė jis Rusijos valstybinei televizijai.

Paklaustas, ar tokie ginklai naudojami Ukrainoje, J. Borisovas atsakė: „Pirmieji prototipai ten jau naudojami“. Jis nurodė, kad ginklas vadinamas „Zadira“.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis žinią apie lazerius pašaipiai palygino su vadinamaisiais stebuklingais ginklais, apie kuriuos siekdama išvengti pralaimėjimo Antrajame pasauliniame kare plačiai kalbėjo nacistinė Vokietija.

„Kuo aiškiau buvo matyti, kad jie neturi jokių šansų kare, tuo daugiau buvo propagandos apie nuostabų ginklą, kuris bus toks galingas, kad užtikrins lūžį“, – vaizdo kreipimesi kalbėjo V.Zelenskis. – Ir štai matome, kad trečiąjį viso karo mėnesį Rusija bando rasti savo „stebuklingą ginklą... Visa tai aiškiai rodo visišką misijos nesėkmę.“

Apie „Zadira“ viešai beveik nieko nežinoma, tačiau 2017 m. Rusijos žiniasklaida teigė, kad valstybinė branduolinė korporacija „Rosatom“ padėjo šį ginklą sukurti kaip dalį programos, kuria siekiama sukurti naujais fizikiniais principais pagrįstus ginklus.

Įsiveržimas į Ukrainą parodė posovietinių Rusijos konvencinių ginkluotųjų pajėgų ribotumą – nors V. Putinas vis dar tvirtina, kad „specialioji karinė operacija“ vyksta pagal planą.

J.Borisovas teigė ką tik grįžęs iš Sarovo, kuris yra Rusijos branduolinių ginklų tyrimų centras. Jis sakė, kad naujos kartos lazeriniai ginklai, naudojantys platų elektromagnetinį spektrą, galiausiai pakeis įprastinius ginklus.

„Tai nėra kokia nors egzotiška idėja, tai realybė“, – tvirtino J. Borisovas.

Parengta remiantis „Reuters“ informacija.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.