Naujoje apklausoje, kurioje dalyvavo 357 politiniai strategai ir prognozių specialistai, svarstyta žmonijos ateitis.
Keturi iš dešimties pasaulio strategų (40,5 proc.) prognozavo, kad 2035 m. kils pasaulinis karas, kuriame dalyvaus tokios didžiosios valstybės kaip JAV, Kinija ar Rusija.
Dauguma tų, kurie mano, kad Trečiasis pasaulinis karas artėja, teigė, kad jis greičiausiai bus susijęs su branduoliniais ginklais ir mūšiais kosmose.
Ryškiausias pavyzdys, stumiantis respondentus prie tokių prognozių, greičiausiai būtų prezidento Donaldo Trumpo 2019 m. įsteigtos JAV kosminės pajėgos.
JAV kosminės pajėgos savo interneto svetainėje pažymi, kad „Kosminės pajėgos reaguoja, vystosi ir užtikrina kovai parengtus pajėgumus kosminėje erdvėje, kurie leidžia JAV ir mūsų sąjungininkams atgrasyti, ir jei reikia, nugalėti bet kokią potencialią grėsmę JAV kosminiams pajėgumams“.
Antroji didžiausia grėsmė pasauliui 2035 m. bus klimato kaita, mano trys iš dešimties ekspertų. Tik 1,7 proc. respondentų teigė, kad nauja pandemija būtų didžiausią susirūpinimą kelianti krizė, paveiksianti pasaulio gyventojus, ir tik 5,1 proc. apklaustųjų mano, kad didėjanti finansinė skola iki 2035 m. paralyžiuos pasaulį.
Naująją apklausą atliko Atlanto Taryba – Vašingtone įsikūręs pasaulinių santykių analitinis centras, daugiausia dėmesio skiriantis tarptautiniam saugumui ir pasaulinei ekonominei gerovei. Ekspertų grupė analizavo dabartinius įvykius, prognozuodama, kaip tam tikri įstatymai, reglamentai, kariniai užmojai gali nulemti pasaulio padėtį 2035 m.
Politiniai strategai taip pat prognozavo, kad karas ukrainiečiams nesibaigs gerai, Amerikos ekonominis ir diplomatinis dominavimas mažės, o pasaulinės demokratijos toliau trauksis, grimzdamos į „demokratinę depresiją“.
„Šios niūrios prognozės atitiko niūrias pasaulio perspektyvas. 62 proc. respondentų tikėjo, kad po dešimtmečio pasaulis bus blogesnėje padėtyje nei dabar, ir tik 38 proc. prognozavo, kad jis bus geresnėje padėtyje“, – teigė Atlanto Tarybos komanda.
Nors apklausa parodė, kad pasaulinis branduolinis karas daugeliui kelia didelį susirūpinimą, vis dėlto daugiau ekspertų mano, kad aktualiausia problema pasaulyje vis dar bus klimato krizė.
Trys iš dešimties respondentų (29,9 proc.) nurodė, kad klimato kaita yra didžiausia grėsmė pasaulinei gerovei 2025–2035 m. laikotarpiu. Tai vos aplenkė karą tarp didžiųjų pasaulio valstybių, kurį kaip didžiausią grėsmę įvardino 27,6 proc. apklaustųjų.
Šiuo metu didžiojoje daugumoje atliktų tyrimų sutinkama, kad pasaulinio atšilimo varomoji jėga yra žmonės.
Klimato kaitos šalininkai kaltina klimato kaitą dėl neseniai įvykusių nelaimių, įskaitant vis stipresnius uraganus Atlanto vandenyne ir niokojančius miškų gaisrus Kalifornijoje.
Nors specialistų grupė nepateikė jokių konkrečių prognozių, kaip klimato kaita nualins planetą, dauguma jų (51 proc.) mano, kad iki 2035 m. bus labiau bendradarbiaujama visame pasaulyje siekiant sustabdyti krizę.
Pasauliui žengiant į ateitį, vis labiau baiminamasi, kad robotai iš paprastų žmonių atims vis daugiau darbo vietų.
Įdomu tai, kad pažangaus dirbtinio intelekto atsiradimas buvo plačiai vertinamas teigiamai – dauguma ekspertų nesibaimino, kad dėl automatizacijos sumažės darbo vietų.
„Ne visos prognozės buvo pesimistinės. Pavyzdžiui, 58 procentai mūsų apklausos „Global Foresight 2025“ dalyvių manė, kad dirbtinis intelektas per ateinančius dešimt metų iš esmės turės teigiamą poveikį pasauliui“, – teigė Atlanto taryba.
Tačiau ekspertai vis tiek reiškė susirūpinimą, kad Amerika gali prarasti ekonominės galios ir technologinių inovacijų tėvynės statusą.
Lyginant su Atlanto tarybos 2024 m. pasaulinės prognozės tyrimu, mažiau respondentų tikėjo, kad 2035 m. JAV vis dar bus dominuojanti pasaulio ekonominė galia – jų sumažėjo nuo 52 iki 49 proc.
Tarptautinių santykių ekspertai taip pat įspėjo apie naujus pasaulinius aljansus, kurie gali kelti grėsmę JAV ir NATO.
Beveik pusė apklausos dalyvių (47,4 proc.) mano, kad Kinija vadovaus naujam aljansui, kuris oficialiai sujungs ją su Rusija, Iranu ir Šiaurės Korėja.
Kinija, Rusija ir Iranas jau priklauso tarpvyriausybinei organizacijai, vadinamai BRICS, kurią sudaro 10 valstybių.
Strategai baiminasi, kad šis BRICS aljansas netrukus gali konkuruoti su Didžiuoju septynetu (G7), kurį sudaro Kanada, Prancūzija, Vokietija, Italija, Japonija, Jungtinė Karalystė ir JAV.
Beveik 65 proc. apklaustųjų iš dalies arba visiškai sutinka, kad Kinija bandys įsiveržti į Taivaną – tai 15 proc. daugiau nei praėjusių metų apklausoje.
Tuo tarpu 45 proc. ekspertų mano, kad Rusija per ateinantį dešimtmetį įsitrauks į ginkluotą karą su NATO.
Tarp respondentų, kurie prognozuoja dar vieną pasaulinį karą per ateinantį dešimtmetį, 69 proc. numatė tiesioginį Rusijos ir NATO konfliktą, atskleidė analitinis centras.
2025 m., pasak Susirūpinusių mokslininkų sąjungos (angl. Union of Concerned Scientists), branduolinius ginklus turi devynios šalys.
Šiame sąraše yra JAV, Rusija, Prancūzija, Kinija, Jungtinė Karalystė, Pakistanas, Indija, Izraelis ir Šiaurės Korėja.
Naujajame tyrime pateikiamas ir sudėtingas Artimųjų Rytų situacijos vaizdas, susijęs su Izraeliu ir jo dabartiniais konfliktais regione.
Dauguma ekspertų (62,5 proc.) prognozuoja, kad per ateinančius 10 metų padėtis su palestiniečiais nesikeis – Izraelis vis dar okupuos palestiniečių teritorijas.
Tačiau daugiau nei pusė apklausos dalyvių (56 proc.) mano, kad iki 2035 m. Izraelis normalizuos diplomatinius santykius su Saudo Arabija.
Tik 17 proc. respondentų mano, kad per ateinantį dešimtmetį pasaulyje atsiras suvereni, nepriklausoma Palestinos valstybė, o mažiau nei 10 proc. mano, kad Izraelis iki to laiko užmegs draugiškus santykius su Iranu, rašo „Daily Mail“.